7.Sınıf Işığın Madde ile Etkileşimi Test

29 Ocak 2023 0 By testimiz.com

7.Sınıf Işığın Madde ile Etkileşimi Test

Test Çöz

 

Beyaz ışık ile aşağıda verilenlerden hangisi yanlıştır?
Aşağıda verilenlerden hangisi ışığın ana renklerinden birisi değildir?
Kırmızı, yeşil ve mavi renklerinin karışımında aşağıdaki renklerden hangisi oluşmaktadır?
Bir cisim görülebilir ışınların hepsini yansıtıyorsa ……………, birini yansıtıyorsa yansıttığı renkte, hepsini soğuruyorsa ……………… renkte görünür. Boşluklara sırasıyla aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?
Domatesin siyah renkte görünmesi için aşağıdakilerden hangisi yapılmalıdır?
Işıkla ilgili aşağıda verilenlerden hangisi yanlıştır?
Güneşten gelen ısı enerjisinden, evlerde ve yüzme havuzlarında kullanılan suyu ısıtmak için faydalanılan sistem aşağıdakilerden hangisidir?
I. Güneş enerjisi, deniz suyundan içme suyu elde etmede kullanılabilir.

 

Güneş pilleri adı verilen sistemlerde güneş enerjisi, doğrudan elektrik enerjisine dönüştürülebilir.

III. Güneş fırını adı verilen sistemlerde hareketli ayna kümeleri, ışığını eğimli büyük bir aynaya yansıtılmasını sağlamaktadır.

Yukarıda verilen bilgilerden hangileri güneşin faydalarından birisi değildir?

Güneş pillerinin kullanım alanları arasında aşağıdakilerden hangisi bulunmamaktadır?
Güneş enerjisinin genel anlamda tercih edilmesindeki nedenler arasında aşağıdakilerden hangisi yer almamaktadır?
Aşağıda verilenlerden hangisi bir ayna çeşidi değildir?
Geniş açılı görüntü elde etmek için de kavşaklarda hangi ayna türü kullanılmaktadır?
Ayrıntılı görmeyi gerektiren teleskoplarda ve mikroskoplarda hangi tür ayna kullanılmaktadır?
Aşağıda verilenlerden hangisi tümsek aynanın kullanıldığı bir alandır?
Düz aynanın görüntü özellikleri bakımından aşağıda verilenlerden hangisi yanlıştır?
Çukur ayna ile ilgili aşağıda verilen bilgilerden hangisi yanlıştır?
Aşağıda verilenlerden hangisi düz aynanın kullanıldığı bir yerdir?
Çukur ve tümsek aynalar ile ilgili aşağıda verilenlerden hangisi yanlıştır?
Düz aynalar ile ilgili aşağıda verilenlerden hangisi yanlıştır?
I. Düz aynalarda görüntü düz ve cisimle aynı boydadır.

 

Tümsek aynada görüntü düz ve her zaman cisme göre büyüktür.

III. Çukur aynada görüntü cismin bulunduğu yere göre ters küçük ya da düz büyük olabilir.

Yukarıda verilenlerden hangileri doğrudur?

       7.Sınıf Işığın Madde ile Etkileşimi Test Hakkında:

      Test Çalışması:

Test çözmek aynı zamanda etkili bir öğrenme yöntemidir. Yani test çözerken öğrendiklerimizi pekiştirirken yeni bilgilerde edinebiliriz. Işığın Madde ile Etkileşimi testi özellikle bu amaçla hazırlanmıştır. Düzenli tekrar kalıcı öğrenmeyi sağlar. Özellikle Işığın Madde ile Etkileşimi testi düzenli tekrar yapmak için oluşturulmuştur. Çünkü Işığın Madde ile Etkileşimi testinde her tekrar yeni bir çalışma olarak karşınıza çıkacaktır.

İnteraktif Işığın Madde ile Etkileşimi testi genellikle eğitim programlarına göre hazırlanmıştır. Işığın Madde ile Etkileşimi testi hazırlanırken özellikle MEB kazanımları dikkate alınmıştır. Ayrıca Işığın Madde ile Etkileşimi testinde ders kitaplarındaki içerikler kullanılmıştır. Bunun yanında Işığın Madde ile Etkileşimi testinde sınıf içi uygulamalara da yer verilmiştir. Genellikle öğretmen görüşleri doğrultusunda hazırlanan Işığın Madde ile Etkileşimi testi bireysel öğrenmeyi sağlamak için özenle hazırlanmıştır.

      Sorular ve Test Yapısı:

İnteraktif Işığın Madde ile Etkileşimi testi özellikle dinamik bir yapıdadır. Genellikle tekrar tekrar çözmek için tasarlanmıştır. Işığın Madde ile Etkileşimi testinde soru ya da cevaplar her tekrarda yer değiştirmektedir. Böylece Işığın Madde ile Etkileşimi testini çözerken her tekrarda yeni bir test çözeceksiniz. Yani ezberlemeden kalıcı öğreneceksiniz. Sanal Işığın Madde ile Etkileşimi testi 10, 12, 15 veya 20 sorudan oluşmaktadır. Sorularda seçenek sayısı sınıf seviyesine göre 3 ya da 4 seçenekten oluşur. İlkokul seviyesindeki testler genellikle üç seçenekten oluşur. Ancak dördüncü sınıf testleri 4 seçenekten oluşmuştur. Diğer yandan ortaokul seviyesindeki testlerimiz 4 seçenekten oluşmaktadır.

      Test Çözme ve Değerlendirme:

Özellikle Işığın Madde ile Etkileşimi testi sanal etkileşimli bir çalışmadır. Ancak Işığın Madde ile Etkileşimi testini çözmek için -BAŞLA- düğmesine basınız. Ancak böylelikle soru ve seçenekleri görebilirsiniz. Işığın Madde ile Etkileşimi testinde işaretlediğiniz her sorunun değerlendirmesini hemen görebilirsiniz. Yani sonucu doğru ya da yanlış olarak görebilirsiniz. Ancak yanlış yapınca üzülmeyiniz. Çünkü tekrar cevaplama hakkınız bulunmaktadır. Lakin notunuz azalacaktır. Etkileşimli Işığın Madde ile Etkileşimi testinde alttaki yön oklarını kullanarak önceki ya da sonraki soruya geçebilirsiniz. Lakin isterseniz liste bölümünde istediğiniz soruyu da seçebilirsiniz. Ayrıca listede çözdüğünüz ya da yanlış yaptığınız soruları da görebilirsiniz. İnteraktif Işığın Madde ile Etkileşimi testi bitince -Değerlendir- düğmesine basınız. Ekranda değerlendirme sonuçları ve öğretmen görüşü yer alacaktır. Öğretmen görüşü doğrultusunda Işığın Madde ile Etkileşimi testini tekrar çözebilirsiniz. Ancak Bunu için sayfayı yenilemelisiniz.

      Telif Hakkı:

Özellikle Işığın Madde ile Etkileşimi testi özgün bir çalışmadır. Genellikle intihal denetimi yapılarak yayınlanmaktadır. Yani Işığın Madde ile Etkileşimi testinin telif hakkı testimiz.com sitesine aittir. Ancak bütün hakları saklıdır. Işığın Madde ile Etkileşimi testi sitemiz üye veya ziyaretçileri için özel hazırlanmıştır. Ancak Işığın Madde ile Etkileşimi testi genel eğitim amacı taşır. Ticari amaçla kullanılamaz. Diğer yandan Işığın Madde ile Etkileşimi testinin başkaca kullanımı özel izne bağlıdır. Başarılar…

.