Test Çöz,8. sınıf okuma anlama, 8. sınıf okuma metinleri, 8. sınıf okuduğunu anlama testi, 8. sınıf okuduğunu anlama etkinlikleri, 8 sınıf türkçe metin soruları ve cevapları, eğitimhane 8 sınıf okuma metni, 8 sınıf türkçe dersi okuma etkinlikleri, 8 sınıfa uygun metinler, metinde anlam 8 sınıf,

8. Sınıf Türkçe Okuma Anlama Testi Çöz

Ziyaretçi Ya Da Üyelerimiz Tarafından Eklenen Hiç Bir Içerikten Www.Testimiz.Com Sorumlu Değildir. Telif Hakları Kapsamına Giren Dosyaları Lütfen bildiriniz.
Eklenme tarihi
02 Agustos 2017 Carsamba 23:28
Gönderen
Testimiz.com
Görüntülenme Sayısı:
11609
Testi Çözmeye Başla

Test Kategorisine Geri Dön| | Test Anasayfaya Geri Dön

Benzer Dokümanlar


Test hakkında

Soru 1

İster kâğıt üstünde olsun, ister ağızda, benim sevdiğim konuşma, düpedüz, içten gelen, lezzetli, sıkı ve kısa kesen bir konuşmadır. Güç olsun, zararı yok; ama sıkıcı olmasın; süsten, özentiden kaçsın; düzensiz, gelişi-güzel ve korkmadan yürüsün. Parçaya göre yazarın aşıl anlatmak istediği nedir?

A

Konuşmalar sıkıcı olmamalıdır.

B

Konuşmalar düzensiz olmalıdır.

C

Konuşmalar orijinal olmalıdır.

D

Konuşmalar kısa olmalıdır.

Soru 2

Ah! Çoğumuzun, ama çoğumuzun konuşurken ve yazarken kendi sözcüklerimiz yok artık. Biliyoruz ki eskiden yalnız şairlerin, sanatkârların değil, konuşmayı bir zevke dönüştüren herkesin vardı kendi sesini saklayan sözcükleri. Sözcüklerin tadını yitirdiğimiz gün ne çok tadı yitirdik!.. Kısacası yaşamanın tadını yitirdik. Parçada şair neden yakınmaktadır?

A

Yeterli sözcüğümüzün olmamasından

B

Bizi ifade eden kelimelerimizin olmamasından

C

Sözcüklerin kurallara aykırı kullanımından

D

Eski kelimelerin anlamını bilmediğimizden

Soru 3

Ahmet Mithat, Ankara Milli Eğitim Müdürlü-ğü'nün merdivenlerini çıkarken, duvara çakılı büyük, rakkaslı saati tamire götüren hademe, Mithat'ın omzuna adamakıllı bindirmiş. Ama o, can acısını hazin bir tebessümle örterek: - "Evladım" demiş. "Cep saati kullansan daha iyi edersin." Yukarıdaki olaya göre Ahmet Mithat için aşa-ğıdakilerden hangisi söylenebilir?

A

Alaycı

B

Hoşgörülü

C

Soğukkanlı

D

Kızgın

Soru 4

Derken kış gelecekti. Fırtınaların top oynadığı, sağanakların yarışa çıktığı, tipilerin güreşe tutuştuğu bu afetler stadyumunda, yarın, sıtma ateşinin yaktığı vücutları; soğuğun dişleri kemirecek, sineklerin ateşten kıllarla soktuğu yerlere karların buzlu iğneleri girecekti. Her yer donacak, sazdan yapılmış yaş yurtlarında çiftçi buz kesecekti... Paragrafın sonuna hangisi getirilebilir?

A

İnsanlar mutluluk içinde gülüyordu.

B

Güneş açacak, tabiat nefes alacaktı.

C

Ilıman hava her şeyi etkilemişti.

D

Her yer donacak, buz kesecekti.

Soru 5

Bak! Dünya renkler içinde! Bu güzel dünya içinde Sevin sevinebilirsen İnsanlığın haline karşı Dörtlükte şair bizden ne istemektedir?

A

Dünyanın rengârenk olmasını

B

insanlığın durumunu düşünmemizi

C

İnsanların sevinmesini

D

Dünyanın güzelleşmesini

Soru 6

Enver Ziya Karal'm bir konuşmasında Nezihe Araz'ın söylediğine göre, Atatürk'ün Çankaya'ya yerleşir yerleşmez ilk yaptığı iş bir kitaplık kurmak olmuştur. Yani Atatürk, kan ve ateşin kol gezdiği ölüm kalım günlerinde yeni Türkiye'yi tamamen hesap, kitap ve bilim üzerine kurmak istemiştir. Parçada asıl anlatılmak istenen nedir?

A

Atatürk'ün bilim ve sanata önem verdiği

B

O sıralar Türkiye'nin kan ve ateşin içinde bulunduğu

C

Atatürk'ün Çankaya'da yaptığı ilk işin kitaplık kurmak olduğu

D

Atatürk'ün Türkiye'yi bilim ve sanat üzerine kurmak isteği

Soru 7

Yeşil, bir köşedir bana Bursa'dan, Kara, Erciyes'in yarları gibi. Sarıda gözü var Uzunyayla'nın Beyaz, Erzurum'un karları gibi. Şairin asıl vurgulamak istediği aşağıdakiler-den hangisidir?

A

Erzurum kışlarının sert olduğu

B

Yeşilin Bursa'ya ait olduğu

C

Her yörenin kendine ait renginin olduğu

D

Renklerin yerlere göre farklı olduğu

Soru 8

İşte o dağın en yükseğinde üşümüş eller ya bir kav tutuşturur, ya da bir kandil. Öyle sıcak, zayıf, küçücük bir ışık yanar. Bütün dağ giderek ışık kesilir. İçimden dilime doğru yeşil türküler yürür, bambaşka hiç söylenmemiş türküler. Yaşama sevinci serseri bir çığlık gibi eritir yüreğimi. Tür külerime birer demet sarı dağ çiğdemi bağlar, ak köpüklü hırçın güz ırmaklarına bırakırım; giderler.. Parçaya göre yazar için hangisi söylenemez?

A

Coşkulu

B

Heyecanlı

C

Şaşkın

D

Sevinçli

Soru 9

Hayatta ya tozu dumana katarsın ya da tozu dumanı yutarsın... İnsan ya örs olur ya da çekiç... Kendi gelecekleriyle ilgili planları olmayanlar, başkalarının planlarına dahil olurlar. Parçadan çıkarılabilecek en kapsamlı yargı aşağıdakilerden hangisidir?

A

Hedefi olmayanlar ayakları üstünde duramaz.

B

Hayatta örs olmaktansa çekiç olmak iyidir.

C

Kişi hayatta daima en önde olmalıdır.

D

Kendi planı olmayanlar bir iş başaramaz.

Soru 10

Çiğdemler büyümüş toprakta Gelmiş göçmen kuşlar geri Bir canlanış, kıpırdamış Tabiat bir düğün yeri Dörtlükten aşağıdakilerden hangisi çıkarılamaz?

A

Tabiatta bir uyanış vardır.

B

Bahar mevsimi gelmektedir.

C

Göçmen kuşlar geri dönmektedir.

D

Düğün yapılmaktadır.