Test Çöz,8.sınıf metinde anlam, 8 sınıf türkçe metin anlama soruları ve cevapları, 8. sınıf türkçe metni anlama soruları, metinde anlam 8. sınıf, metinde anlam nedir, 8. sınıf okuduğunu anlama metinleri, 8 sınıf türkçe metin türleri testi çöz, 8.sınıf metin türleri test, 8 sınıf türkçe metin soruları ve cevapları,

8. Sınıf Türkçe Metinde Anlam Testi Çöz

Ziyaretçi Ya Da Üyelerimiz Tarafından Eklenen Hiç Bir Içerikten Www.Testimiz.Com Sorumlu Değildir. Telif Hakları Kapsamına Giren Dosyaları Lütfen bildiriniz.
Eklenme tarihi
26 Haziran 2018 Salı 23:42
Gönderen
Testimiz.com
Görüntülenme Sayısı:
2969
Testi Çözmeye Başla

Test Kategorisine Geri Dön| | Test Anasayfaya Geri Dön

Benzer Dokümanlar


Test hakkında

Soru 1

Geceleri ışıktan çok gaz yağı kokusu neşreden gemici fenerlerinin fitili ateşlenip kırmızı-yeşilli cam kafeslere yerleştirilerek istasyon hayatının öteki boyutuna sınır koyarlar, ilk dördündeki ayın puslu döküntüleri, isten kararmış baca kiremitlerinin matlığına gömülür ve öylece kalır. Gecenin köründe yorgun ve uykulu trenler, buharlı fısırtılar ve çelik gıcırtı-larıyla istasyona bir an yaslanıp dinlenir. Bir kaç düdük sesi, bayatlamış selamlardan sonra geriye bir tutam buhara bulanmış keskin bir kömür dumanı bırakarak kaybolur gider. Paragraf için aşağıdakilerin hangisi söylenemez?

A

Kişileştirmeler yapılmıştır.

B

Mecaz anlamlı sözcükler vardır.

C

Gerçek anlamlı sözcük yoktur.

D

Anlatımında betimleme kullanılmıştır.

Soru 2

Şiirin hiç bir kelimesine dokunamazsınız. Anlam, kelimeleri boşluğa çivilemiştir âdeta. Bir kelimeyle oynama, tılsımı bozmaya yeter. Bu yönüyle şiir, atasözüyle aynı çizgide görülüyor. Paragrafta şiirin hangi özelliği vurgulanmaktadır?

A

Atasözleri gibi anlamca zengin olduğu

B

Şiirin kendine özgü kelimeleri olduğu

C

Şiirde kelimelerin değiştirilemeyeceği

D

Şiirde kelimelerin tılsımlı olduğu

Soru 3

Küre Dağları, dünyada eşine az rastanır nemli karstik ormanları, bitki türü ve yaban hayatı zenginliğiyle ekolojik bakımdan önemi uluslarası düzeyde kabul edilmiş ender ormanlar arasında. Tarihi ve kültürel açıdan Kapadokya, Efes hangi değerdeyse ekolojik açıdan Küre Dağları da aynı değerdedir. Bu özelliklerinden dolayı bölge geçtiğimiz yıl milli park ilan edildi. Bu parçada Küre Dağları ile ilgili olarak aşağıdakilerin hangisinden söz edilmemiştir?

A

Dünyada eşsiz ormanları olduğundan

B

Yıllardır milli park olmasına uğraşıldığından

C

Ekolojik açıdan çok değerli olduğundan

D

Uluslararası düzeyde kabul edildiğinden

Soru 4

Edebiyat çeşitleri içerisinde sözün anlamını edebi sanatlar yoluyla en fazla kullanan yazı türü şiirdir. Söz unsuru ve kelime oyunları ile hüner gösterme haline gelmiş şiirde, nesir kadar açıklık yoktur. Nesirde duygu ve düşünceler olduğu gibi aktarılır. Şiirde ise görünenin arkasında başka bir dünya vardır. Bu parçada aşağıdaki anlatım biçimlerinden hangisi kullanılmıştır?

A

Öyküleyici anlatım

B

Karşılaştırmalı anlatım

C

Betimleyici anlatım

D

Açıklayıcı anlatım

Soru 5

Yola çıkınca her sabah, Bulutlara selam ver. Taşlara, kuşlara, Atlara, otlara, İnsanlara selam ver. Ne görürsen selam ver. Sonra çıkarıp cebinden aynanı Bir selam da kendine ver. Yukarıdaki şiirde hangi düşünce vurgulanmıştır?

A

Mutlu olma

B

Yaşama sevinci

C

Doğayı sevme

D

Kendini sevme

Soru 6

Şimdiye kadar birçok defa sizin türkünüzü söyleyenler oldu. Biliyorum, bir kere de ben mızrabımı sizin için vurmak istedim: Önünüzde uyanan şafak aydınlığında size ettiklerimizi görüp anlarsanız ne olur bizi bağışlayın çocuklar. Parçadan aşağıdaki yargılardan hangisi çıkarılamaz?

A

Çocuklar için söylenmiş çok söz olduğu

B

Çocukları aydınlık günlerin beklediği

C

Çocuklar için yapılanların yetersiz olduğu

D

Herkes gibi sıradan şeyler söylemek istediği

Soru 7

Bana "Çok yazıyorsun" diyorlar. Bir insana "Sen çok yaşıyorsun, artık öl" denir mi? Benim yaşamam ve şiirim birbirinden ayrı şeyler değil ki! Yaşarken şairliğimi yaşıyorum ben. Bu sözleri söyleyen kişinin aşağıdakilerden hangisini söylemesi beklenemez?

A

Zaman zaman şiirden uzaklaşmam normal

B

Şairliğimi alırsanız geriye bir şey kalmaz.

C

Şair "yazma" demek ölümdür.

D

Ben her zaman şiir iklimlerinde gezen biriyim.

Soru 8

Rasim Özdenören dar bir çevrede tanınan, son dönem modem Türk hikâyeciliğinin değişik eğilimlerinden birisini temsil eden, yine son dönem modern Türk hikâyeciliğindeki güçlü konumuyla kendinden sonra gelen birçok hikayeciyi etkileyen, edebiyatla ilgilenenlerin göz ardı edemeyeceği bir isim. Bu önemli ismin kitaplarından "Hastalar ve Işıklafın 3. baskısı yapıldı. Kitabı oluşturan 15 hikâye, 1964-1966 yılları arasında yazılmış. Hikâyeler akıcı bir Türkçe ve hayal gücünü zorlayan tasvirlerle işlenmiş. Aşağıdakilerden hangisi, bu parçada sözü edilen sanatçının bir özelliği değildir?

A

Türk hikâyeciliğinin temsilcilerinden olması

B

Pek çok hikayeciden etkilenmiş olması

C

Dar bir çevrede tanınması

D

Hikâyecilikte güçlü bir konuma sahip olması

Soru 9

Geceleri ışıktan çok gaz yağı kokusu neşreden gemici fenerlerinin fitili ateşlenip kırmızı-yeşilli cam kafeslere yerleştirilerek istasyon hayatının öteki boyutuna sınır koyarlar, ilk dördündeki ayın puslu döküntüleri, isten kararmış baca kiremitlerinin matlığına gömülür ve öylece kalır. Gecenin köründe yorgun ve uykulu trenler, buharlı fısırtılar ve çelik gıcırtı-larıyla istasyona bir an yaslanıp dinlenir. Bir kaç düdük sesi, bayatlamış selamlardan sonra geriye bir tutam buhara bulanmış keskin bir kömür dumanı bırakarak kaybolur gider. Paragrafta kişileştirilen varlık hangisidir?

A

Işık

B

Gece

C

Kafes

D

Tren

Soru 10

Mutluluğa engel olmada olağanüstü bir beceriklilik gösteriyor insanlar. Mutsuz olmaktan en çok kaçan, en başta gidiyor mutsuzluğa. Oysa, insan başını çevirip şöyle bir bakıverse çevresine, kendini mutlu kılacak nice şeyler bulacak. Bakış açısı olumsuz olduğundan göremiyor. Parçanın ana düşüncesini aşağıdaki özlü sözlerden hangisi açıklar?

A

At, adımına göre değil, adamına göre yürür.

B

Her zaman gemicinin istediği rüzgâr esmez.

C

Başkasına verir talkını, kendisi yer salkımı.

D

Güzel gören güzel düşünür.

Soru 11

Halkımız her güzellikte çiçeklerin, özellikle, gülün güzelliğini görme eğilimindedir. Dilimizdeki güllü deyimler bu eğilimi açıkça göstermektedir. İyi babalar ailelerine gül gibi bakar, mutlu ve geçim sıkıntısı çekmeyen aileler gül gibi geçinip gider ve çocuklarını el bebek gül bebek büyütürler. Kız çocuklarına güzel olsunlar diye çokça gül'lü adlar verilir: Güldane, Gülüzar, Gül, Güllü gibi. Bu parçada aşağıdaki anlatım biçimlerinden hangileri kullanılmıştır?

A

Açıklama-Örneklendirme

B

Açıklama-Tasvir

C

Öyküleme-Tasvir

D

Örneklendirme-Öyküleme

Soru 12

Parçada aşağıdaki duygulardan hangisine yer verilmiştir?

A

Hüzün

B

Korku

C

Heyecan

D

Sitem

Soru 13

Yazdıklarımda gülünç olanla hüzünlü olanı bir arada yakalamaya çalışırım. Yanlışlıkları ön plana çıkarışım belki bu yüzden. Bu yanlışlıkları düzeltecek reçeteleri sunma çabasında hiç olmadım. Bu, romancının işi değil. Diyen yazar için aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

A

Yazarın işi sadece yanlışlıkları ön plana çıkarmaktır.

B

Yazar, yanlışlıklara karşı reçete sunma çabasında değildir.

C

Eserlerinde hüzün ve sevinci birlikte işleyebilmektedir.

D

Yazılarında yanlışlıkları ön plana çıkarıp okuyucuları aydınlatma çabasındadır.

Soru 14

Mevsimlerin ve yağmurun dilini çocuklardan sonra en iyi şairler bilir. Bir şiirin serüveni yağmura benzer çünkü. Her şair biraz gökyüzüdür. Bazen yüzünde mavilikler gezinir, bazen bulutlar siner içine. Bir gün yağmurlarını boşaltır o da gökler gibi. Yağmur sonrası gökyüzü nasıl ışır ve genişlerse, şairin de içine bir gökyüzü doğar şiirini bitirince. Parçada aşağıdaki anlatım tekniklerinden hangisi ağır basmaktadır?

A

Kanıtlama

B

Benzetme

C

Karşılaştırma

D

Örneklendirme

Soru 15

Dünya değişiyor dostlarım. Günün birinde gök yüzünde, güz mevsiminde artık esmer çizgiler göremeyeceksiniz. Günün birinde yol kenarlarında, toprak anamızın koyu yeşil saçlarını da göremeyeceksiniz. Bizim için değil ama, çocuklar, sizin için kötü olacak. Biz kuşları ve yeşillikleri çok gördük, sizin için kötü olacak. (9. ve 10. sorular parçaya göre cevaplandırılacaktır.) Parça için aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

A

Benzetmelere yer verilmiştir.

B

Betimsel anlatım yapılmıştır.

C

Kişisel anlatıma başvurulmuştur.

D

Gerçek anlamlı sözcük yoktur.