Test Çöz,Nerelerde Yaşanır, Nerelerde Yaşanır anlama testi, Nerelerde Yaşanır anlatımı testi, Nerelerde Yaşanır bilgi testi, Nerelerde Yaşanır bilgisi testi, Nerelerde Yaşanır çalışma testi, Nerelerde Yaşanır değerlendirme testi, Nerelerde Yaşanır etkinlik testi, Nerelerde Yaşanır kavrama testi, Nerelerde Yaşanır kazanım testi, Nerelerde Yaşanır konu testi, Nerelerde Yaşanır öğrenme testi, Nerelerde Yaşanır öğretimi testi, Nerelerde Yaşanır ölçme testi, Nerelerde Yaşanır ön bilgi testi, Nerelerde Yaşanır pekiştirme testi, Nerelerde Yaşanır sonuç değerlendirme testi, Nerelerde Yaşanır sonuç testi, Nerelerde Yaşanır sunumu testi, Nerelerde Yaşanır süreç testi, Nerelerde Yaşanır test etkinliği, Nerelerde Yaşanır testi

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Nüfus ve Yerleşme Soruları Testi Çöz

Ziyaretçi Ya Da Üyelerimiz Tarafından Eklenen Hiç Bir Içerikten Www.Testimiz.Com Sorumlu Değildir. Telif Hakları Kapsamına Giren Dosyaları Lütfen bildiriniz.
Eklenme tarihi
03 Ocak 2019 Persembe 17:19
Gönderen
Testimiz.com
Görüntülenme Sayısı:
1989
Testi Çözmeye Başla

Test Kategorisine Geri Dön| | Test Anasayfaya Geri Dön

Benzer Dokümanlar


Test hakkında

Soru 1 
“Bu ilimizde bulunan liman, Bafra ve Çarşamba Ovaları, tarım, ticaret ve sanayi faaliyetlerini artırmıştır.” Yukarıdaki paragrafta anlatılan ilimiz aşağıdakilerden hangisidir? 
A) Samsun 
B) Adana 
C) Trabzon 
D) Antalya 
Soru 2 
Karadeniz Bölgesi’nin hangi özelliği daha çok nüfusunun azalmasını  etkilemektedir? 
A) Yeryüzü şekilleri 
B) Ulaşım türleri 
C) İklimi 
D) Tarım ürünleri 
Soru 3 
“Bölgemiz geniş, verimli ova ve platolarıyla yerleşmeye elverişlidir. Ancak kuraklık ve ana yollardan uzak olması nedeniyle en az nüfusa sahip bölgedir. Nüfus daha nemli olan batı kesimde akarsu boylarında ve yağışın fazla olduğu dağ eteklerinde toplanmıştır.” Yukarıdaki paragrafta anlatılan bölgemiz hangisidir? 
A) Güneydoğu Anadolu Bölgesi 
B) İç Anadolu Bölgesi 
C) Marmara Bölgesi 
D) Karadeniz Bölgesi 
Soru 4 
“İnsanlar yerleşmek için daha çok kıyı kesimleri tercih eder. Çünkü kıyı kesimdeki geniş ve verimli ovalar, tarım için elverişlidir. İklimin de elverişli olması ovalarımızda yetiştirilen ürün çeşidini artırmıştır. Kıyı kesimde sanayi, ulaşım, ticaret ve turizm de gelişmiştir. İç kesimlere doğru gidince yükseltinin artması ve iklimin karasallaşması nüfusun azalmasına neden olur.”  Yukarıdaki paragrafta anlatılan bölgemiz hangisidir? 
A) Marmara Bölgesi 
B) Doğu Anadolu Bölgesi 
C) Karadeniz Bölgesi 
D) Ege Bölgesi 
Soru 5 
“Verimli tarım alanlarının yanı sıra ılıman bir iklime sahiptir. Sanayisi en gelişmiş bölgedir. Ticaret, bankacılık, ulaşım ve turizmin merkezidir. İş imkanlarının fazlalığı nedeniyle bölgemiz sürekli göç alır. Bunda bölgenin sahip olduğu eğitim, sağlık imkânları ve sosyal imkanlar etkilidir.” Yukarıdaki paragrafta anlatılan bölgemiz hangisidir? 
A) İç Anadolu Bölgesi 
B) Marmara Bölgesi 
C) Akdeniz Bölgesi 
D) Karadeniz Bölgesi 
Soru 6 
“-Benim yaşadığım bölgede dağlar kıyının hemen gerisinden başlayarak denize paralel uzanır. Yerleşmek için düzlükler azdır. Bu nedenle biz de yamaçlarda bulduğumuz düzlüklerde tarlalarımızı açar ve evlerimizi buralara yaparız.” Diyen birisi aşağıdaki bölgelerin hangisinde yaşamaktadır? 
A) Ege Bölgesi 
B) Karadeniz Bölgesi 
C) Akdeniz Bölgesi 
D) İç Anadolu Bölgesi 
Soru 7 
“Bu bölgede yer şekilleri engebeli, iklim sert olduğu için nüfus azdır. İnsanlar genellikle verimli topraklarla kaplı ve iklimin daha elverişli olduğu ovalarda yaşar. Ulaşımın zor olması sanayi ve ticaretin gelişmesini engellemiştir.” Yukarıda anlatılan hangi bölgemizdir? 
A) Güneydoğu Anadolu Bölgesi 
B) Doğu Anadolu Bölgesi 
C) İç Anadolu Bölgesi 
D) Marmara Bölgesi 
Soru 8 
“Bölgenin kapladığı alana göre nüfusu azdır. Nüfus yağış alan dağların eteklerinde ve akarsu boylarında toplanmıştır. Önemli yollar da buradan geçer. Bölgenin kurak olan iç kesimleri tenhadır.” Yukarıda anlatılan hangi bölgemizdir? 
A) İç Anadolu Bölgesi 
B) Güneydoğu Anadolu Bölgesi 
C) Doğu Anadolu Bölgesi 
D) Marmara Bölgesi 
Soru 9 
Aşağıdaki eşleştirmelerden hangisi yanlıştır? 
A) Doğu Anadolu Bölgesi - Van 
B) İç Anadolu Bölgesi - Ankara 
C) Güneydoğu Anadolu Bölgesi – Adana 
D) Marmara Bölgesi – İstanbul 
Soru 10 
“Bölgenin büyük bir bölümü yüksek dağlar ve platolarla kaplıdır. Adana, nüfusun yoğun olduğu bir ildir. Adana’da bulunan Çukurova, bölgenin tarımsal üretim merkezidir. Bu ovayı Seyhan ve Ceyhan nehirleri sulamaktadır. Tarım ürünlerinin çeşitliği, tarıma dayalı sanayi ve ticaret nüfusun fazla olmasına neden olmuştur.” Yukarıdaki paragrafta anlatılan bölgemiz hangisidir? 
A) İç Anadolu Bölgesi 
B) Karadeniz Bölgesi 
C) Akdeniz Bölgesi 
D) Ege Bölgesi 
Soru 11 
“Bir yerde yaşayan insan sayısı, o yerin ………. belirler.” İfadesinde boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi yazılmalıdır? 
A) Ekonomisini 
B) Nüfusunu 
C) Tarım ürünlerini 
D) Turizmini 
Soru 12 
Aşağıdaki illerimizin hangisinin temel geçim kaynağı madendir? 
A) Ordu 
B) Zonguldak 
C) Samsun 
D) Ankara