Test Çöz,6.Sınıf Güneş Sistemi, 6.Sınıf Güneş Sistemi testi, 6.Sınıf Güneş Sistemi konu testi, 6.Sınıf Güneş Sistemi kavrama testi, 6.Sınıf Güneş Sistemi kazanım testi, 6.Sınıf Güneş Sistemi öğrenme testi, 6.Sınıf Güneş Sistemi çalışma testi, 6.Sınıf Güneş Sistemi değerlendirme testi, 6.Sınıf Güneş Sistemi öğretimi testi, 6.Sınıf Güneş Sistemi test etkinliği, 6.Sınıf Güneş Sistemi anlatımı testi, 6.Sınıf Güneş Sistemi sunumu testi, 6.Sınıf Güneş Sistemi etkinlik testi, 6.Sınıf Güneş Sistemi bilgi testi, 6.Sınıf Güneş Sistemi pekiştirme testi, 6.Sınıf Güneş Sistemi bilgisi testi, 6.Sınıf Güneş Sistemi süreç testi, 6.Sınıf Güneş Sistemi anlama testi, 6.Sınıf Güneş Sistemi ön bilgi testi, 6.Sınıf Güneş Sistemi sonuç testi, 6.Sınıf Güneş Sistemi sonuç değerlendirme testi, 6.Sınıf Güneş Sistemi ölçme testi,

6. Sınıf Fen Bilimleri Güneş Sistemi Testi Çöz

Ziyaretçi Ya Da Üyelerimiz Tarafından Eklenen Hiç Bir Içerikten Www.Testimiz.Com Sorumlu Değildir. Telif Hakları Kapsamına Giren Dosyaları Lütfen bildiriniz.
Eklenme tarihi
14 Eylul 2018 Cuma 07:07
Gönderen
Testimiz.com
Görüntülenme Sayısı:
63333
Testi Çözmeye Başla

Test Kategorisine Geri Dön| | Test Anasayfaya Geri Dön

Benzer Dokümanlar


Test hakkında

Güneş Sistemi Testi

1. “Güneş’in çevresinde dönüp duran birçok gök cismi vardır. Bu gök cisimlerinin Güneş’e uzaklıkları, yapıları ve izledikleri yollar birbirinden farklıdır. Bu gök cisimleri; gezegenler ve uyduları, asteroitler (gezegenimsi gök cisimleri) ve kuyruklu yıldızlar olarak sınıflandırılabilir.” Güneş, gezegenler, gezegenlerin uyduları, asteroitler ve kuyruklu yıldızların oluşturduğu bu sisteme ne ad verilir?

A) Yıldız sistemi

B) Güneş sistemi

C) Uzay sistemi

D) Gezegen sistemi

2. Bir yıldızın etrafında belirli bir yörüngede dolanan gök cisimlerine ne denir?

A) Asteroit

B) Uydu

C) Göktaşı

D) Gezegen

3. Güneş sistemi ile ilgili aşağıdaki bilgilerden hangisi yanlıştır?

A) Güneş sisteminde gezegenlerin yanı sıra bir çok yıldız da vardır.

B) Güneş sisteminde sekiz gezegen bulunmaktadır.

C) Gezegenlerin yapıları, büyüklükleri, Güneş’e olan uzaklıkları ve Güneş etrafındaki dönme süreleri birbirinden farklıdır

D) Gezegenler farklı hızlarda Güneş’in çevresinde dönerler.

4. İç Gezegenler (Karasal);

• Güneş sistemindeki ilk dört gezegendir.

• Yüzeyleri, metal karışımına sahip sert kayalardan oluşmuştur.

• Dünya, karasal gezegenlerin en büyüğüdür.

Aşağıdakilerden hangisi iç gezegenlerden birisi değildir?

A) Merkür

B) Venüs

C) Uranüs

D) Dünya

5. Dış Gezegenler (Gazsal) ;

• Güneş sistemindeki son dört gezegendir.

• Yapıları çeşitli gazlardan oluşmuştur.

• Jüpiter, gazsal gezegenlerin en büyüğüdür.

Aşağıdakilerden hangisi dış gezegenlerden birisi değildir?

A) Satürn

B) Neptün

C) Uranüs

D) Mars

6. Güneş sistemindeki bazı gezegenlerin etrafında onlarla birlikte dönen gök cisimlerine ne ad verilir?

A) Uydu

B) Yıldız

C) Asteroit

D) Göktaşı

 

7. Aşağıdakilerden hangisi uydusu bulunmayan gezegenlerden birisidir?

A) Uranüs

B) Merkür

C) Jüpiter

D) Neptün

8. Aşağıdakilerden hangisi uydusu bulunmayan gezegenlerden birisidir?

A) Dünya

B) Satürn

C) Mars

D) Venüs

9. “Güneş’e en yakın ve Güneş sistemindeki en küçük gezegendir. Uydusu ve halkası yoktur. Güneş’e çok yakın olmasından ve kendi etrafında çok yavaş dönmesinden dolayı gecesi ve gündüzü arasında sıcaklık farkı çok fazladır. Kütlesi Dünya’nın kütlesinin yaklaşık yirmide biri kadardır. Atmosferi yoktur.” Yukarıda özellikleri verilen gezegen hangisidir?

A) Dünya

B) Mars

C) Venüs

D) Merkür

10. “Güneş’e en yakın ikinci gezegendir. Büyüklük bakımından altıncı sırada yer alır. Uydusu ve halkası yoktur. Güneş ve Ay’dan sonra gökyüzünde gözlemlenebilen en parlak gök cismidir. Gece ilk parlayan, sabah son sönen gezegen, yıldız gibi algılandığından halk arasında Çoban Yıldızı olarak da bilinir. Kalın atmosfer tabakasıyla kaplıdır. Dünya’ya en yakın gezegen olmasına rağmen, yüzey yapısı kalın atmosferinden dolayı Dünya’dan gözlemlenememektedir. Yapısındaki karbon gazları nedeniyle yüzeyi oldukça sıcaktır.” Yukarıda özellikleri verilen gezegen hangisidir?

A) Neptün

B) Venüs

C) Mars

D) Merkür

11. “Güneş sistemindeki gezegenler içinde; Güneş’e yakınlıkta dördüncü sırada, büyüklük bakımından yedinci sırada yer alır. Dünya ile Jüpiter arasında yer alan gezegenin yüzeyi kırmızımsı bir görünüşe sahiptir. Bu nedenle “Kızıl Gezegen” olarak da bilinir. 2 doğal uydusu vardır. Kütlesi, Dünya’nın kütlesinin onda biri kadardır. Gezegenin çevresinde, Dünya atmosferine benzeyen fakat daha seyrek olan bir atmosfer vardır. Yüzeyinde su yoktur ama kutuplarında su  ulunabileceği tahmin edilmektedir. Yaşam  olup
olmadığı hâlâ araştırılıyor. Dünya’dan çıplak gözle görülebilmektedir.” Yukarıda özellikleri verilen gezegen hangisidir?

A) Satürn

B) Uranüs

C) Mars

D) Neptün

12. “Güneş sistemindeki en büyük gezegendir. Güneş’e yakınlıkta beşinci sırada yer alır. Bugüne kadar 67 doğal uydusu keşfedilmiştir. Bu gezegenin en büyük dört uydusunu, kendi yaptığı basit teleskopla 1610 yılında ilk gözlemleyen, Galileo Galilei olmuştur. Çıplak gözle gözlenebilmektedir.” Yukarıda özellikleri verilen gezegen hangisidir?

A) Jüpiter

B) Satürn

C) Uranüs

D) Neptün

13. “Güneş sisteminin Güneş’ten uzaklık sırasına göre altıncı gezegenidir. Büyüklük açısından Jüpiter’den sonra ikinci sırada gelir. Çıplak gözle izlenebilen beş gezegenden biridir. Kalın ve karmaşık bir atmosfer tabakası ile çevrilidir. Halkaları oldukça dikkat çekicidir. Yakın zamanlarda belirlenenlerle birlikte 62 uydusu vardır.” Yukarıda özellikleri verilen gezegen hangisidir?

A) Satürn

B) Venüs

C) Neptün

D) Uranüs

14. “Güneş sisteminde, Güneş’e uzaklıkta yedinci, büyüklük açısından üçüncü sırada yer alır. 13 Mart 1781’de William Herschel’in (Vilyım Herşel) gerçekleştirdiği bir dizi gözlem sonunda gezegen olduğu anlaşılmıştır. Dönüşü yan yatmış bir varile benzetilebilir. 27 uydusu bulunan gezegenin yüzeyi çok soğuktur.” Yukarıda özellikleri verilen gezegen hangisidir?

A) Satürn

B) Venüs

C) Neptün

D) Uranüs

15. “Güneş’e en uzak gezegendir. Büyüklük açısından dördüncü sırada yer alır. Çok uzakta bulunduğu için Dünya’dan çıplak gözle görülmez. Uranüs’ün ikizi olarak bilinir. Bugüne kadar 13 uydusu gözlemlenebilmiştir. Teleskopla bakıldığında küçük, yeşilimsi, yuvarlak bir cisim olarak
görünür.” Yukarıda özellikleri verilen gezegen hangisidir?

A) Satürn

B) Jüpiter

C) Mars

D) Neptün

16. “Atmosfere yüksek hızla girerek atmosferi oluşturan maddelere sürtünmesi sonucunda ortaya çıkan yüksek ısı nedeniyle yanmaya başlamaları, akkor hâle gelip çevrelerine ışık saçmaları söz konusu olur. Bu doğa olayı, aslında yıldızlarla ilgisi olmadığı hâlde halk arasında akan yıldız veya yıldız kayması olarak bilinir. Daha sonra atmosferde yüksek ısı nedeniyle gaz hâline geçerek görünmez olur ya da yanma sonucu kalan parçası yeryüzüne düşer.” Yukarıdaki anlatımda aşağıdakilerden hangisi vurgulanmıştır?

A) Yıldız

B) Asteroit

C) Meteor

D) Göktaşı

17. “Güneş sisteminin oluşumundan arta kalan büyük kaya ve metal parçaları oluşturur. Mars ile Jüpiter gezegenleri arasında yer alır ve iç gezegenlerle dış gezegenler arasındaki sınırı oluşturur. Buradaki gök cisimleri Güneş çevresinde dolandıkları için “gezegenimsi gök cisimleri” veya “küçük gezegenler” olarak adlandırılır. Ancak bunlar gezegenler gibi küresel değildir.” Yukarıdaki anlatımda aşağıdakilerden hangisi vurgulanmıştır?

A) Yıldız

B) Asteroit

C) Meteor

D) Göktaşı

18. Aşağıdaki eşleştirmelerden hangisi yanlıştır?

A) Merkür - Güneş sistemine en yakın ve Güneş sistemindeki en küçük gezegendir.

B) Venüs - Yapısındaki karbon gazları nedeniyle sıcaklığı çok yüksektir.

C) Mars - Güneş sisteminin en büyük gezegenidir.

D) Dünya - Üzerinde yaşadığımız gezegendir.

19. Aşağıdaki eşleştirmelerden hangisi yanlıştır?

A) Mars - Toprak renginden dolayı “Kızıl Gezegen” olarak bilinir.

B) Satürn - Dönüşü yan yatmış bir varile benzetilen gezegendir.

C) Neptün - Uranüs’ün ikizi olarak bilinir.

D) Jüpiter - Güneş sisteminin en büyük gezegenidir.

20. Güneş sisteminin oluşumundan arta kalan, Mars ile Jüpiter arasında bulunan, kaya ve metal parçalarına ne denir?

A) Asteroit

B) Meteorit

C) Gök taşı

D) Meteor