2.Sınıf Okuma Anlama Test

8 Eylül 2023 0 By testimiz.com

2.Sınıf Okuma Anlama

Test Çöz

 

         Kurdun biri çok acıkmış bir şekilde bir tarladan geçiyormuş, tarlada boydan boya arpa varmış. Kurt ne yapsın arpayı? Yiyemez ki! Bırakıp gitmiş. Yolda önüne bir at çıkmış. Onu görünce:“Ben de seni arıyordum” demiş; “Şurada arpa buldum, ama yiyemedim, sana sakladım, bayılırım senin dişlerinin gıcırtısına.  Gel, sen ye, ben de seyredeyim.”At, kanmamış bu sözlere:“Yahu” demiş,“Ben kurtları bilmez miyim? Sen arpa yiyebilseydin karnını doyurmak zevkini bırakır da, kulaklarının zevkini düşünür müydün hiç?” demiş.

(Aşağıdaki 4 Soruyu Yukarıdaki metne göre cevaplayınız.)

 Metne göre kurt tarlada ne görmüş?

Kurt yolda kiminle karşılaşmış?
Kurt, arpayı neden ata saklamış?
At, kurda nasıl cevap vermiş?
          Bir ağacın dalında bir karga varmış. Karga bulduğu peynirden dolayı çok mutluymuş. Kocaman peyniri tam midesine indirmek üzereymiş ki, oradan geçmekte olan bir tilki kargayı görmüş. Kurnaz tilki kargayı kandırıp, peyniri alabilmek için demiş ki ‘Karga kardeş, ne kadar güzelsin,sesin de çok güzelmiş, ben bunca yolu senin sesini duyabilmek için geldim’ demiş. Bu güzel sözleri duyan karga gururlanmış ve ‘senin için bir şarkı söylerim’ demiş. Ağzını açar açmaz, peynir de ağzından düşmüş. Tilki hemen peynir parçasını alıp, kaçmış. Karganın eli de, karnı da boş kalmış.

(Aşağıdaki 4 Soruyu Yukarıdaki metne göre cevaplayınız.)

 Metne göre ağaçta kim varmış?

Karganın ağzında ne varmış?
Tilki, karganın elinden peyniri nasıl almış?
Tilki, kargadan ne yapmasını istemiş?
        Aslan, bir gün, ormandaki hayvanları sarayına davet etmiş. Amacı hem onlarla tanışmak, hem de ormanın sorunlarını konuşmakmış. İçeri ilk olarak ayı girmiş ve saraydaki kokuyu beğenmemiş. Bir anda “Çok pis kokuyor.” deyivermiş. Buna çok kızan aslan, sarayını kötüleyen ayıyı bir pençede yere serip öldürmüş. İkinci olarak sarayı giren maymun olanları gördüğü için “sarayınız mis gibi kokuyor.” demiş. Aslan maymuna da kızmış. Abartıyor, bana şirin görünmek istiyor diye düşünerek, bir pençede maymunu da öldürmüş.

(Aşağıdaki 4 Soruyu Yukarıdaki metne göre cevaplayınız.)

 Hangisi aslanın sarayına gelmemiş?

Aslan, ayıyı neden öldürmüş?
Aslan, hayvanları nereye çağırmış?
Aslan, maymunu neden öldürmüş?
         Bir gün ormanlar kralı aslan kuşların bir kralı olmasını istemiş ve bütün kuşları çağırmış. Kuşlara demiş ki; “Hepiniz toplanıp içinizden en güzelini seçin; size kral olsun” Bunu duyan kuşlar hemen subaşına gitmişler. Kral olmak için güzelleşmeye çalışmışlar. Hepsi de güzel olabilmek için yıkanmış taranmışlar. Ama bir tanesi ne kadar uğraşsa da güzel olamayacağını anlamış. Bu kuşun adı alakargaymış. Güzelleşemeyeceğinin farkında olarak ‘Bir plan yapmalıyım’ demiş kendi kendine. Alakarga öteki kuşlar yıkanırken onlardan düşen tüyleri toplamış ve hepsini başına birer birer takmış.

(Aşağıdaki 4 Soruyu Yukarıdaki metne göre cevaplayınız.)

 Aslan, kimden kral seçmelerini istemiş?

Hangisi, kendisini hiç beğenmiyormuş?
Alakarga güzelleşmek için ne yapmış?