3.Sınıf Elektriğin Güvenli Kullanımı Test

15 Haziran 2023 0 By testimiz.com

3.Sınıf Elektriğin Güvenli Kullanımı Test

Test Çöz

 

Aşağıdakilerden hangisi yaralanma ya da ölüme neden olabilir?
Tuğra ve annesi sokakta yürürken elektrik direğinden bir kablonun kopup yere düştüğünü fark ederler. Esen rüzgârın etkisi ile kablonun sallandığını ve sallanırken de kıvılcım çıkardığını görürler. Bu durumda aşağıdakilerden hangisini yapmak doğru olmaz?
Hayatımızı kolaylaştıran elektrik, güvenli kullanılamadığında tehlikeli sonuçlara sebep olabilir. Aşağıdakilerden hangisi bu sonuçlardan birisi değildir?
Elektrikli araçların hatalı kullanılması sonucunda kazalar meydana gelebilir. Bu kazalar can ve mal kaybına sebep olur. Elektrik kazalarından korunmak için ne yapmalıyız?
Elektrikli aletleri kullanmadan önce……………….. Cümlesinde boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi yazılmalıdır?
Elektrik kazalarından dolayı çıkan yangınlar ülkemizdeki yangınların en önemli sebeplerinden birisidir. Aşağıdakilerden hangisi yangın çıkmasına neden olur?
Elektrikli araçların kabloları bazen yıpranabilir ve içindeki metaller açığa çıkabilir. Bu durumda aşağıdakilerden hangisini yapmak doğru olmaz?
Elektrik prizlerine elektrikli aracın fişi haricinde herhangi bir cisim sokulmamalıdır. Prizden farklı cisim takıldığında elektrik çarpabilir. Bu durumu önlemek için aşağıdakilerden hangisi yapılmalıdır?
Aşağıdakilerden hangisini yapmak doğru olmaz?
Neden ellerimiz ıslakken lambanın açma kapama düğmesine dokunmamalı ve ıslak elle fişi takıp çıkarmamalıyız?
Kırık, yanmış, yıpranmış ve yerinden çıkmış prizler, elektrik düğmeleri ve fişler çok tehlikelidir. Bu durumda aşağıdakilerden hangisini yapmak doğru olmaz?
Aşağıdakilerden hangisini yapmak doğru olmaz?