Test Çöz,, 6.Sınıf Sosyal Bilimler ve Toplum, 6.Sınıf Sosyal Bilimler ve Toplum Değerlendirme Testi, 6.Sınıf Sosyal Bilimler ve Toplum Kavrama Testi, 6.Sınıf Sosyal Bilimler ve Toplum Kazanım Testi, 6.Sınıf Sosyal Bilimler ve Toplum Konu Testi, 6.Sınıf Sosyal Bilimler ve Toplum Testi, 6.Sınıf Sosyal Bilimler ve Toplum Testi Çöz

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sosyal Bilimler ve Toplum Testi Çöz

Ziyaretçi Ya Da Üyelerimiz Tarafından Eklenen Hiç Bir Içerikten Www.Testimiz.Com Sorumlu Değildir. Telif Hakları Kapsamına Giren Dosyaları Lütfen bildiriniz.
Eklenme tarihi
19 Subat 2019 Salı 22:26
Gönderen
Testimiz.com
Görüntülenme Sayısı:
5218
Testi Çözmeye Başla

Test Kategorisine Geri Dön| | Test Anasayfaya Geri Dön

Benzer Dokümanlar


Test hakkında

1. Paralar ile madalyonların üstünde yer alan yazı ve resimlerin bilimsel açıdan değerlendirmesini yapan bilim dalına ne ad verilir?

A) Antropoloji

B) Nümismatk

C) Arkeoloji

D) Filoloji

 

2. aşağıdaki bilgilerden hangisi yanlıştır?

A) Paraların üzerindeki yazılar, semboller ve desenler araştırmacılar için önemli bir kaynaktır.

B) Paralar ve madalyonlar ilk çağın tarih ve kültürünün aydınlatılması, sanat, ticaret ve ekonomi alanlarında bilgi sahibi olunması açısından önemlidir.

C) Paralar ait oldukları toplumun ya da devletin ekonomik durumu, yayılma alanı hakkında güvenilir bilgiler vermeyebilir.

D) Nümismatk yoluyla elde edilen bilgiler tarih, arkeoloji, ekonomi, sosyoloji… gibi bir çok sosyal bilim dalında kullanılır.

 

3. “7.yüzyılda icat etikleri para, gümüş ve altının karışımı olan elektron veya diğer adıyla beyaz altındı. Elektron madeni sudan ayıklanarak eritiliyor, yuvarlak bir şekle getiriliyordu.” Yukarıdaki metinde anlatılan Anadolu medeniyeti hangisidir?

A) İyonlar

B) Frigyalılar

C) Lidyalılar

D) Romalılar

 

4. Aşağıdakilerden hangisi sosyal bilgiler dersini oluşturan bilim dallarından birisi değildir?

A) Anatomi

B) Vatandaşlık Bilgisi

C) Coğrafya

D) Sosyoloji

 

5. Yaşadığımız çevrenin doğal özelliklerini; insan, doğal çevre etkileşimini ve bu etkileşim sonucu insanın ortaya koyduğu beşerî ve ekonomik faaliyetleri hangisiyle öğreniriz?

A) Tarih

B) Coğrafya

C) Arkeoloji

D) Sosyoloji

 

6. Eski kültür ve uygarlıklardan kalan her türlü alet, malzeme, ev eşyaları ve sanat eserleri gibi maddi kalıntıları inceleyen bilim dalı hangisidir?

A) Tarih

B) Meteoroloji

C) Arkeoloji

D) Sosyoloji

 

7. Aşağıdaki çalışanlardan hangisi kazı yöntemlerini kullanarak ortaya çıkardığı eserleri kültürel, sanatsal ve tarihsel yönden inceleyerek geçmişi aydınlatır?

A) Arkeolog

B) Biyolog

C) Filozof

D) Antropolog

8. Farklı toplumları ve kültürleri karşılaştırmalı şekilde inceleyen ve insanların toplumsal ve kültürel davranışları hakkında genellemeler yapan bilim dalı hangisidir?

A) Jeoloji

B) Sosyoloji

C) Arkeoloji

D) Antropoloji

 

9. Hukuk kavramı ile ilgili aşağıdaki bilgilerden hangisi yanlıştır?

A) Hukuk kuralları avukatlar, yargıçlar ve hakimler tarafından belirlenir.

B) Toplumsal hayat düzenleyen hukuk kuralları ile iç içe yaşıyoruz.

C) Toplumun genel yararını sağlamak için konulan kanunların bütününe hukuk denir.

D) Bireylerin birbirleriyle, toplumla ve devletle ilişkilerini düzenler.

 

10. Aşağıdakilerden hangisi insanların ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan üretim, dağıtım, tüketim ve ticaret faaliyetlerini ve bunlarla ilgili etkinlikleri inceleyen bilim dalıdır?

A) Sosyoloji

B) Filoloji

C) Ekonomi

D) Kronoloji

 

11. Aşağıdakilerden hangisi insan davranışlarını inceleyerek açıklamaya ve kişisel davranışları önceden tahmin etmeye çalışan bir araştırma, uygulama bilimidir?

A) Sosyoloji

B) Psikoloji

C) Filoloji

D) Biyoloji

 

12. Aşağıdakilerden hangisi sosyal hayatımızda var olan sosyal gerçekleri, insanların meydana getirdiği grupları, grupların davranışlarını, sosyal kurumları ve toplumsal çevrenin düşüncelerimizi, duygularımızı, davranışlarımızı nasıl etkilediğini inceleyen bir bilim dalıdır?

A) Sosyoloji

B) Psikoloji

C) Filoloji

D) Biyoloji