3.Sınıf Hayat Bilgisi Güvenliğim Tehlikede mi? Konu Testi

7 Şubat 2022 0 By testimiz.com

3.Sınıf Hayat Bilgisi Güvenliğim Tehlikede mi

 

3. Sınıf Hayat Bilgisi Güvenliğim Tehlikede mi? Testi

TEBRİKLER.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Güvenliğim Tehlikede mi? Testi

Testini Başarıyla Tamamladınız.

Toplam Soru Sayısı: %%TOTAL%%

Sizin Doğru Sayınız: %%SCORE%%

Başarı Yüzdeniz:  %%PERCENTAGE%%

Öğretmen Görüşü: %%RATING%%


Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
Deprem, yerin derinliklerindeki hareketler sonucu oluşan sarsıntıdır. Deprem olurken aşağıdakilerden hangisini yapmak doğru olmaz?      
A
Deprem sona erince hızlıca binayı terk edip güvenli bir yere gidilmelidir.
B
Asansör ve merdivenleri kullanarak evden hızla uzaklaşmak.
C
Balkon ve pencerelerden uzak durmak.
Soru 2
Deprem esnasında devrilmeyecek bir eşyanın yanında başımızı ellerimizin arasına alıp dizlerimizi karnımıza çekerek yere uzanmalıyız. Bu olaya ne denir?      
A
Hayat üçgeni
B
Güvenlik alma
C
Panik yapmak.
Soru 3
Beren, fırına ekmek almaya gidiyordu. Fırının olduğu yerde büyük bir kalabalık ve polisler vardı. Bu durumda Beren nasıl davranmalıdır?  
A
Eve dönüp ailesine haber vermelidir.
B
Fırına gitmek için ısrar etmelidir.
C
Bağırarak fırıncıyı çağırmalıdır.
Soru 4
Melis parka gitmek istemişti. Annesi evden çok uzaklaşmaması konusunda Melis’i uyardı. Pencereden görebileceği yerde oynamasını istedi. Melis annesinin dediğini yapmazsa hangi durumla karşılaşabilir?      
A
Annesine yardım edemez.
B
Kötü niyetli kişiler onu kaçırabilir.
C
Evinin yolunu bulamaz.
Soru 5
Yapmak istemediğimiz, hayır demekte zorlandığımız durumlarda annemizden, babamızdan, öğretmenlerimizden ya da güvenlik görevlilerinden yardım alabiliriz. Aşağıdakilerden hangisi bu durumlardan birisi değildir?      
A
İzin almadan gece arkadaşımızın evinde kalmak.
B
Arkadaşlarımızla birlikte okula gitmek.
C
Teneffüslerde okul bahçesinden dışarı çıkmak.
Soru 6
Sahipsiz gördüğümüz çanta, paket, bavul gibi eşyalara dokunmamalıyız. Bunlar ülkemize zarar vermek isteyenler tarafından bırakılmış olabilir. Bu durumda kime haber vermeliyiz?      
A
Polise
B
Arkadaşımıza
C
Öğretmenimize
Soru 7
Tehlikeli olabileceğini düşündüğümüz durumlarda bağırarak çevredekilerin dikkatini çekmeliyiz. Aşağıdakilerden hangisi tehlikeli olabilecek durumlardan birisi değildir?    
A
Tören geçidi.
B
Yangın çıkması.
C
Hırsızlık olayı.
Soru 8
Sıcak bir günde Kuzey’e arkadaşı denizde yüzmeyi teklif etti. Kuzey teklifi kabul etmedi. Kuzey’in bu teklifi kabul etmemesinin sebebi nedir?      
A
Arkadaşının çok ısrar etmesi.
B
Boğulma tehlikesi olması.
C
Yüzmeyi çok istemesi.
Soru 9
Arkadaşımız okul çıkışında parka, sinemaya ya da bir arkadaşınızın evine gitmek için ısrar edebilir. Bu durumda nasıl davranmalıyız?      
A
Arkadaşımızın teklifini reddetmeliyiz.
B
Arkadaşımızı şikâyet etmeliyiz.
C
Arkadaşımızla birlikte gitmeliyiz.
Soru 10
Deprem, sel gibi afetler sırasında alınacak bazı önlemlerle bunların zararlı etkilerinden korunabiliriz. Aşağıdakilerden hangisi deprem sırasında alınabilecek önlemlerden birisi değildir?      
A
Hayat üçgeni yapmak.
B
Yüksek bir yere çıkmak.
C
Çök-Tutun-Kapan
Soru 11
Tehlikeli olabilecek ortamlara girmemeliyiz. Böyle ortamdan mümkün olduğunca uzak ve güvenli bir yere gitmeliyiz. Aşağıdakilerden hangisi tehlikeli ortamlardan birisi değildir?      
A
Parklar ve okul bahçesi.
B
Terk edilmiş eski binalar.
C
İnşaat alanları.
Soru 12
Sel, aşırı yağışlar sonucu akarsular ve barajlardaki suların taşmasıdır. Sel sırasında aşağıdakilerden hangisini yapmak doğru olmaz?      
A
Asla sel suyunun içine girilmemeli, su içinden karşıdan karşıya geçilmemelidir.
B
Sel sırasında, sel bölgesi hemen terk edilerek yüksek ve güvenli yerlere gidilmelidir.
C
Yükseğe çıkmak için elektrik direklerine tırmanmak.
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
12 tamamladınız.
Liste
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
1112Son
Geri dön

 

Sıcak bir günde Kuzey’e arkadaşı denizde yüzmeyi teklif etti. Kuzey teklifi kabul etmedi. Kuzey’in bu teklifi kabul etmemesinin sebebi nedir?
Melis parka gitmek istemişti. Annesi evden çok uzaklaşmaması konusunda Melis’i uyardı. Pencereden görebileceği yerde oynamasını istedi. Melis annesinin dediğini yapmazsa hangi durumla karşılaşabilir?
Arkadaşımız okul çıkışında parka, sinemaya ya da bir arkadaşınızın evine gitmek için ısrar edebilir. Bu durumda nasıl davranmalıyız?
Yapmak istemediğimiz, hayır demekte zorlandığımız durumlarda annemizden, babamızdan, öğretmenlerimizden ya da güvenlik görevlilerinden yardım alabiliriz. Aşağıdakilerden hangisi bu durumlardan birisi değildir?
Tehlikeli olabilecek ortamlara girmemeliyiz. Böyle ortamdan mümkün olduğunca uzak ve güvenli bir yere gitmeliyiz. Aşağıdakilerden hangisi tehlikeli ortamlardan birisi değildir?
Tehlikeli olabileceğini düşündüğümüz durumlarda bağırarak çevredekilerin dikkatini çekmeliyiz. Aşağıdakilerden hangisi tehlikeli olabilecek durumlardan birisi değildir?
Sahipsiz gördüğümüz çanta, paket, bavul gibi eşyalara dokunmamalıyız. Bunlar ülkemize zarar vermek isteyenler tarafından bırakılmış olabilir. Bu durumda kime haber vermeliyiz?
Deprem, sel gibi afetler sırasında alınacak bazı önlemlerle bunların zararlı etkilerinden korunabiliriz. Aşağıdakilerden hangisi deprem sırasında alınabilecek önlemlerden birisi değildir?
Deprem, yerin derinliklerindeki hareketler sonucu oluşan sarsıntıdır. Deprem olurken aşağıdakilerden hangisini yapmak doğru olmaz?
Deprem esnasında devrilmeyecek bir eşyanın yanında başımızı ellerimizin arasına alıp dizlerimizi karnımıza çekerek yere uzanmalıyız. Bu olaya ne denir?
Sel, aşırı yağışlar sonucu akarsular ve barajlardaki suların taşmasıdır. Sel sırasında aşağıdakilerden hangisini yapmak doğru olmaz?
Beren, fırına ekmek almaya gidiyordu. Fırının olduğu yerde büyük bir kalabalık ve polisler vardı. Bu durumda Beren nasıl davranmalıdır?