Test Çöz,5. Sınıf Sosyal Bilgiler 1. Dönem 2. Yazılı Değerlendirme Testi, 5. sınıf sosyal bilgiler 1. dönem 2. yazılı, 5. sınıf sosyal bilgiler 1. dönem 2. yazılı, 5 sınıf 1 dönem 2 yazılı soruları, 5 sınıf sosyal bilgiler 1 dönem 2 yazılı, sosyal bilgiler biz 5 sınıf 1 dönem 2 yazılı, sosyal bilgiler 5.sınıf 1.dönem 2.yazılı soruları ve cevapları, 5.sınıf sosyal bilgiler bir dönem bir yazılı

5. Sınıf Sosyal Bilgiler 1.Dönem 2.Yazılı Soruları Testi Çöz

Ziyaretçi Ya Da Üyelerimiz Tarafından Eklenen Hiç Bir Içerikten Www.Testimiz.Com Sorumlu Değildir. Telif Hakları Kapsamına Giren Dosyaları Lütfen bildiriniz.
Eklenme tarihi
01 Ocak 2020 Carsamba 20:18
Gönderen
Testimiz.com
Görüntülenme Sayısı:
501
Testi Çözmeye Başla

Test Kategorisine Geri Dön| | Test Anasayfaya Geri Dön

Benzer Dokümanlar


Test hakkında

Aşağıdaki bilgilerden hangisi doğru değildir?

Aşağıdaki bilgilerden hangisi doğru değildir?  

Sosyal Bilgiler dersinde, ülkemizin bölgelerinde oynanan halk oyunlarını ve yemekleri öğreniriz.Buna göre, Sosyal Bilgiler dersi aşağıdakilerin hangisi hakkında bilgi edinmemize katkı sağlar?

Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 13. maddesinde “Her çocuk düşüncesini özgürce açıklama hakkına sahiptir.” ifadesi yer almaktadır.Bu madde, çocukların sahip olduğu haklardan hangisiyle ilgilidir?

Lidyalıların parayı bulmalarının sonuçları arasında aşağıdakilerden hangisi yer almaz?

Doğada kendiliğinden var olup ya da denizlerin, akarsuların, rüzgarların aşındırmasıyla oluşmuş eserlere doğal güzellik denir. Ülkemizde pek çok doğal güzellik vardır. Bu doğal güzelliklerin bir kısmı kurulan milli parklarla koruma altına alınmışlardır.Verilen metne göre aşağıdakilerden hangisine ulaşılamaz?

Kültürümüzün önemli bir parçası da el sanatlarımızdır. El emeği, göz nuru ile üretilen eşyalar kültürümüzün zenginliğini ortaya koyar.Bu göre aşağıdakilerden hangisi el sanatlarımızdan biri değildir?  

Ülkemizde yükselti batıdan doğuya gidildikçe artar. Doğu bölgelerimizdeki yükselti büyük oranda 2000-2500 metre aralığındadır.Buna göre, haritada doğu bölgelerimiz çoğunlukla hangi renk ile gösterilir?

Giresun’da fındık, Malatya’da  kayısı, Adana’da ise pamuk farımı yaygındır.Bu illerde farklı tarım ürünlerinin yetiştirilmesinin temel nedeni aşağıdakilerden hangisidir?  

Sel, ülkemizin her bölgesinde görülen bir doğal afettir. Ülkemizde en çok görülen yerlerden biride Karadeniz bölgesidir. Aşağıdakilerden hangisi Karadeniz Bölgesi’nde sel felaketinin daha sık yaşanmasının nedenlerinden biridir?

Urartular tarafından kütle hâlindeki taştan yapılan Van Kalesi, günümüzde önemini korumayı başarmıştır.Bu durum Urartular'ın hangi alanda başarılı olduğunu kanıtlamaktadır?  

Aşağıdakilerden hangisi doğal varlıklarımız arasında yer alır?  

Aşağıdaki yeryüzü şekillerinden hangisi fiziki haritada yeşil renk ile gösterilmektedir?  

Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçen, tanıtıcı bitki örtüsü maki olan iklim tipi aşağıdaki illerden hangisinde görülür?

Çığ, özellikle dağlık ve engebeli arazilerde etkili olur.Buna göre, hangi bölgemizde çığ tehlikesini daha fazla görülmesi beklenir?

Ülkemizde beslenme, giyinme, konuşma gibi öğeler bölgeden bölgeye farklılıklar göstermektedir.Bu durum, ülkemizde aşağıdakilerden hangisine yol açmıştır?    

Aşağıdakilerden hangisi İlk Çağ’da Anadolu’da yaşamış uygarlıklardan biri değildir?  

Sümerler, tanrılarının gökte olduğunu düşündükleri İçin ziggurat adı verilen çok katlı tapınaklar yapmışlardır. Tapınağın en alt kısmı yetiştirdikleri ürünler için ambar, orta katı ibadet yeri, en üst katı ise gözlem evi olarak kullanılmıştır.Verilen bilgilere bakılarak Sümerler ile ilgili aşağıda-kilerden hangisi söylenemez?  

Kara içlerinde birikmiş durgun sulardır.Yukarıda tanımı verilen yer şekline aşağıdakilerden hangisi örnektir?

Aşağıdaki bölgelerin hangisinde Akdeniz iklimi, Karadeniz iklimi ve karasal iklim özelliklerinin üçü birden görülür?