6.Sınıf Fen Bilimleri Dolaşım Sistemi Konu Testi

21 Ekim 2021 1 Yazar: testimiz.com

6.Sınıf Fen Bilimleri Dolaşım Sistemi

6.Sınıf Dolaşım Sistemi

Teste başlamadan önce bu çalışmayı yapmanız öğrenmenizi sağlayacaktır.

Etkileşimli Konu Anlatımı

Başla

TEBRİKLER.

6.Sınıf Dolaşım Sistemi

Testini Başarıyla Tamamladınız.

Toplam Soru Sayısı: %%TOTAL%%

Sizin Doğru Sayınız: %%SCORE%%

Başarı Yüzdeniz:  %%PERCENTAGE%%

Öğretmen Görüşü: %%RATING%%


Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
Son
Geri dön

 

Hücreler yaşamlarını sürdürebilmek için beslenme, solunum ve boşaltım gibi faaliyetleri yaparlar. Vücudumuzdaki her bir hücrenin besin ve oksijen ihtiyacını karşılamak; metabolizma sonucu oluşan artık madde ve karbondioksitleri uzaklaştırmak için bir araya gelmiş organ sistemine ne ad verilir?
Dolaşım sistemi yapıları, tüm vücut organları arasında madde iletimini sağlar. Kanın kalpten pompalandıktan sonra vücudu dolaşıp tekrar kalbe geri dönmesi olayına ne ad verilir?
Aşağıdakilerden hangisi dolaşım sistemi organlarından birisi değildir?
Aşağıdakilerden hangisi dolaşım sisteminin görevlerinden birisi değildir?
Kanın damarlar ile vücudumuzun her tarafını dolaşmasını sağlayan kaslı organımıza ne ad verilir?
» Göğüs kafesi içinde ve iki akciğer arasında bulunur.  » Yumruk büyüklüğünde bir organımızdır. » Kalbimiz iki kulakçık ve iki karıncık olmak üzere dört odacıktan oluşur. » Üstteki kalp odacıklarına kulakçık, alttaki kalp odacıklarına karıncık denir. » Kalbin soldaki odacıkları kirli kan, sağdaki odacıkları temiz kan doludur. » Kalbin çalışması sırasında, akciğerlere çarparak zarar görmesini önleyen koruyucu zar ile çevrilidir. Yukarıda kalbimizle ilgili verilen bilgilerden kaç tanesi doğrudur?
Kalp kasları ile ilgili verilen bilgilerden hangisi yanlıştır?
“Kulakçık ile karıncıklar arasında bulunur. Açılıp kapanabilme özelliğine sahiptir. Kalp çalışması sırasında, kanın karıncıktan kulakçıklara doğru geriye dönmesini önler.” Yukarıdaki anlatım kalbi oluşturan hangi bölüm ile ilgilidir?
Kalbin çalışması ile ilgili verilen bilgilerden hangisi doğru değildir?
“Kalpten vücut organlarına doğru kan taşıyan geniş, esnek ve sağlam duvarlı damarlardır. En yüksek kan basıncı bu damarlarda, özellikle aortta bulunur. Genellikle kalpten organlara doğru oksijence zengin olan temiz kan taşırlar.” Yukarıdaki anlatım aşağıdaki damarlardan hangisine aittir?