7.Sınıf Sosyal Bilgiler Işık Doğudan Yükselir Konu Testi

21 Kasım 2020 0 Yazar: testimiz.com

 

7.Sınıf Işık Doğudan Yükselir

Başla

TEBRİKLER.

7.Sınıf Işık Doğudan Yükselir

Testini Başarıyla Tamamladınız.

Toplam Soru Sayısı: %%TOTAL%%

Sizin Doğru Sayınız: %%SCORE%%

Başarı Yüzdeniz:  %%PERCENTAGE%%

Öğretmen Görüşü: %%RATING%%


Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
1112Son
Geri dön

“Orta Çağ’da İslam dünyasında oluşan özgür düşünce ortamında yetişen Biruni, Harezmi ve İbn Sina gibi bilim insanlarının eserleri Avrupa dillerine çevrilerek üniversitelerde okutulmuştur.” Bu bilgiye göre aşağıdaki yargılardan hangisine ulaşılamaz?
Aşağıdakilerden hangisinin ilk kez sadece cebir matematiğini ele aldığı eseri 600 yıl boyunca Avrupa’da bu alanda temel eser olarak kullanılmıştır?
Aşağıdaki bilim adamlarından hangisi Hint sayı sisteminden faydalanarak ilk kez “0” (sıfır) rakamından bahsetmiştir. İki bilinmeyenli denklemlere çözüm yolunu bulmuş ve bilinmeyen işareti “x” simgesini matematik bilimine kazandırmıştır?
Aşağıdakilerden hangisi Osmanlı zamanında yaşamış Astronomi ve Matematik alanında çalışmalar yapmış Müslüman bilim adamıdır?
Aşağıdakilerden hangisi henüz mikroskop keşfedilmeden önce canlı mikroplardan bahsetmiş tıp bilimcisi ve filozoftur?
Aşağıdakilerden hangisi Kimya, fzik ve astronomi bilimlerindeki çalışmalarıyla ölçü ve tartı aletlerine yaptığı katkılarla tanınan bir bilim insanıdır. Hassas terazilerin mucidi olarak ta bilinir?
Aşağıdaki bilim adamlarından hangisi ilk robotu yapıp çalıştırdığı kabul edilmektedir?
Aşağıdakilerden hangisi felsefe alanında yaptığı çalışmalar nedeniyle insanlık tarihinin en büyük filozoflarından biri olarak kabul edilmiştir?
“Ceylan derisi üzerine çizdiği Dünya haritasını 1517’de Yavuz Sultan Selim’e takdim etmiştir. Bu haritada İspanya, Portekiz ve Batı Afrika kıyıları ile Amerika Kıtasının doğu kıyılarını göstermiştir. Bu haritayı çizerken faydalandığı haritalara göre hataları azdır ve çizimleri günümüz haritalarına çok yakındır.” Yukarıdaki paragrafta anlatılan bilim adamı hangisidir?
Aşağıdakilerden hangisi Harezmi’nin yaptığı çalışmalardan birisi değildir?
Aşağıdakilerden hangisi İbni Sina’nın yaptığı çalışmalardan birisi değildir?

Aşağıdakilerden hangisi Cezeri’nin yaptığı çalışmalardan birisi değildir?