Test Çöz,5.Sınıf Tarihe Yolculuk, 5.Sınıf Tarihe Yolculuk kavrama testi, 5.Sınıf Tarihe Yolculuk konu testi, 5.Sınıf Tarihe Yolculuk konusu, 5.Sınıf Tarihe Yolculuk Testi

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Uygarlıkları Öğreniyorum Kazanım Değerlendirme Test Çöz

Ziyaretçi Ya Da Üyelerimiz Tarafından Eklenen Hiç Bir Içerikten Www.Testimiz.Com Sorumlu Değildir. Telif Hakları Kapsamına Giren Dosyaları Lütfen bildiriniz.
Eklenme tarihi
14 Kasım 2017 Salı 18:48
Gönderen
Testimiz.com
Görüntülenme Sayısı:
68585
Testi Çözmeye Başla

Test Kategorisine Geri Dön| | Test Anasayfaya Geri Dön

Benzer Dokümanlar


Test hakkında

Soru 1 
Anadolu tarih öncesi devirlerden itibaren insanların gelip yerleştikleri bir yer olmuştur. Bunun en önemli nedeni hangisidir? 
A) Topraklarının geniş ve verimli olması. 
B) Ticaret yapmaya elverişli olması. 
C) Ulaşımın kolay olması. 
D) Tarıma ve hayvancılığa elverişli olması. 
Soru 2 
“Gordios halkı ile gelip Ankara’ya yerleşmiş. Kurduğu şehre de Gordion adı verilmiş. Zamanla gelişmiş, büyük bir devlet olmuş. Tarım, hayvancılık yapmış; madencilik, dokumacılık, mobilyacılık gibi alanlarda ustalaşmışlar.” Yukarıda anlatılan Anadolu medeniyeti hangisidir? 
A) Lidyalılar 
B) Urartular 
C) Frigler 
D) Hititler 
Soru 3 
Tarihte yazıyı bulan ve kullanan ilk medeniyet aşağıdakilerden hangisidir? 
A) Babiller 
B) Sümerler 
C) Asurlar 
D) Frigler 
Soru 4 
Aşağıdaki icatlardan hangisi tarihin başlangıcı sayılmıştır? 
A) Saat 
B) Yazı 
C) Takvim 
D) Tekerlek 
Soru 5 
Aşağıdakilerden hangisi Mezopotamya Medeniyetlerinden birisi değildir? 
A) Sümerler 
B) Frigler 
C) Babiller 
D) Asurlar 
Soru 6 
“Van sınırlarındaki başkentleri Tuşpa’ya kale, su kanalları, barajlar inşa eƫler. Usta madenciler olan bu medeniyet, çanak çömlek ve mobilya yapımında başarılıydılar.” Yukarıda anlatılan Anadolu medeniyeti hangisidir? 
A) Hititler 
B) Lidyalılar 
C) Frigeler 
D) Urartular 
Soru 7 
“Ulaşımın temel taşı olan tekerleğin ne zaman icat edildiği bilinmiyor. Ancak ilk tekerlek resimlerine günümüzden 5200 yıl öncesinde rastlanmaktadır.” İlk tekerlek resimlerine aşağıdaki uygarlıklardan hangisinde rastlanmıştır? 
A) Asurlar 
B) Babiller 
C) Urartular 
D) Sümerler 
Soru 8 
“Ege Denizi kıyılarına gelip yerleşip burada çok sayıda kent kurmuşlar. Deniz kıyısında yaşadıklarından gemilerle birçok yerle ticaret yapmışlar. Lidyalılardan öğrendikleri parayı da kullanmışlar. Başta Efes olmak üzere kurdukları şehirleri eserlerle donatmışlar. Şehirlerine yanda yer aldığı gibi büyük tiyatrolar inşa etmişler. Bilime de büyük önem vermişler. Filozof Tales burada doğmuş büyümüştür.” Yukarıda anlatılan Anadolu medeniyeti hangisidir? 
A) İyonlar 
B) Frigler 
C) Urartular 
D) Hititler 
Soru 9 
“Anadolu medeniyetleri içinde en güçlü, en geniş sınırlara ulaşmış devleƫ. Mısırlılara karşı savaşmışlardı. Bu devletle tarihin bilinen ilk yazılı antlaşması olan Kadeş Antlaşması’nı imzalamışlardı.” Yukarıda anlatılan Anadolu medeniyeti hangisidir? 
A) Frigler 
B) Hititler 
C) Lidyalılar 
D) Urartular 
Soru 10 
“Ziggurat denilen büyük tapınaklar inşa etmişlerdi. Bu yapılar piramide benziyordu. Asansörün icadına daha binlerce yıl olduğu için yapının üst katlarına merdivenle çıkıyorlardı. Zigguratlar hem okul hem gözlemevi hem de tarım ürünlerinin saklandığı depolardı.” Yukarıdaki anlatım aşağıdaki medeniyetlerden hangisine aittir? 
A) Asurlar 
B) Sümerler 
C) Lidyalılar 
D) Babiller 
Soru 11 
“Su ihtiyacını karşılamak için çok uzun kanallar inşa etmişler. Suyun akışını düzenlemek için de kanalların önüne küçük barajlar yapmışlar.” Yukarıdaki anlatım aşağıdaki medeniyetlerden hangisine aittir? 
A) Lidyalılar 
B) Asurlar 
C) Babiller 
D) Sümerler 
Soru 12 
Günümüzde kullandığımız Latin alfabesinin ortaya çıkmasında etkili olan Anadolu medeniyeti hangisidir? 
A) Urartular 
B) Lidyalılar 
C) İyonlar 
D) Hititler 
Soru 13 
“Hammurabi kendi adını taşıyan kanunları ile ünlüdür. Hammurabi, kanunlarını büyük bir taşa çivi yazısı ile yazdırmıştır. Bu kanunlar oldukça ayrıntılıdır.” Yukarıdaki anlatım aşağıdaki medeniyetlerden hangisine aittir? 
A) Sümerler 
B) Asurlar 
C) Babiller 
D) Urartular 
Soru 14 
“Ege Bölgesi’nin verimli topraklarına yerleşmişler. En önemli gelirlerini ticaretten elde etmişler. Kendi ülkelerinden başlayıp Mezopotamya’ya kadar uzanan Kral Yolu sayesinde zenginleştirmiş. Ticareti kolaylaştırmak için de takas usulüne son verip madeni parayı kullanmaya başlamışlardır.” Yukarıda anlatılan Anadolu medeniyeti hangisidir? 
A) Hititler 
B) Frigler 
C) Urartular 
D) Lidyalılar 
Soru 15 
Aşağıdakilerden hangisi Sümerler’e ait bir buluş değildir? 
A) Yazı 
B) Tekerlek 
C) Takvim 
D) Saat