Test Çöz,6.sınıf ülkemin zenginlikleri haritada testi, 6 sınıf sosyal bilgiler ülkemizin kaynakları test, 6 sınıf sosyal bilgiler 4 ünite ülkemizin kaynakları testleri, 6 sınıf sosyal bilgiler ülkemizin kaynakları test, 6.sınıf sosyal bilgiler test çöz, 6 sınıf sosyal bilgiler 7 ünite testi çöz, 6 sınıf sosyal bilgiler ülkemizin kaynakları soru cevap, 6 sınıf sosyal bilgiler demokrasinin serüveni testleri indir, 6 sınıf sosyal 2 dönem 2 yazılı online test,

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Çevremizde Kimler Yaşıyor Test Çöz

Ziyaretçi Ya Da Üyelerimiz Tarafından Eklenen Hiç Bir Içerikten Www.Testimiz.Com Sorumlu Değildir. Telif Hakları Kapsamına Giren Dosyaları Lütfen bildiriniz.
Eklenme tarihi
16 Kasım 2018 Cuma 17:30
Güncellenme tarihi
15 Kasım 2019 Cuma 10:01
Gönderen
Testimiz.com
Görüntülenme Sayısı:
2386
Testi Çözmeye Başla

Test Kategorisine Geri Dön| | Test Anasayfaya Geri Dön

Benzer Dokümanlar


Test hakkında

1. İnsanlar, bulundukları bölgenin doğal ortamına uyum sağlamaya çalışmışlardır. Aşağıdakilerden hangisi insanların yaşayışlarını en çok etkilemiştir?

A) İklim özellikleri

B) Tarım ürünleri

C) Bitki örtüsü

D) Ekonomik faaliyetleri

 

2. Aşağıdakilerden hangi bölgeler diğerlerine göre daha tenhadır?

A) Deniz ve göl kıyıları

B) Ovalar ve tarım alanları

C) Kuzey ve Güney kutup bölgeleri

D) Çok yağış alan bölgeler.

 

3. Hangi iklimin görüldüğü yerlerde bitki örtüsü yoktur. Aynı zamanda tarım ürünleri yetiştirilemez. Avcılık ve balıkçılık insanların önemli geçim kaynağıdır?

A) Çöl iklimi

B) Muson iklimi

C) Bozkır iklimi

D) Kutup iklimi

 

4. Kanada’nın kuzeyi, Alaska, Grönland ve Sibirya’nın doğusunda yaşayan yerli halka ne denir?

A) Buz adam

B) Eskimo

C) Kutuplu

D) Aborjin

 

5.” ABD, Şili, Avustralya, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde görülür. Yazları sıcak ve kurak,
kışları ise ılık ve yağışlı geçer. Yağışlar genellikle yağmur şeklindedir. Yağışlar en fazla kış mevsiminde olur. Yıllık ortalama sıcaklık 15 °C – 20 °C arasındadır. Kışın sıcaklık 0 °C’nin altına nadiren düşer. Doğal bitki örtüsü kuraklığa dayanabilen bodur çalılardan oluşan makidir.” Yukarıdaki paragrafta belirtilen iklim çeşidi hangisidir?

A) Akdeniz iklimi

B) kutup iklimi

C) Muson iklimi

D) Tundra iklimi

 

6. Hangi iklimin görüldüğü yerlerde yaz sıcaklığının fazla olması yaz turizminin gelişmesinde etkili olmuştur. Kış mevsiminin ılık geçmesi seracılık yapılmasına imkan sağlar. Turunçgiller, zeytin, incir, pamuk, yer fıstığı önemli tarım ürünleridir?

A) Çöl iklimi

B) Muson iklimi

C) Bozkır iklimi

D) Akdeniz iklimi

 

7. “Toros Dağları’nda geçimini hayvancılıkla sağlayan yörük adı verilen konargöçer bir topluluk yaşamaktadır. En büyük geçim kaynakları hayvancılıktır. Yazın hayvanlarını otlatmak için yaylalara giderek çadırlarda kalırlar. Sonbahar olunca da sahile inerek maki alanlarında hayvanlarını otlatırlar.” Bu paragrafa göre Yörüklerin yaşamını aşağıdakilerden hangisi etkilemektedir?

A) Bitki örtüsü

B) İklim

C) Tarım faaliyetleri

D) Turizm

 

8. Asya kıtasının güneyi ve güneydoğusundaki Hindistan, Bangladeş, Japonya, Çin gibi ülkelerde hangi iklim görülür?

A) Çöl iklimi

B) Muson iklimi

C) Bozkır iklimi

D) Kutup iklimi

 

9. “Muson iklimi pirinç üretimini kolaylaştırır. Pirinç su dolu tarlalarda yetişir. Bu bölgede geçmişten günümüze kadar tarımın yaygın olması nüfusun yoğunlaşmasında etkili olmuştur.” Yukarıdaki anlatımda Muson ikliminin hangi özelliği vurgulanmıştır?

A) Yağış

B) Rüzgar

C) Sıcaklık

D) Toprak yapısı

 

10. “Brezilya ve Singapur gibi üzerinden Ekvator çizgisinin geçtiği ülkelerde yağmur ormanları yer alır. Bu bölgelerde güneş ışınları dik ve dike yakın geldiği için çok sıcaktır. Yıl boyu ortalama sıcaklık 27 0C dir. Her mevsim bol yağış alır. Bu yüzden ağaçların boyları 45 metreye kadar yükselir. Dünyanın akciğerleri olan bu ağaç
topluluklarının içinde çok çeşitli bitki ve hayvan türü yaşar.” Bu bölgede hangi iklim görülür?

A) Kutup iklimi

B) Muson iklimi

C) Bozkır iklimi

D) Ekvator iklimi

 

11. “Ezgi, ailesiyle birlikte yurt dışı gezi faaliyetine katılmıştır. Gittikleri yerde pirinç tarlasında çalışan insanları, sel sularının tahrip etiği yerleri görmüştür. Ayrıca filler üzerinde gezintiye çıkan insanlar da dikkatini çekmiştir.”
Verilen bilgilere göre Ezgi’nin gittiği bölgede hangi iklim tipi görülmektedir?
A) Ekvatoral iklim
B) Kutup iklimi
C) Akdeniz iklimi
D) Muson iklimi

 

12.  İnsanların giyimini daha çok aşağıdakilerden hangisi belirlemiştir?

A) Bitki örtüsü

B) İklim

C) Ekonomik faaliyetler