Test Çöz,6 sınıf dolaşım sistemi test soruları, 6. sınıf dolaşım sistemi test soruları indir, 6. sınıf fen dolaşım sistemi konu anlatımı, 6.sınıf dolaşım sistemi test, 6.sınıf dolaşım sistemi test indir, 6.Sınıf Dolaşım Sistemi Testi, 6.sınıf dolaşım sistemi yaprak test, dolaşım sistemi test soruları

6. Sınıf Fen Bilimleri Büyük ve Küçük Kan Dolaşımı Kazanım Değerlendirme Testi Çöz

Ziyaretçi Ya Da Üyelerimiz Tarafından Eklenen Hiç Bir Içerikten Www.Testimiz.Com Sorumlu Değildir. Telif Hakları Kapsamına Giren Dosyaları Lütfen bildiriniz.
Eklenme tarihi
31 Aralık 2018 Pazartesi 18:46
Gönderen
Testimiz.com
Görüntülenme Sayısı:
1856
Testi Çözmeye Başla

Test Kategorisine Geri Dön| | Test Anasayfaya Geri Dön

Benzer Dokümanlar


Test hakkında

Soru 1 
Kalp kasları ile ilgili verilen bilgilerden hangisi yanlıştır? 
A) Kalbin duvarlarını oluşturur. Hızlı ve güçlü olarak kasılıp gevşer. 
B) Karıncıklar kanın vücut organlarına iletilmesini sağlar. 
C) Kalbin karıncıklarındaki kas tabakası, kulakçıklara göre daha kalın bir yapıya sahiptir. 
D) İsteğimiz ile çalışır ve kanın damarlarda dolaşması için motor görevi yapar. 
Soru 2 
Hücreler yaşamlarını sürdürebilmek için beslenme, solunum ve boşaltım gibi faaliyetleri yaparlar. Vücudumuzdaki her bir hücrenin besin ve oksijen ihtiyacını karşılamak; metabolizma sonucu oluşan artık madde ve karbondioksitleri uzaklaştırmak için bir araya gelmiş organ sistemine ne ad verilir? 
A) Boşaltım sistemi 
B) Solunum sistemi 
C) Sindirim sistemi 
D) Dolaşım sistemi 
Soru 3 
Aşağıdakilerden hangisi dolaşım sisteminin görevlerinden birisi değildir? 
A) Hücrelere besin ve oksijen taşımak. 
B) Hücrede oluşan atık maddelerin vücut dışına atılmasını sağlayan organlara (akciğer, böbrek) taşımak. 
C) Akciğer ve böbreklerin çalışmasını sağlamak. 
D) Vücudu mikroplara karşı korumak. 
Soru 4 
Aşağıdakilerden hangisi dolaşım sistemi organlarından birisi değildir? 
A) oksijen 
B) kan 
C) kalp 
D) damar 
Soru 5 
“Kalpten vücut organlarına doğru kan taşıyan geniş, esnek ve sağlam duvarlı damarlardır. En yüksek kan basıncı bu damarlarda, özellikle aortta bulunur. Genellikle kalpten organlara doğru oksijence zengin olan temiz kan taşırlar.” Yukarıdaki anlatım aşağıdaki damarlardan hangisine aittir? 
A) Kılcal damar 
B) Atardamar 
C) Toplardamar 
D) Aort damar 
Soru 6 
Dolaşım sistemi yapıları, tüm vücut organları arasında madde iletimini sağlar. Kanın kalpten pompalandıktan sonra vücudu dolaşıp tekrar kalbe geri dönmesi olayına ne ad verilir? 
A) Dolaşım 
B) Sindirim 
C) Solunum 
D) Boşaltım 
Soru 7 
Kalbin çalışması ile ilgili verilen bilgilerden hangisi doğru değildir? 
A) Kalbin kasılıp gevşemesi dakikada 170 - 180 kez tekrarlanır. Kalp kasılıp gevşeme sırasında kısa bir süre (0.40 sn) dinlenir. 
B) Kalbin karıncıkları kasıldığında kulakçıklar ile karıncıklar arasında bulunan kapakçıklar kapanır. Bu sırada karıncıklardan vücuda ve akciğerlere kan pompalanırken, kulakçıklara kan dolmaya başlar. 
C) Kalbin kulakçıkları kasıldığında kulakçıklar ile karıncıklar arasındaki kapakçıklar açılır. Kulakçıklardaki kan, karıncıklara doğru geçer. 
D) Kalbin kulakçık ve karıncıkları sırayla kasılıp gevşerler. Kulakçıklar kasıldığında karıncıklar gevşer, karıncıklar kasıldığında kulakçıklar gevşer. 
Soru 8 
Kanın damarlar ile vücudumuzun her tarafını dolaşmasını sağlayan kaslı organımıza ne ad verilir? 
A) Mide 
B) Kalp 
C) Akciğer 
D) Böbrek 
Soru 9 
» Göğüs kafesi içinde ve iki akciğer arasında bulunur.  » Yumruk büyüklüğünde bir organımızdır. » Kalbimiz iki kulakçık ve iki karıncık olmak üzere dört odacıktan oluşur. » Üstteki kalp odacıklarına kulakçık, alttaki kalp odacıklarına karıncık denir. » Kalbin soldaki odacıkları kirli kan, sağdaki odacıkları temiz kan doludur. » Kalbin çalışması sırasında, akciğerlere çarparak zarar görmesini önleyen koruyucu zar ile çevrilidir. Yukarıda kalbimizle ilgili verilen bilgilerden kaç tanesi doğrudur? 
A) 3 
B) 4 
C) 6 
D) 5 
Soru 10 
“Kulakçık ile karıncıklar arasında bulunur. Açılıp kapanabilme özelliğine sahiptir. Kalp çalışması sırasında, kanın karıncıktan kulakçıklara doğru geriye dönmesini önler.” Yukarıdaki anlatım kalbi oluşturan hangi bölüm ile ilgilidir? 
A) karıncık 
B) Bronşçuk 
C) Kapakçık 
D) Kulakçık