4. Sınıf Metnin Bölümleri Test

10 Eylül 2023 0 By testimiz.com

4. Sınıf Metnin Bölümleri

Test Çöz

Öyküleyici metnin kahramanlarının, olayların geçtiği yerin ve bazen de olayın kısaca tanıtıldığı bölüm hangisidir?
Öyküleyici metinlerde olay genişletilir ve nasıl sonuçlanacağı hakkında ipuçları verilerek okuyucuda merak uyandırılan bölümü hangisidir?
Metnin hangi bölümünde merak ettiklerimizin cevabını alırız ve olayın asıl sonuçlandığını öğreniriz?
“Sırtını güzel bir dağa dayamış küçük bir köy vardı. Bu köyde de bir Ali dayı vardı. Ali dayıyı köyde herkes severdi. Ali dayı çok iyi bir avcı olup, boş zamanlarını avlanarak değerlendirirdi.”

Yukarıdaki paragraf metnin hangi bölümünü oluşturur?

“ Ali dayı kapıyı açınca şaşkınlıktan ağzı bir karış açık kaldı. Karşısında geçen yıl yardım ettiği ayı duruyordu. Üstelik pençesinde bir parça bal vardı. Bu Ali dayının yaptığı yardım karşılığı olmalıydı. Ali dayı bundan çok duygulandı.”

Yukarıdaki paragraf metnin hangi bölümünü oluşturur?

Bilgilendirici metinlerin “giriş” bölümünde hangisi anlatılır?
Bilgilendirici metinlerin “gelişme” bölümünde hangisi anlatılır?
Bilgilendirici metinlerin “sonuç” bölümünde hangisi anlatılır?
“Yüzyılın başlarında birçok kişi yirminci yüzyılı “Sinema Çağı” olarak niteliyordu. Sinema, ilk yılları atlattıktan sonra hızlı bir gelişme göstermişti. Sesli sinema ile bu yeni sanata duyulan ilgi büyük ölçüde artmış, renkli filmlerle bu ilgi devam etmişti. 1950’lerde yaygın hâle gelen televizyon, yeni tahminlerin yapılmasına yol açtı. Buna göre çağ “Televizyon Çağı” olacaktı.”

Yukarıdaki paragraf bilgilendirici metni hangi bölümü olabilir?

 Televizyon, sinemadan da hızlı bir gelişme gösterdi. Hemen hemen her ülkede önce haftada bir iki gün, bir iki saatlik yayınlara başlayan televizyon, kısa süre içinde her gün yayın yapar hâle geldi. Cumartesi, pazar günleri gündüz yayınları kondu. Derken haftanın öteki günleri de gündüz yayınlarından nasiplerini aldılar.

Bu da yetmedi… Birçok televizyon kurumu kanal sayısını önce ikiye, sonra üçe çıkardı. Buna özel televizyon kurumları da eklendi. Renkli televizyon, video derken bugünlere geldik.

Bugün televizyon bazılarına göre sadece bir “aptal kutusudur, bazıları ise ondan “çağın harika buluşu” olarak söz ediyorlar.”

Yukarıdaki paragraf bilgilendirici metni hangi bölümü olabilir?

“Televizyon konusu, çeşitli açılardan dün tartışılıyordu. Bugün de tartışılıyor, yarın da tartışılacak. Televizyonu beğenen var, ondan nefret eden var, serinkanlı bir yaklaşımla “iyi yanları ve kötü yanları var.” diyenler de var. Televizyona hayran kişiler de var. Bu görüşleri bir “ortak payda”da toplamak çok zor…”

Yukarıdaki paragraf bilgilendirici metni hangi bölümü olabilir?

“Ağlayan bebeğin anneye, kurak bir toprakta yeşermek isteyen çiçeğin suya, karanlığın aydınlığa kavuşması için güneşe ne kadar çok ihtiyacı varsa,biz insanların da  dostlara ihtiyacı vardır.

Dost, hatalarını  en sade şekilde gösterebilen,bu hatalarını düzeltmesi gerektiğini en  yapıcı biçimde anlatan  kişidir.

Karşımızdakini düşünebilmek,onun için en iyisini isteyip bunu elde etmesi için ona yardımcı olmak, ona yalnız olmadığını hissettirmek…Bir dost işte budur.”

Yukarıdaki paragraf metnin hangi bölümünü oluşturur?

       4.Sınıf Metnin Bölümleri Testi Hakkında:

      Etkileşimli Metnin Bölümleri Testinin Hazırlanışı:

İnteraktif Metnin Bölümleri konu testi özellikle sanal bir çalışmadır. Ancak Metnin Bölümleri testi internet bağlantısı ile etkinleşir. Etkileşimli Metnin Bölümleri testi yalnız MEB kazanımları dikkate alınarak hazırlanmıştır. Çevrimiçi Metnin Bölümleri testi hazırlanırken genellikle ders kitapları esas alınmıştır. Aynı zamanda Metnin Bölümleri testi hazırlanırken sınıf içi uygulamalar da örnek alınmıştır. Çünkü Metnin Bölümleri testi bireysel başarıyı artırmayı hedeflemektedir. Kısacası Metnin Bölümleri kazanım testi öğrenme hedeflidir. Bunun yanında Metnin Bölümleri testi konusunda uzman öğretmenlerin katkı ve görüşleri alınmıştır. İnteraktif Metnin Bölümleri testi için öğrenci ya da öğretmen görüşü önemlidir. Son olarak Metnin Bölümleri testi sizin görüşleriniz doğrultusunda geliştirilecektir.

testimiz.com

      Online Metnin Bölümleri Test Çalışmasının Yapısı:

Testlerimiz programlar doğrultusunda sürekli yenilenmekte ya da güncellenmektedir. İnteraktif Metnin Bölümleri test soruları genellikle çoktan seçmelidir. Metnin Bölümleri konu testi hazırlanırken 1.2. ve 3.Sınıflar için genellikle 3 seçenek tercih edilmiştir. Çünkü Metnin Bölümleri testinin zorluk seviyesini seçenek sayısı belirler. Etkileşimli Metnin Bölümleri testi için 4.sınıf ya da ikinci kademede 4 seçenek tercih edilmiştir. Metnin Bölümleri testinde her sorunun özellikle bir cevap hakkı vardır. Aynı zamanda istediğiniz zaman cevap tercihinizi değiştirebilirsiniz. Metnin Bölümleri konu testi özellikle dinamik bir yapıya sahiptir. Yani Metnin Bölümleri testini tekrar tekrar çözebilirsiniz. Çünkü Metnin Bölümleri testini yenilediğinizde soru ve seçeneklerin yerleri değişmektedir. Böylelikle her tekrarda Metnin Bölümleri konusunda farklı bir test çözmüş gibi olacaksınız. Ancak bağlantı verilen testlerde bu özellik yoktur.

      İnteraktif Metnin Bölümleri Test Çalışmasının Genel Özellikleri:

Çevrimiçi Metnin Bölümleri testi özellikle bireysel başarıyı artırmak için hazırlanmıştır. Etkileşimli Metnin Bölümleri testi genellikle çevrim içidir. Ancak sanal ortamda etkileşimli olarak çözülmektedir. Çünkü Metnin Bölümleri çalışma testi interaktif bir çalışmadır. Ancak Metnin Bölümleri konu testini yazdırmak isterseniz dokümanlar bölümünden indirebilirsiniz. Testimiz indir bölümünde PDF olarak açılacaktır. İnteraktif Metnin Bölümleri testi özellikle ekonomik ve çevrecidir. Çünkü Metnin Bölümleri kazanım testini çevrimiçi çözerken kâğıt israfı olmaz. Ancak indirilen dokümanlarda da içerik sıkıştırılarak kâğıt israfı önlemiştir. Böylelikle Metnin Bölümleri testi atık oluşturmaz.

.

      Metnin Bölümleri Testi Telif Hakkı:

İlk olarak Metnin Bölümleri testi genel eğitim amacı ile hazırlanmıştır. İnteraktif Metnin Bölümleri testi genellikle özgün bir çalışmadır. Özellikle intihal denetimi yapılarak oluşturulmuştur. Telif hakkı ile ilgili bilgilendirmek kanuni gerekliliktir. Metnin Bölümleri testini internetten ücretsiz çözebilirsiniz. Ayrıca sitemizi uygulama olarak mobil cihazınıza ekleyebilirsiniz. Özellikle Metnin Bölümleri konu testi telif hakkı aksi ispatlanmadıkça testimiz.com sitesine aittir. Ancak testimiz.com Metnin Bölümleri kazanım testi telif hakkını saklı tutar. Sonuç olarak Metnin Bölümleri testinin kullanımı izne tabidir.