6.Sınıf Türkçe Özdeyişler Konu Testi

20 Ekim 2020 0 Yazar: testimiz.com

6.Sınıf Türkçe Özdeyişler

 

6.Sınıf Özdeyişler

Başla

TEBRİKLER.

6.Sınıf Özdeyişler

Testini Başarıyla Tamamladınız.

Toplam Soru Sayısı: %%TOTAL%%

Sizin Doğru Sayınız: %%SCORE%%

Başarı Yüzdeniz:  %%PERCENTAGE%%

Öğretmen Görüşü: %%RATING%%


Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
Son
Geri dön

       6.Sınıf Türkçe Özdeyişler Konu Testi Hakkında:

      Not: Özdeyişler testimizi hemen çözmek için Başla düğmesine basınız.

      Bu metin özellikle Özdeyişler test çalışmasını tanıtmak için hazırlanmıştır. Yani teknik bir metindir. Bunun yanında Özdeyişler testinde yer alan sorular aşağıda verilmiştir. Ancak soru seçeneklerini görmek için testi başlatmalısınız.

      Teste Yer Alan Sorular:

“Gözden düşmek” deyimin anlamı nedir?
“Satışlar düşünce, fiyatı kırmak zorunda kaldılar” cümlesindeki deyimin anlamı hangisidir?
“Yaramazken çok uslanmış duruma gelmek” anlamına gelen deyim hangisidir?
“Çok tehlikeli bir işe girmek” anlamına giren deyim hangisidir?
“Aldatılmak” anlamına gelen deyim aşağıda-kilerden hangisidir?
Aşağıdaki deyimlerden hangisi “dikkatli olmak” anlamındadır?
Aşağıdaki cümlelerin hangisinde “çok dikkatli ve uyanık olmak” anlamını taşıyan bir deyim vardır?
“Kanı beynine çıkmak” deyiminin anlamı hangisidir?
Göğsü kabarmak’ deyiminin anlamı nedir?  
Aşağıdaki deyimlerden hangisi “İyi olmayan bir şeyi, iyi gibi göstermek anlamına gelmektedir?

 

      Özdeyişler Testi:

      Öncelikle Özdeyişler testi eğitim programları doğrultusunda hazırlanmıştır. Aynı zamanda güncel bir çalışmadır. Özdeyişler çalışması oluşturulurken özellikle MEB kazanımları dikkate alınmıştır. Başka bir deyişle  ders kitaplarında yer alan içerikler kullanılmıştır. Genellikle Özdeyişler testi kazanım temelli sorulardan oluşmaktadır. Bunun yanında Özdeyişler çalışmasında kısa konu anlatımlarına da yer verilmiştir. Böylelikle öğrenme sürecinin devamlılığı hedeflenmiştir. Diğer yandan Özdeyişler testi hazırlanırken sınıf içi uygulamalardan da yararlanılmıştır. Bu nedenle verimliliği artmaktadır.

testimiz.com

      Test ve Çalışma Yapısı:

      Konu veya ünite testleri 10, 12, 15 ya da 20 çoktan seçmeli sorudan oluşmaktadır. Genellikle sorular sınıf seviyesine göre 3 ya da 4 seçenekten meydana gelmektedir. Örneğin 1,2 ve 3.sınıflarda 3 seçenekli sorular tercih edilmiştir. Diğer yandan 4.sınıflarda ve ikinci kademede özellikle 4 seçenekli sorular kullanılmıştır. Bu nedenle Özdeyişler testi için seçenek sayısı zorluk seviyesini belirlemektedir. Yani Özdeyişler testi için her sorunun bir cevap hakkı vardır. Ancak istediğiniz zaman cevap seçeneğini değiştirebilirsiniz.

      İnteraktif Test Hakkında:

            Özdeyişler testi öncelikle öğrenci başarısını artırmayı amaçlamaktadır. Genellikle dinamik bir yapıya sahiptir. Başka bir değişle tekrar tekrar çözme imkanı vardır. Çünkü Özdeyişler testinde soru ve seçenekler her tekrarda yer değiştirecektir. Böylelikle ezber önlenmekte ve kalıcı öğrenme sağlanmaktadır. Kısacası Özdeyişler testini her tekrarda yeni bir çalışma karşınıza çıkacaktır. Diğer yandan bağlantı verilen bazı çalışmalarda bu özellik yoktur. Ayrıca Özdeyişler testini akıllı tahtalarda kullanabilirsiniz. Lakin akıllı tahtalarla yüzde yüz uyumludur. Özdeyişler testini tablet ya da telefonlardan da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Çünkü Özdeyişler testi mobil uyumludur. Diğer yandan ana sayfadan mobil uygulamayı indirip yükleyebilirsiniz.

      Test Değerlendirme:

      Etkileşimli Özdeyişler testini çözerken özellikle alttaki okları kullanarak önceki ve sonraki soruya geçebilirsiniz. Ancak dilerseniz listeden seçerek istediğiniz soruyu görebilirsiniz. Ayrıca Özdeyişler testini değerlendirmeden liste bölümünden doğru-yanlış cevapları görebilirsiniz. Ancak sonuçları al butonuna basınca karşınıza Özdeyişler testini değerlendirme ekranı çıkacaktır. Böylece ekranda Özdeyişler testi değerlendirme raporu ve öğretmen görüşü yer alacaktır. Bununla birlikte alt ekranda Özdeyişler testi ile ilgili cevapları kontrol edebilirsiniz.

testimiz.com.tr

      Telif Hakkı:

      İnteraktif Özdeyişler testi genellikle intihal denetimi yapılarak hazırlanmıştır. Özellikle Özdeyişler testinin özgün olmasına özen gösterilmiştir. Diğer yandan Özdeyişler testinin telif hakkı testimiz.com sitesine aittir. Başka bir deyişle Özdeyişler testi ticari bir amaçla kullanılamaz. Ancak bireysel öğrenme amacı taşımaktadır. Başarılar…