5.Sınıf Türkçe Öyküleyici Metinler Konu Testi

6 Ekim 2020 0 Yazar: testimiz.com

5. Sınıf Türkçe Öyküleyici Metinler

Başla

TEBRİKLER.

5. Sınıf Türkçe Öyküleyici Metinler

Testini Başarıyla Tamamladınız.

Toplam Soru Sayısı: %%TOTAL%%

Sizin Doğru Sayınız: %%SCORE%%

Başarı Yüzdeniz:  %%PERCENTAGE%%

Öğretmen Görüşü: %%RATING%%


Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
Son
Geri dön

“Çocuklar, öğretmenlerinin söylediklerini harfi harfine yaptılar.” cümlesinde harfi harfine söz öbeğinin cümleye kattığı anlam  şaşıdakilerdenhangisinde vardır?
Aşağıdaki cümlelerin hangisinde altı çizili sözün cümleye kattığı anlam diğerlerinden farklıdır?

  • A) Yaşadıklarını enine boyuna anlattı.
  • B) Kitabı ayrıntılı olarak inceledi.
  • C) Anlamadığım yerleri uzun uzadıya çalıştım.
  • D) Konuyu ana çizgileriyle incelemiştim.
“Ne kadar ısrar etsem de renk vermedi.”cümlesindeki altılı çizili bölüm yerine aşağıdakilerden hangisinin getirilmesi uygundur?
“Yazar, anlattıklarıyla çağları yakalayabilmiştir.” cümlesindeki altı çizili bölümle anlatılmak istenen aşağıdakilerin hangisidir?
“Ödevlerini yapabilmek için başını kaldırmadan çalışıyor.” cümlesindeki altı çizili sözün yerine aşağıdakilerin hangisi getirilemez?
(I) Antalya’yı daha önce görmediğim için çok heyecanlıydım. (II) Sabah erkenden yola çıkacaktık. (III) Antalya’yı bir an önce görmek için sabırsızlanıyordum, uyumak istedim. (IV) Heyecandan bir türlü uyuyamıyordum. Yukarıdaki numaralanmış cümlelerin hangisinde neden – sonuç anlamı yoktur? 
(I) Küçük çocuk annesinin söylediklerini almak için bakkala gitti. (II) Cebinden listeyi çıkardı. (III) Listedekiler hazırlanırken bir çikolata açıp yedi, sonra elini cebine attı. (IV) Parayı evde unuttuğu için ödeme yapamadı ve eve hiçbir şey almadan eve dönmek zorunda kaldı. Yukarıdaki numaralanmış cümlelerden hangisi, amaç anlamı taşımaktadır? 
(I) Hayat bir bilmece dersin, çözemediğin için. (II) Hayat bir karmaşadır dersin, onu anlamadığın için. (III) Çalışırsın yine de hayatı kazanmak için. (IV) Sonra, iyi bir hayat yaşadım çabaladığım için dersin. Yukarıdaki numaralanmış cümlelerden hangisi, anlam ilişkisi yönünden diğerlerinden farklıdır? 
Hayvanlar âleminde toplantı vardı. Kral aslan çok öfkeliydi. “Hepiniz susun, konuşmamız gereken ciddi sorunlarımız var.” diye bağırdı diğerlerine. Derken toplantı başladı. Yukarıdaki parçada aşağıdaki söz sanatlarından hangileri ağırlıklı olarak kullanılmıştır? 
Dur, diye bağırdı üzerine bastığım taş. Daha ileri gitme, dedi hemen bir adım ilerdeki çiçek. Bir sincap da kızgın kızgın bakıyordu. Dinle onları, dedi ağaç; hemen dur orda, ezme çiçekleri. Yukarıdaki parçada aşağıda verilenlerden hangisinde konuşturma yapılmamıştır?