5.Sınıf Ekonomik Faaliyetler Meslekleri Etkiler Konu Testi

31 Ocak 2021 0 By testimiz.com

5.Sınıf Ekonomik Faaliyetler Meslekleri Etkiler Konu Testi

5.Sınıf Sosyal Bilgiler Çevremdeki Meslekler

TEBRİKLER.

5.Sınıf Sosyal Bilgiler Çevremdeki Meslekler

Testini Başarıyla Tamamladınız.

Toplam Soru Sayısı: %%TOTAL%%

Sizin Doğru Sayınız: %%SCORE%%

Başarı Yüzdeniz:  %%PERCENTAGE%%

Öğretmen Görüşü: %%RATING%%


Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
“Doğu Anadolu Bölgesi’nde yaz mevsiminin yağışlı geçmesi nedeniyle otlaklar geniş yer kaplar. Bu nedenle hayvancılık bölgenin önemli bir ekonomik faaliyetidir.” Doğu Anadolu Bölgesi’nde  aşağıdaki mesleklerden hangisi en az görülür?
A
Marangozluk
B
Veterinerlik
C
Besicilik
D
Çobanlık
Soru 2
Yaşamımızı sürdürebilmemiz için çeşitli ihtiyaçlarımızın olduğunu biliyoruz. İhtiyaçlarımızı karşılamak için ……… ortaya çıkmıştır.” Bu cümlede boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?
A
İşçilik
B
Ticaret
C
Üretim
D
Meslekler
Soru 3
“Karadeniz Bölgesi dört mevsim yağış aldığı için orman bakımından en zengin bölgemizdir. Bu nedenle ormancılık bölgenin önemli bir ekonomik faaliyetidir. Orman mühendisliği, orman bekçiliği, marangozluk ve orman işçiliği ormancılığa bağlı olarak gelişen mesleklerdir.” Buna göre mesleklerin oluşmasında hangisinin etkili olduğu söylenemez?
A
İklim
B
Bitki örtüsü
C
Hayvancılık
D
Hammadde
Soru 4
Aşağıda verilen meslek ve ihtiyaç eşleştirmelerinden hangisi yanlıştır?
A
İnşaat – Sanayicilik
B
Gıda - Çiftçilik
C
Eğitim- Öğretmenlik
D
Sağlık – Doktorluk
Soru 5
“Ülkemizde insanların geçimini sağlamak için çalıştığı pek çok meslek vardır. Meslekler genellikle yaşadığımız bölgenin ekonomik faaliyetleriyle ilgilidir.” Buna göre Akdeniz ve Ege bölgelerinde yaşayanların aşağıdaki mesleklerden hangisini daha çok seçmesi beklenir?
A
Madencilik
B
Uçak mühendisliği
C
Hayvancılık
D
Turizmcilik
Soru 6
“Akdeniz Bölgesi’nin geniş kıyılara sahip olması, bölgede yaz mevsiminin uzun sürmesi turizm faaliyetlerinin gelişmesini sağlamıştır.” Bu bölgemizde aşağıdaki mesleklerden hangisi en az seçilmesi beklenir?
A
Turizm rehberliği
B
otel işletmeciliği
C
Madencilik
D
Tercümanlık
Soru 7
“İstek ve ihtiyaçlardan doğmuştur. Bir insanın bütün istek ve ihtiyaçlarını kendisinin karşılaması imkansızdır. Bu nedenle toplumda iş bölümü ve dolayısıyla ……………. ortaya çıkmıştır.” Yukarıdaki anlatımda aşağıdakilerden hangisinin ortaya çıkması anlatılmaktadır?
A
Ticaretin
B
Mesleklerin
C
Üretimin
D
Sanayinin
Soru 8
Toplumun ihtiyaçlarının değişmesi sonucu zaman içinde bazı meslekler geçerliliğini yitirmiştir.” Aşağıdaki mesleklerden hangisi bunlardan birisidir?
A
Dokumacılık
B
Oto tamirciliği
C
Çinicilik
D
Nalbantlık
Soru 9
“İç Anadolu Bölgesi’nin geniş düzlükleri ve iklimi tahıl tarımı için çok elverişlidir. Bu nedenle tarım bölgenin önemli bir ekonomik faaliyetidir.” Buna bağlı olarak hangi mesleğin bu bölgemizde gelişmesi beklenir?
A
Ziraat mühendisliği
B
İnşaat mühendisliği
C
Orman mühendisliği
D
Makine mühendisliği
Soru 10
“Teknolojinin gelişmesi de bir çok yeni mesleğin ortaya çıkmasını sağlanmıştır.” Aşağıdakilerden hangisi bu mesleklerden birisi değildir?
A
Yazılım uzmanlığı
B
Bilgisayar mühendisliği
C
Mimarlık
D
Programcılık
Soru 11
“Marmara Bölgesi sanayinin en çok geliştiği bölgedir. İş imkanlarının çok olması nedeniyle göç aldığından nüfusu da fazladır.” Bu anlatıma göre Marmara bölgesinde en çok hangi mesleğini yapıldığı söylenebilir?
A
Şoförlük
B
Mühendislik
C
Çiftçilik
D
İşçilik
Soru 12
Mesleklerin ortaya çıkmasında aşağıdakilerden hangisi etkili olmuştur?
A
İnsan ihtiyaçlarının çeşitliliği
B
Ticaret ve sanayinin gelişmesi
C
Bilimsel icatların çoğalması
D
Ulaşım ve iletişimin gelişmesi
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
12 tamamladınız.
Liste
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
1112Son
Geri dön

Yaşamımızı sürdürebilmemiz için çeşitli ihtiyaçlarımızın olduğunu biliyoruz. İhtiyaçlarımızı karşılamak için ……… ortaya çıkmıştır.” Bu cümlede boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?
“İstek ve ihtiyaçlardan doğmuştur. Bir insanın bütün istek ve ihtiyaçlarını kendisinin karşılaması imkansızdır. Bu nedenle toplumda iş bölümü ve dolayısıyla ……………. ortaya çıkmıştır.” Yukarıdaki anlatımda aşağıdakilerden hangisinin ortaya çıkması anlatılmaktadır?
Mesleklerin ortaya çıkmasında aşağıdakilerden hangisi etkili olmuştur?
Aşağıda verilen meslek ve ihtiyaç eşleştirmelerinden hangisi yanlıştır?
Toplumun ihtiyaçlarının değişmesi sonucu zaman içinde bazı meslekler geçerliliğini yitirmiştir.” Aşağıdaki mesleklerden hangisi bunlardan birisidir?
“Teknolojinin gelişmesi de bir çok yeni mesleğin ortaya çıkmasını sağlanmıştır.” Aşağıdakilerden hangisi bu mesleklerden birisi değildir?
“Ülkemizde insanların geçimini sağlamak için çalıştığı pek çok meslek vardır. Meslekler genellikle yaşadığımız bölgenin ekonomik faaliyetleriyle ilgilidir.” Buna göre Akdeniz ve Ege bölgelerinde yaşayanların aşağıdaki mesleklerden hangisini daha çok seçmesi beklenir?
“Akdeniz Bölgesi’nin geniş kıyılara sahip olması, bölgede yaz mevsiminin uzun sürmesi turizm faaliyetlerinin gelişmesini sağlamıştır.” Bu bölgemizde aşağıdaki mesleklerden hangisi en az seçilmesi beklenir?
“Marmara Bölgesi sanayinin en çok geliştiği bölgedir. İş imkanlarının çok olması nedeniyle göç aldığından nüfusu da fazladır.” Bu anlatıma göre Marmara bölgesinde en çok hangi mesleğini yapıldığı söylenebilir?
“Karadeniz Bölgesi dört mevsim yağış aldığı için orman bakımından en zengin bölgemizdir. Bu nedenle ormancılık bölgenin önemli bir ekonomik faaliyetidir. Orman mühendisliği, orman bekçiliği, marangozluk ve orman işçiliği ormancılığa bağlı olarak gelişen mesleklerdir.” Buna göre mesleklerin oluşmasında hangisinin etkili olduğu söylenemez?
“İç Anadolu Bölgesi’nin geniş düzlükleri ve iklimi tahıl tarımı için çok elverişlidir. Bu nedenle tarım bölgenin önemli bir ekonomik faaliyetidir.” Buna bağlı olarak hangi mesleğin bu bölgemizde gelişmesi beklenir?
“Doğu Anadolu Bölgesi’nde yaz mevsiminin yağışlı geçmesi nedeniyle otlaklar geniş yer kaplar. Bu nedenle hayvancılık bölgenin önemli bir ekonomik faaliyetidir.” Doğu Anadolu Bölgesi’nde  aşağıdaki mesleklerden hangisi en az görülür?

       5.Sınıf Ekonomik Faaliyetler Meslekleri Etkiler Konu Testi Hakkında:

       Ekonomik Faaliyetler Meslekleri Etkiler uzaktan eğitim testini çözmek için Başla‘ya tıklayınız.

        1. 5.Sınıf Ekonomik Faaliyetler Meslekleri Etkiler Konu Testi Nasıl Hazırlanmıştır?

Ekonomik Faaliyetler Meslekleri Etkiler konu testi İnteraktif etkileşimli bir çalışmadır. Ekonomik Faaliyetler Meslekleri Etkiler testi içerik geliştirme uzmanları tarafından özenle oluşturulmuştur. Aynı zamanda Ekonomik Faaliyetler Meslekleri Etkiler testi MEB eğitim programlarına göre hazırlanmıştır. Çünkü Ekonomik Faaliyetler Meslekleri Etkiler testi hazırlanırken program hedefleri dikkate alınmıştır. Ekonomik Faaliyetler Meslekleri Etkiler kazanım testinde özellikle ders kitapları esas alınmıştır. Çünkü Ekonomik Faaliyetler Meslekleri Etkiler çalışma testi öğrenme hedeflidir. Üstelik interaktif Ekonomik Faaliyetler Meslekleri Etkiler testi hazırlanırken sınıf içi uygulamalardan da yararlanılmıştır. Özellikle sınıf içi uygulamalar Ekonomik Faaliyetler Meslekleri Etkiler testinin başarısını artırmaktadır. Online Ekonomik Faaliyetler Meslekleri Etkiler testi için öğrenci yada öğretmen görüşü önemlidir. Lütfen bizimle paylaşınız.

       2. 5.Sınıf Ekonomik Faaliyetler Meslekleri Etkiler Kazanım Testinin Yapısal Özellikleri:

İnteraktif Ekonomik Faaliyetler Meslekleri Etkiler test soruları çoktan seçmelidir. Ancak sınıf seviyesine göre 3 yada 4 seçenekli olabilir. Ekonomik Faaliyetler Meslekleri Etkiler konu testi hazırlanırken 1.2. ve 3. sınıflarda 3 seçenek tercih edilmiştir. Çünkü seçenek sayısı Ekonomik Faaliyetler Meslekleri Etkiler kazanım testinin zorluk seviyesini belirler. Ekonomik Faaliyetler Meslekleri Etkiler çalışma testi için 4.sınıf ve ikinci kademede 4 seçenek tercih edilmiştir. Ancak Ekonomik Faaliyetler Meslekleri Etkiler etkileşim testinde her sorunun özellikle bir cevap hakkı vardır. Aynı zamanda istediğiniz zaman tercihinizi değiştirebilirsiniz. Uzaktan eğitim Ekonomik Faaliyetler Meslekleri Etkiler testini tekrar tekrar çözebilirsiniz. Özellikle her seferinde başka bir test göreceksiniz. Çünkü Ekonomik Faaliyetler Meslekleri Etkiler sanal testinde soru ve seçeneklerin yerleri sürekli değişir. Ancak bazı bağlantılı testlerde bu özellik yoktur. Etkileşimli Ekonomik Faaliyetler Meslekleri Etkiler testinde süre kısıtlaması yoktur. Ancak siz kendi sürenizi tutabilirsiniz.

       3. 5.Sınıf Ekonomik Faaliyetler Meslekleri Etkiler Çalışma Testinin Genel Özellikleri:

Ekonomik Faaliyetler Meslekleri Etkiler konu testi özellikle bireysel öğrenmeye katkı sağlamak için hazırlanmıştır. İlk olarak interatif Ekonomik Faaliyetler Meslekleri Etkiler testi online çözülür. Çünkü Ekonomik Faaliyetler Meslekleri Etkiler çalışma testi sanal etkileşimli bir çalışmadır. Ancak Ekonomik Faaliyetler Meslekleri Etkiler konu testini yazarak çözmek isterseniz dokümanlar bölümünden indirebilirsiniz. Etkileşimli Ekonomik Faaliyetler Meslekleri Etkiler test çalışması özellikle çevrecidir. Çünkü Ekonomik Faaliyetler Meslekleri Etkiler kazanım testini online çözerken kağıt israfı olmaz. Ancak yazdırılan çalışmalarda da içerik sıkıştırılarak kağıt israfı önlemiştir. Böylece Ekonomik Faaliyetler Meslekleri Etkiler testini çözerken atık oluşmaz.

       4. Etkileşimli Ekonomik Faaliyetler Meslekleri Etkiler Testi Telif Hakkı:

Ekonomik Faaliyetler Meslekleri Etkiler etkileşim testi ilk olarak genel eğitim amacı ile hazırlanmıştır. Ancak Ekonomik Faaliyetler Meslekleri Etkiler testini sanal ortamda ücretsiz çözebilirsiniz. Özellikle Ekonomik Faaliyetler Meslekleri Etkiler konu testi telif hakkı aksi ispatlanmadıkça testimiz.com sitesine aittir. Ancak testimiz.com Ekonomik Faaliyetler Meslekleri Etkiler kazanım testi telif hakkını saklı tutar. Sonuç olarak Ekonomik Faaliyetler Meslekleri Etkiler testinin kullanımı özel izne tabidir.