Test Çöz,6. sınıf destek ve hareket sistemi test indir, 6.sınıf destek ve hareket sistemi, 6.sınıf destek ve hareket sistemi proje ödevi, 6.sınıf destek ve hareket sistemi slayt, destek ve hareket sistemi 6.sınıf, destek ve hareket sistemi 6.sınıf test, destek ve hareket sistemi 6.sınıf test çöz, destek ve hareket sistemi nedir

6. Sınıf Fen Bilimleri Destek ve Hareket Sistemini Oluşturan Yapı ve Organlar Testi Çöz

Ziyaretçi Ya Da Üyelerimiz Tarafından Eklenen Hiç Bir Içerikten Www.Testimiz.Com Sorumlu Değildir. Telif Hakları Kapsamına Giren Dosyaları Lütfen bildiriniz.
Eklenme tarihi
31 Aralık 2018 Pazartesi 18:49
Gönderen
Testimiz.com
Görüntülenme Sayısı:
1891
Testi Çözmeye Başla

Test Kategorisine Geri Dön| | Test Anasayfaya Geri Dön

Benzer Dokümanlar


Test hakkında

Soru 1 
El ve ayak bilek kemikleri, omurlar, ve parmak kemiklerinin çeşidi hangisidir? 
A) Uzun kemik 
B) Düzensiz kemik 
C) Yassı kemik 
D) Kısa kemik 
Soru 2 
“Çok az hareket edebilir. Göğüs kafesi ve omurgadaki eklemler bu guruba girer.”Yukarıdaki anlatım hangi eklem çeşidine aittir? 
A) Oynamaz eklem 
B) Düzensiz eklem 
C) Oynar eklem 
D) Yarı oynar eklem 
Soru 3 
Aşağıdakilerden hangisi düzensiz şekilli kemiklerden oluşmuştur? 
A) Kaburga 
B) Omurga 
C) Kafatası 
D) Leğen kemiği 
Soru 4 
Kafatası, kaburga, leğen, kürek kemiklerinin yapısı nasıldır? 
A) Düzensiz 
B) Uzun 
C) Kısa 
D) Yassı 
Soru 5 
“Hareketsiz eklemlerdir. Testere dişleri gibi birbirine bağlanmışlardır. Kafatası, kalça ve kuyruk sokumunda bulunan eklemdir.”Yukarıdaki anlatım hangi eklem çeşidine aittir? 
A) Düzensiz eklem 
B) Oynamaz eklem 
C) Yarı oynar eklem 
D) Oynar eklem 
Soru 6 
“Hareket yeteneği fazladır. Kemikler arasında boşluk ve eklem sıvısı vardır. Eklem sıvısı ve eklem kıkırdağı kemiklerin aşınmasını önler. Kol, bacak, parmak, bilek, omuz ve çenede bulunur.” Yukarıdaki anlatım hangi eklem çeşidine aittir? 
A) Düzensiz eklem 
B) Oynar eklem 
C) Yarı oynar eklem 
D) Oynamaz eklem 
Soru 7 
Kemiklerimizin gelişmesi için kalsiyum ve fosfor mineralleri ile D vitamini gereklidir. Süt,kalsiyum ve fosfor kaynağıdır. D vitamini ise kemik dokusunda kalsiyumun birikmesini sağlar. Kalsiyumun bağırsaklardan emilebilmesi için D vitamini gereklidir. Balık, süt, yumurta D vitamini bakımından zengindir. Güneş, vücudumuzda D vitamininin sentezlenmesini sağlar. Bu nedenle her gün güneş ışığı almalıyız. • Vücut duruşumuzu kontrol etmeliyiz. Sandalyede, sırada, kanepede otururken dik oturmalıyız. • Yerden herhangi bir şey alırken dizlerimizi bükerek eğilmeliyiz. Ağırlığımızı belimize vermemeliyiz. • Ağır yük taşımamalıyız. Okul çantalarımızı günlük ders programımızı dikkate alarak hazırlamalıyız. • Düzenli olarak egzersiz yapmalıyız. Böylece hem kaslarımız gelişir hem de eklemlerimiz esnekliğini kaybetmez. • Kaza ya da darbe sonucu kemiklerimiz zarar gördüğünde en yakın sağlık kuruluşuna gitmeliyiz. Yukarıda destek ve hareket sistemimiz sağlığı ile ilgili verilen bilgilerden kaç tanesi doğrudur? 
A) 3 
B) 5 
C) 4 
D) 6 
Soru 8 
I-Çizgili Kaslar: Kırmızı renklidir. Kemiklere tendonla bağlanır. İsteğimizle çalışır. Hızlı çalışır, çabuk yorulur. Çiftler şeklinde bulunur. Birbirine zıt olarak çalışır. Kaslardan biri kasılırken diğeri gevşer. II- Düz Kaslar: İç organlarımızda bulunur. İsteğimiz dışında çalışır. Beyaz renklidir. Yorulmazlar, sürekli ve yavaş çalışır. III- Kalp Kası: Yapısı çizgili kas, çalışması da düz kasa benzer. Kırmızı renklidir. Hızlı kasılır, yorulmaz, isteğimiz dışında çalışır. Kaslar çiftler halindedir. Yukarıdaki anlatımların hangisi ya da hangileri doğrudur? 
A) II-III 
B) I-II-III 
C) I-II 
D) I-III 
Soru 9 
Uyluk, kaval, baldır, dirsek, ön kol, pazı kemiklerinin çeşidi hangisidir? 
A) Kısa kemik 
B) Uzun kemik 
C) Düzensiz kemik 
D) Yassı kemik 
Soru 10 
İskeletimizin hareket etmesini sağlayan yapılara kas denir. Kaslarımız hareketin yanı sıra, vücudumuza destek sağlar ve şekil verir. Kaslarımız özelliklerine ve vücutta bulundukları yere göre üç gruba yarılır.  Aşağıdakilerden hangisi bu gruplardan birisi değildir? 
A) Çizgili kaslar 
B) Kalp kası 
C) Düz kaslar 
D) Kısa kaslar