6.Sınıf Mesleğimi Bilinçli Şekilde Seçiyorum Test

31 Ocak 2023 0 By testimiz.com

Test Çöz

İndir

 

Meslek, bir kişinin hayatını kazanmak için yaptığı, kuralları belirlenmiş, belli bir eğitimle kazanılan, bilgi ve becerilere dayanan faaliyetlerdir. Aşağıdakilerden hangisi meslek seçiminde dikkat etmemiz gereken etkenlerden birisi değildir?
İyi bir meslek seçiminde, aşağıdaki sorulardan hangisini kendimize sormamıza çok gerek yoktur?
İnsanların mesleklerini ilgi ve kabiliyetlerine göre seçmeleri, başarılarını ve topluma faydalarını artırır. Buna göre aşağıdaklerden hangisi, ilgi ve kabiliyetlerine uymayan mesleği seçen kişilerin içine düşebileceği bir durum değildir?
Ben bir bankada gişede çalışmaktayım. Bütün günüm masa başında oturarak geçiyor. Halbuki ben hareketli ve sportif bir kişiliğe sahibim. Bu yüzden mesleğimi bir türlü sevemedim. Bu kişinin meslek seçiminde, aşağıdakilerden hangisine dikkat etmediği söylenebilir?
Meslek seçiminde;

 

I. İyi kazanç getiriyor olması

II. İlgi ve yeteneklerine uygun olması

III.Anne yada babasının mesleği olması

IV.Mesleğin herkesçe kabul görür olması

gibi özelliklerden hangisinin daha önemli olduğu söylenebilir?

Nereden seçtim bu mesleği. Bütün gün insanlarla uğraş. Ben masa başında, kimsenin müdahele etmeyeceği bir iş yapmalıydım. Yukarıdaki anlatıma göre, kişiyle ilgili aşağıdaki yargılardan hangisine varılabilir?
I. Veteriner

 

II. Avukat

III.Polis

IV.Pazarlamacı

İkna gücü yüksek, dışa dönük insanlarla devamlı sıcak ilişki kurabilen girişimci niteliklere sahip olan bireyin, yukarıdaki mesleklerden hangilerini seçmesi daha uygundur?

Çocukları seven, onlarla beraber olmaktan sıkılmayan, işine özen gösteren, insanlarla iyi iletişim kurabilen, sabırlı ve coşkulu bir yapıya sahip bir insanım. Bu özelliklere sahip birisine hangi mesleği önerirsiniz?
Ben kan görmeye dayanamıyorum Ayrıca el becerilerinde çokta iyi değilimdir. Buna göre böyle bir öğrencinin aşağıdaki okullardan hangisini seçmesi doğru değildir?
Toplumsal olaylara ilgi duyan, sözel yetenekleri gelişmiş bir ilköğretim öğrencisinin başarılı olacağı ortaöğretim kurumu aşağıdakilerden hangisidir?