3.Sınıf Fen Bilimleri Kazanım Temelli Sesin İşitmedeki Rolü Konu Testi

29 Ocak 2021 0 Yazar: testimiz.com

 

3. Sınıf Fen Bilimleri Sesin İşitmedeki Rolü Testi

TEBRİKLER.

3. Sınıf Fen Bilimleri Sesin İşitmedeki Rolü Testi

Testini Başarıyla Tamamladınız.

Toplam Soru Sayısı: %%TOTAL%%

Sizin Doğru Sayınız: %%SCORE%%

Başarı Yüzdeniz:  %%PERCENTAGE%%

Öğretmen Görüşü: %%RATING%%


Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
Sınıfa yanımızdaki arkadaşımızı net olarak duyarız. Fakat bizden uzakta tahtanın önünde konuşan arkadaşlarımızın ne konuştuğunu net bir şekilde duyamayız. Bu durumla ilgili hangisi söylenemez?      
A
Ses şiddet, ses kaynağına yaklaştıkça artar.
B
Kaynağından uzaklaştıkça ses dalgaları genişler.
C
Ses şiddet, ses kaynağından uzaklaştıkça azalır.
Soru 2
Çevremizde çeşitli sesler meydana gelir. Bunlardan bazıları uçak sesi gibi şiddetli seslerdir. Bazıları ise daha az şiddetli olabilir. Aşağıdaki varlıklardan hangisin sesinin şiddeti diğerlerinden daha azdır?      
A
Kedi
B
Kuş
C
Arı
Soru 3
Öğretmenimiz iki arkadaşımızı sınıfın karşısına çıkardı ve birinin kulağına bir şeyler söylemesini istedi. Daha sonra da yüksek sele söylemelerini istedi. Bu etkinlikte öğretmenimiz hangi sorunun cevabını bulmaya çalışmıştır?      
A
İnsan kulağı her sesi işitebilir mi?
B
Ses çıkarmadan iletişim kurabilir miyiz?
C
Konuşmadan da anlaşabilir miyiz?
Soru 4
İşitme kaybı olan kişiler işitme test sonrasında doktorun uygun gördüğü işitme cihazını kullanırlar. Bu cihazların hangi özelliğinden yararlanılır?      
A
Ses şiddetini artırması.
B
Ses dalgalarını genişletmesi.
C
Ses kaynağını yakınlaştırması.
Soru 5
Bir mahallede düğün olduğunu duyduğumuz seslerden anlarız. Düğün evinin yerini bilmesek bile nerede olduğunu bulabiliriz. Düğün evini bulmada aşağıdakilerden hangisine dikkat ederiz?      
A
Sesin şiddetinin gittikçe azalmasına.
B
Sesin şiddetinin gittikçe yayılmasına.
C
Sesin şiddetinin gittikçe artmasına.
Soru 6
Ses ve işitme ile ilgili aşağıda verilen bilgilerden hangisi doğru değildir?  
A
Yüksek şiddetli sesler işitme kaybına yol açar.
B
Ses şiddet sesin kaynağına yaklaştıkça azalır.
C
İşitme için sesin belirli bir şiddeti olması gerekir.
Soru 7
Telefonla konuşurken telefonu kulağımıza yaklaştırdığımızda duyduğumuz ses şiddetinin artığını, kulağımızdan uzaklaştırdığımızda ise ses şiddetinin azaldığını hissederiz. Hangi durumda sesin şiddeti azalır?      
A
Ses kaynağına baktığımızda.
B
Ses kaynağına yaklaştığımızda.
C
Ses kaynağından uzaklaştığımızda.
Soru 8
 Çevremizde duyabildiğimiz ve duyamadığımız sesler vardır. İş makinesinin sesini rahatlıkla duyabiliriz. Fakat yerde yürüyen bir karıncanın sesini, ya da yarasaların çıkardıkları sesleri duyamayız.  Karınca ya da yarasaların sesini neden duyamayız?      
A
Karınca ve yarasa ses çıkarmazlar.
B
Karınca ve yarasanın çıkardığı sesin şiddeti düşüktür.
C
Karınca ve yarasanın ses enerjisi yüksektir.
Soru 9
Büyük salonlarda veya kalabalık topluluklara konuşurken sesi artırmak için megafon veya hoparlörlere bağlı mikrofon kullanırız. Megafon veya hoparlör kullanarak sesin hangi özelliğini artırırız?      
A
Ses dalgasını
B
Ses şiddetini
C
Ses yapısını
Soru 10
Bir sesin işitilebilmesi ses şiddetine bağlıdır. Ses şiddeti, sesin işitilmesini sağlayan özelliğidir. Ses şiddeti düşük ya da yüksek olabilir. Aşağıdaki varlıklardan hangisinin sesinin şiddeti diğerlerinden daha yüksektir?    
A
Bisiklet
B
Otomobil
C
Uçak
Soru 11
Kullandığımız radyo, televizyon gibi araçların sesini duyamadığımız zaman sesini artırırız ya da bu araçların sesi bizi rahatsız ediyorsa sesini azaltırız. Bu durumlarda sesin hangi özelliğini artırmış ya da azaltmış oluruz?      
A
Yapısı
B
Şiddetini
C
Dalgasını
Soru 12
Trafikte sürücüler arkalarından gelen itfaiye aracını görmemesine rağmen nasıl oluyor da geldiğini anlayıp ona yol veriyorlar?      
A
Yangın çıktığını görerek.
B
İtfaiyenin gelebileceğini düşünerek.
C
İtfaiyenin siren sesini işiterek.
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
12 tamamladınız.
Liste
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
1112Son
Geri dön

 

 Çevremizde duyabildiğimiz ve duyamadığımız sesler vardır. İş makinesinin sesini rahatlıkla duyabiliriz. Fakat yerde yürüyen bir karıncanın sesini, ya da yarasaların çıkardıkları sesleri duyamayız.  Karınca ya da yarasaların sesini neden duyamayız?
Kullandığımız radyo, televizyon gibi araçların sesini duyamadığımız zaman sesini artırırız ya da bu araçların sesi bizi rahatsız ediyorsa sesini azaltırız. Bu durumlarda sesin hangi özelliğini artırmış ya da azaltmış oluruz?
Büyük salonlarda veya kalabalık topluluklara konuşurken sesi artırmak için megafon veya hoparlörlere bağlı mikrofon kullanırız. Megafon veya hoparlör kullanarak sesin hangi özelliğini artırırız?
Çevremizde çeşitli sesler meydana gelir. Bunlardan bazıları uçak sesi gibi şiddetli seslerdir. Bazıları ise daha az şiddetli olabilir. Aşağıdaki varlıklardan hangisin sesinin şiddeti diğerlerinden daha azdır?
Öğretmenimiz iki arkadaşımızı sınıfın karşısına çıkardı ve birinin kulağına bir şeyler söylemesini istedi. Daha sonra da yüksek sele söylemelerini istedi. Bu etkinlikte öğretmenimiz hangi sorunun cevabını bulmaya çalışmıştır?
Bir sesin işitilebilmesi ses şiddetine bağlıdır. Ses şiddeti, sesin işitilmesini sağlayan özelliğidir. Ses şiddeti düşük ya da yüksek olabilir. Aşağıdaki varlıklardan hangisinin sesinin şiddeti diğerlerinden daha yüksektir?
Trafikte sürücüler arkalarından gelen itfaiye aracını görmemesine rağmen nasıl oluyor da geldiğini anlayıp ona yol veriyorlar?
Sınıfa yanımızdaki arkadaşımızı net olarak duyarız. Fakat bizden uzakta tahtanın önünde konuşan arkadaşlarımızın ne konuştuğunu net bir şekilde duyamayız. Bu durumla ilgili hangisi söylenemez?
Bir mahallede düğün olduğunu duyduğumuz seslerden anlarız. Düğün evinin yerini bilmesek bile nerede olduğunu bulabiliriz. Düğün evini bulmada aşağıdakilerden hangisine dikkat ederiz?
Telefonla konuşurken telefonu kulağımıza yaklaştırdığımızda duyduğumuz ses şiddetinin artığını, kulağımızdan uzaklaştırdığımızda ise ses şiddetinin azaldığını hissederiz. Hangi durumda sesin şiddeti azalır?
İşitme kaybı olan kişiler işitme test sonrasında doktorun uygun gördüğü işitme cihazını kullanırlar. Bu cihazların hangi özelliğinden yararlanılır?
Ses ve işitme ile ilgili aşağıda verilen bilgilerden hangisi doğru değildir?