6.Sınıf Dolaşım Sistemi Test

10 Ekim 2022 0 By testimiz.com

6.Sınıf Dolaşım Sistemi Test

Test Çöz

” Organlardan toplanan kirli kanı kalbe getiren damarlardır. Fakat Akciğer toplardamarı temiz kan taşır. Vücut organlarından kirlenmiş olan, akciğerlerden ise temizlenmiş kanı da kalbe taşırlar. En düşük kan basıncı bu damarlarda görülür.” Yukarıdaki anlatım aşağıdaki damarlardan hangisine aittir?
Aşağıdaki damarların hangisinde kapakçık vardır?
” Vücudun hemen her yerinde ağ şeklinde bulunan damarlardır. Kan ile hücreler arasındaki madde alış verişini sağlarlar. Bu damarlar incedirler. Bu damarlardan; oksijen ve besin hücrelere geçer, karbondioksit ve artık maddeler de hücrelerden bu damarlara geçer.” Yukarıdaki anlatım aşağıdaki damarlardan hangisine aittir?
Kalbin sol karıncığından çıkan temiz kanın, vücutta kirlendikten sonra kalbin sağ kulakçığına gelmesine büyük kan dolaşımı denir. Büyük dolaşımla ilgili aşağıdaki bilgilerden hangisi yanlıştır?
Kirli kanın kalbin sağ karıncığından çıkıp akciğerlerde temizlendikten sonra tekrar kalbin sol kulakçığına gelmesine küçük kan dolaşımı denir. Küçük dolaşımla ilgili aşağıdaki bilgilerden hangisi yanlıştır?
Kalp ve damarlar içerisinde dolaşan sıvıya kan denir. Kan ile ilgili verilen bilgilerden hangisi yanlıştır?
» Alyuvarların görevi, akciğerden aldığı oksijeni vücut hücrelerine, hücrelerde oluşan karbondioksiti de kalbe taşımaktır. » Kırmızı renklidir. » Çekirdeksiz hücrelerdir. Başlangıçta çekirdeklidir fakat olgunlaştıklarında daha çok oksijen taşıyabilmek için çekirdeklerini kaybederler. » Yapısında kana kırmızı rengini veren hemoglobin bulunur. » Kanda en çok bulunan kan hücreleridir (1 mm3 kanda yaklaşık 5 milyon). » Kemik iliğinde üretilirler. » Yuvarlak, ortası çukur olan kan hücreleridir. Alyuvarlarla ilgili yukarıdaki açıklamalardan kaç tanesi doğrudur?
» Akyuvarların görevi mikroplara karşı vücudu savunmaktır. Akyuvarlar mikropların etrafını sarıp onları içine alarak veya özel salgılar üreterek yok ederler. » Beyaz renkli olan kan hücreleridir. » Çekirdekli hücrelerdir. » Akyuvarlar, alyuvarlardan daha iri yapıda olup, sayıları ise daha azdır (1 mm3kanda yaklaşık 7 bin tane bulunur). » Hastalanma sırasında kandaki akyuvar sayısı artar. Yukarıda alyuvarlarla ilgili verilen bilgilerden kaç tanesi doğrudur?
I- Yapısında özel proteinler vardır ve kanın pıhtılaşmasında görev yaparlar. Damar kesildiğinde hava ile etkileşerek delinen damarın kapatılmasını sağlarlar. II- Çekirdeksiz ve çok küçüktürler. III-1 mm3 kanda yaklaşık 300 bin tane kan pulcuğu vardır. Yukarıda kan pulcukları ile ilgili verilen bilgilerden hangisi ya da hangileri doğrudur?
Kan grupları ile ilgili verilen bilgilerden hangisi yanlıştır?