5.Sınıf Türkçe Deyimler Konu Testi

7 Ekim 2021 1 Yazar: testimiz.com

5.Sınıf Türkçe Deyimler

 

Deyimler

Başla

TEBRİKLER.

Deyimler

Testini Başarıyla Tamamladınız.

Toplam Soru Sayısı: %%TOTAL%%

Sizin Doğru Sayınız: %%SCORE%%

Başarı Yüzdeniz:  %%PERCENTAGE%%

Öğretmen Görüşü: %%RATING%%


Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
1112Son
Geri dön

 Aşağıdakilerden hangisi deyimdir?
” Kara” sözcüğünden sonra aşağıdaki sözcüklerden hangisi getirilirse bir deyim oluşur? 
“Eli uzun olmak” deyimi aşağıdakilerden hangisi anlatılmak istenmektedir? 
Söyleyeni belli olan güzel söz gruplarına ne denir? 
” Can atmak” deyimi hangi anlama gelmektedir?
Aşağıdakilerden hangisi deyim değildir?
Aşağıdaki kelimelerden hangisi “göz” sözcüğü ile birlikte kullanılamaz ve bir deyim oluşturamaz? 
Aşağıdakilerden hangisi “Sakla samanı gelir zamanı.” atasözü ile aynı anlama gelen atasözüdür?
“Yaş tahtaya basmak” deyiminin anlamı aşağıdakilerin hangisine uygun düşer? 
Sen güle güle git………….;ben ona çok iyi bakarım. Cümlesini en uygun tamamlayan deyim aşağıdakilerden hangisidir? 

       5.Sınıf Türkçe Deyimler Konu Testi Hakkında:

      Deyimler testi özellikle etkileşimli bir çalışmadır. Yani bilgisayar ortamında çözmek için hazırlanmıştır. İnteraktif Deyimler testini çözmek için Başla butonuna basmalısınız. Ancak böylelikle soru ve cevapları görebilirsiniz. Deyimler testinde yön oklarını kullanarak önceki ve sonraki soruları açabilirsiniz. İsterseniz liste bölümünden istediğiniz soruyu da seçebilirsiniz. Özellikle Deyimler testi öğrenme hedeflidir. Yani test çözerken öğrenmenizi sağlamak için hazırlanmıştır.

      Test Yapısı ve Değerlendirme:

      Deyimler testi özellikle dinamik bir yapıya sahiptir. Yani soru ve seçeneklerin yerleri sürekli değişmektedir. Böylelikle Deyimler testini tekrar tekrar çözebilirsiniz. Çünkü her tekrarda aynı konuda yeni bir test karşınıza çıkacaktır. Deyimler testinde genellikle kalıcı öğrenme hedeflenmiştir. Bu nedenle soru ve cevaplar yer değiştirerek ezber önlenmiştir. Örneğin Deyimler testini çözdünüz. Değerlendir butonuna bastınız. Karşınıza çıkan raporda başarı yüzdeniz görülecektir. Eğer eksikleriniz varsa tekrar çözmeniz sizin yararınıza olacaktır. Ayrıca Deyimler testini tekrar inceleyerek cevaplarınızı karşılaştırabilirsiniz. Deyimler testini çözerken her soruya birden fazla cevap verme hakkınız vardır. Yani istediğiniz sorudan başlayabildiğiniz gibi istediğiniz zaman cevabınızı da değiştirebilirsiniz. Ancak cevabınızı değiştirseniz bile değerlendirmeye alınacaktır. Deyimler testinde genellikle verdiğiniz her yanlış cevap puanınızı azaltacaktır. Bu nedenle doğru cevap vermeye özen gösteriniz.

      Deyimler Konu Testinin Hazırlanışı:

      Testlerimiz özellikle MEB kazanımları doğrultusunda hazırlanmıştır. Bu nedenle Deyimler testi hazırlanırken ders kitaplarından yararlanılmıştır. Yani Deyimler testinde ders içerikleri kullanılmıştır. Diğer yandan sınıf içi uygulamalardan da yararlanılmıştır. Üstelik Deyimler testi alanında uzman öğretmenlerin katkısıyla oluşturulmuştur. Böylelikle Deyimler testinin başarılı olması hedeflenmiştir.

testimiz.com

      Telif Hakkı:

      Deyimler testi özellikle özgün bir çalışmadır. Testlerimiz genellikle intihal denetimi yapıldıktan sonra yayınlanmaktadır. Ancak Deyimler testinin telif hakkı testimiz.com sitesine aittir. Bu nedenle ticari amaçla kullanılamaz. Deyimler genel eğitim amaçlıdır. Ancak başka amaçla kullanmak izne tabidir.