Test Çöz,besinlerin sindirimi ve boşaltımı, besinlerin sindirimi ile ilgili sorular, besinlerin sindirim süresi, karbonhidratların sindirimi, yağların sindirimi, boşaltımda görevli yapı ve organlar, boşaltım sistemi, besinler ve dengeli beslenme,

5. Sınıf Fen Bilimleri Besinlerin sindirimi Testi Çöz

Ziyaretçi Ya Da Üyelerimiz Tarafından Eklenen Hiç Bir Içerikten Www.Testimiz.Com Sorumlu Değildir. Telif Hakları Kapsamına Giren Dosyaları Lütfen bildiriniz.
Eklenme tarihi
25 Kasım 2013 Pazartesi 21:37
Gönderen
Testimiz.com
Görüntülenme Sayısı:
70030
Testi Çözmeye Başla

Test Kategorisine Geri Dön| | Test Anasayfaya Geri Dön

Benzer Dokümanlar


Test hakkında

Aşağıdakilerden hangisi besinlerin sindiriminin nedeni değildir? 
A) Besinlerin küçük parçalara ayrılması 
B) Besin maddelerinin küçülerek kana geçmesi 
C) Yaşamsal faaliyetlerimiz için besinlerin yararlı ve kullanılabilir hâle gelmesi 
D) Besinlerin yararlı olmayan sıvı kısımlarının ayrılması

Diş sağılığımızı korumak için aşağıdakilerden hangisini yapmamalıyız? 
A) Süt ve süt ürünleri, meyve ve sebze tüketmeliyiz. 
B) Asidik içecekleri tüketmemeliyiz. 
C) Çok sıcak ve çok soğuk yiyecekleri tüketmekten kaçınmalıyız. 
D) Kürdan gibi sivri cisimlerle dişlerimizi sık sık temizlemeliyiz.

Besin içeriklerinin taşınmasını sağlayan yapı aşağıdakilerden hangisidir? 
A) İnce bağırsak 
B) Sindirim sistemi 
C) Kan 
D) Damar

“Besinlerde kalan fazla su burada emilir ve geri kalan posa anüs yolu ile dışarı atılır. Besin atıkları içerisindeki su ve minerallerin emilerek kana geçtiği son yerdir.” Paragrafta anlatılan sindirim organı aşağıdakilerden hangisidir? 
A) Pankreas 
B) İnci bağırsak 
C) Kalın bağırsak 
D) Kör bağırsak

“Sindirim olayının önemli bölümlerinden biridir. Sindirim kanalında mideden sonra gelen ve yaklaşık olarak 8 metre uzunluğunda kıvrımlı bir yapıdır. Karın boşluğunu doldurur. İçindeki salgılar sayesinde besinler ufak parçalara ayrılır ve içerisindeki yararlı maddeler emilerek kana karışır. ” Paragrafta anlatılan sindirim organı aşağıdakilerden hangisidir? 
A) Pankreas 
B) İnci bağırsak 
C) Kalın bağırsak 
D) Yemek borusu

“Besinlerin sindiriminden sorumlu önemli organlarımızdan biridir. Besinler bir süre depolanır ve salgılanan sıvılar ile küçük parçalara ayrılır. Kasılıp gevşeme hareketi yaparak parçalanmış besinleri karıştırır, bulamaç hâline getirir ve sindirir. Sindirilen besinler ince bağırsağa iletilir. Salgıladığı sıvılar aynı zamanda besinlerde bulunan mikropların ölmesini sağlar. ” Paragrafta anlatılan sindirim organı aşağıdakilerden hangisidir? 
A) Ağız 
B) Mide 
C) Bağırsak 
D) Yemek borusu

Aşağıdakilerin hangisinde sindirim olayı gerçekleşir? 
A) Ağız 
B) Diş 
C) Yemek borusu 
D) Yutak

Kasılma ve gevşeme hareketi yaparak besinlerin iletilmesini sağlayan sindirim organı aşağıdakilerden hangisidir? 
A) Dil 
B) Yutak 
C) Gırtlak 
D) Yemek borusu

“Ağız ve burun boşluğunun arka kısmı ile yemek borusunun birleştiği kısımdır. Vücudumuzda nefes alma, konuşma ve yutma görevlerini yerine getirir. Çiğnenen ve tükürükle yumuşatılan besinlerin yemek borusuna geçtiği bir yapıdır. Dilimiz ağzımızdaki besinleri içeri iter. Bu bölüm yutkunma yoluyla besinlerin yemek borusuna iletilmesini sağlar. Bu bölüm sindirim olayı gerçekleşmez.” Paragrafta anlatılan sindirim organı aşağıdakilerden hangisidir? 
A) Dil 
B) Yutak 
C) Gırtlak 
D) Yemek borusu

“Alt ve üst çenede ikişer tane olup ağzımızda toplam dört tane ulunmaktadır. İlerleyen yaşlarda çıkan bu dişler besinlerin öğütülmesini sağlar.”Paragrafta anlatılan diş çeşidi aşağıdakilerden hangisidir? 
A) Kesici Dişler 
B) Köpek Dişleri 
C) Azı Dişleri 
D) Yirmilik Diş

“Sağ ve sol olmak üzere iki yanında yer alır. Uçları sivri yapıdadır, besinleri koparıp parçalamamızı sağlar. Alt ve üst çenede ikişer tane olup ağzımızda toplam dört tane bulunmaktadır.”Paragrafta anlatılan diş çeşidi aşağıdakilerden hangisidir? 
A) Kesici Dişler 
B) Köpek Dişleri 
C) Azı Dişleri 
D) Yirmilik Diş.

“Üzeri düz ve geniş olan dişlerimizdir. Besinleri ezerek besinlerin küçülmesini ve öğütülmesini sağlar. Alt ve üst çenede sekizer tane olup ağzımızda toplam on altı tane bulunmaktadır.”Paragrafta anlatılan diş çeşidi aşağıdakilerden hangisidir? 
A) Kesici Dişler 
B) Köpek Dişleri 
C) Azı Dişleri 
D) Yirmilik Diş.

“Kesici diş¬ler ağzımızın ön tarafında bulunur. Besinleri ısırarak, kesip koparmamızı sağlar. Alt ve üst çenede dörder tane olup ağzımızda toplam sekiz tane bulunmaktadır.” Paragrafta anlatılan diş çeşidi aşağıdakilerden hangisidir? 
A) Kesici Dişler 
B) Köpek Dişleri 
C) Azı Dişleri 
D) Yirmilik Diş.

Aşağıdakilerden hangisi sindirim organlarımızdan birisi değildir? 
A) Ağız 
B) İnce bağırsak 
C) Mide 
D) Karaciğer

Besinlerin enerjiye dönüşebilmesi için en küçük parçalara ayrılması ve vücudumuzun her alanına dağılması gerekir. Besin maddelerinin vücut tarafından kullanılabilmesi için en küçük parçalara ayrılmasına ne denir? 
A) Besin 
B) Boşaltım 
C) Sindirim 
D) Dolaşım