4.Sınıf Sosyal Bilgiler İcat Çıkaralım Konu Testi

23 Ocak 2021 0 Yazar: testimiz.com

 

4.Sınıf İcat Çıkaralım

Başla

TEBRİKLER.

4.Sınıf İcat Çıkaralım

Testini Başarıyla Tamamladınız.

Toplam Soru Sayısı: %%TOTAL%%

Sizin Doğru Sayınız: %%SCORE%%

Başarı Yüzdeniz:  %%PERCENTAGE%%

Öğretmen Görüşü: %%RATING%%


Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
1112131415
Son
Geri dön

 

Çok önceleri insanlar bir yerden bir yere gitmek için at gibi hayvanları kullanırlardı. İnsanların gideceği yere ulaşmaları uzun zaman alıyordu. Gidilecek yere çabuk ulaşma ihtiyacından doğan ilk buluş hangisidir?
Bir zamanlar insanlar açık denizlerde, geceleri yönlerini bulamıyorlardı. Bu durum insanların kaybolmalarına, çeşitli tehlikelerle karşı karşıya kalmalarına sebep oluyordu. Her zaman, her yerde doğru yönü bulma ihtiyacından doğan buluş hangisidir?
Zamanında insanlar farklı yollarla haberleşirmiş. Bunlardan biride mektupmuş. Mektubun yazılıp gönderilmesi, mektuba cevap yazılması 15-20 gün gibi süreler alırmış. İnsanların daha çabuk haberleşme ihtiyacından doğan buluş hangisidir?
Yıllar önce insanlar kitapları elle yazarmış. Kitapların yazımı çok uzun sürermiş. Fazla kitap üretilemezmiş. İnsanlar kitap alıp okuyamazlarmış. Çünkü çok az sayıda kitap üretildiği için kitaplar çok pahalıymış. Daha fazla kitap üretme ihtiyacından doğan buluş hangisidir?
Bazı basit gibi görünen tasarımlar günlük hayatta çok işimize yararlar. Olmadığı durumlarda zor durumlara düşebiliriz. Yukarıdaki açıklamaya uygun ürün hangisi olabilir?
Bir ürün geliştirmeden önce aşağıdakilerden hangisini belirlemeliyiz?
Bir ürün geliştirmeye başlamadan önce aşağıdakilerden hangisini yapmalıyız?
Avni Bora Yayla tarafından yapılan Uyarı kemeri, işitme engelli insanların günlük yaşantılarında tehlike oluşturabilecek durumlar ve engellerinden dolayı algılayamadıkları olaylar karşısında tepki vermelerini sağlamak.” Yukarıdaki metinde bir öğrencilin buluşu anlatılmaktadır. Bu buluşun amacı aşağıdakilerden hangisidir?
Burç, okuldan eve dönerken kırmızı ışıkta durmayan bir otomobilin yayaya çarptığını gördü. Bu durum Burç’u hem üzdü hem de kızdırdı. Bunu önlemek için bir şeyler yapılması gerektiğini düşündü.“ Burç aşağıdaki buluşlardan hangisini yaparsa bu ve buna benzer kazaları önlemiş olur?
Bir buluş yapmadan önce aşağıdakilerden hangisini öncelikle belirlemeliyiz?
  Aşağıdakilerden hangisi yaptığımız çalışmalardan başkalarının da yararlanmasını sağlamak içindir?
Ulaşım teknolojilerinin gelişmesinde aşağıdakilerden hangisi amaçlanmamıştır?
İletişim teknolojilerinin geliştirilmesinde aşağıdakilerden hangisi amaçlanmıştır?
Bir buluş yapmadan önce aşağıdakilerden hangisini öncelikle belirlemeliyiz?
Teknolojik ürün geliştirme ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?