4.Sınıf Sosyal Bilgiler Komşularımız Konu Testi

2 Haziran 2021 0 Yazar: testimiz.com

4.Sınıf Sosyal Bilgiler Komşularımız Konu Testi

4.Sınıf Komşularımız

TEBRİKLER.

4.Sınıf Komşularımız

Testini Başarıyla Tamamladınız.

Toplam Soru Sayısı: %%TOTAL%%

Sizin Doğru Sayınız: %%SCORE%%

Başarı Yüzdeniz:  %%PERCENTAGE%%

Öğretmen Görüşü: %%RATING%%


Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
Güney komşumuzdur. Başkenti Bağdat’tır. Nüfusu 37 milyon olan bu ülke ile aramızda güçlü tarihî ve kültürel bağlar vardır. Yukarıda anlatılan ülke hangisidir?    
A
Ermenistan
B
Irak
C
Suriye
D
İran
Soru 2
Aşağıdaki ülkelerden hangisi ülkemizin komşularından birisi değildir?    
A
Ermenistan
B
Yunanistan
C
Türkmenistan
D
Bulgaristan
Soru 3
Ülkemizin hangi komşusu ile Kapıkule ve Hamzabeyli Sınır Kapıları vardır?  
A
Bulgaristan
B
Azerbaycan
C
Gürcistan
D
Yunanistan
Soru 4
Yunanistan ile ülkemiz arasında aşağıdaki sınır kapısı vardır?    
A
Habur Sınır Kapısı
B
İpsala Sınır Kapısı
C
Kapıkule Sınır Kapısı
D
Hamzabeyli Sınır Kapısı
Soru 5
Doğu komşumuz olan bu ülkenin başkenti Tahran’dır. Yüz ölçümü Türkiye’nin iki katı kadardır. Yukarıda anlatılan ülke hangisidir?    
A
Irak
B
Erivan
C
İran
D
Suriye
Soru 6
En fazla sınır kapımızın bulunduğu komşumuzdur. Bu kapılar; Gaziantep ilimizdeki Karkamış, Hatay ilimizdeki Cilvegözü ve Yayladağı, Kilis ilimizdeki Öncüpınar ve Çobanbey, Mardin ilimizdeki Nusaybin ve Şenyurt ile Şanlıurfa ilimizdeki Ceylanpınar, Mürşitpınar ve Akçakale Sınır Kapılarıdır. Yukarıda hangi komşu ülke ile ilgili bilgiler verilmiştir?
A
İran
B
Bulgaristan
C
Suriye
D
Irak
Soru 7
Türkiye’nin doğu komşularından biridir. Azerbaycan’a bağlı bir özerk bir cumhuriyettir. Nüfusu 500 bin kadardır. Bu ülke ile tek kapımız Iğdır ilimizdeki Dilucu Sınır Kapısı’dır. Türkiye ile arasındaki ilişkiler dostluk ve kardeşlik duyguları içinde gelişerek devam etmektedir. Yukarıda anlatılan ülke hangisidir?    
A
Türkmenistan
B
Özbekistan
C
Nahcivan
D
Azerbaycan
Soru 8
Aşağıdakilerden hangisi Türkiye’nin doğu komşularından birisi değildir?  
A
İran
B
Ermenistan
C
Suriye
D
Gürcistan
Soru 9
Aşağıdaki ülkelerden hangisi ile en uzun kara sınırımız vardır?  
A
Nahcivan
B
Suriye
C
İran
D
Irak
Soru 10
Türkiye’nin doğu komşularından biridir. Başkenti Tiflis olan ülkenin nüfusu 4 milyona yakındır. Bu ülke ile aramızdaki en işlek geçiş noktası Artvin ilimizdeki Sarp Sınır Kapısı’dır. Yukarıda anlatılan ülke hangisidir?    
A
Azerbaycan
B
Nahcivan
C
Gürcistan
D
Ermenistan
Soru 11
Aşağıdaki ülkelerden hangisi ülkemizin batısında bulunan komşularından birisidir?    
A
İran
B
Yunanistan
C
Gürcistan
D
Azerbaycan
Soru 12
Aşağıdaki ülkelerden hangisi ile çeşitli siyasi sorunlar nedeni ile komşuluk ilişkilerimiz daha azdır?    
A
Ermenistan
B
Yunanistan
C
Bulgaristan
D
Gürcistan
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
12 tamamladınız.
Liste
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
1112Son
Geri dön

       4.Sınıf Sosyal Bilgiler Komşularımız Konu Testi Hakkında:

      Not: Komşularımız testimizi hemen çözmek için Başla düğmesine basınız.

      Bu metin özellikle Komşularımız test çalışmasını tanıtmak için hazırlanmıştır. Yani teknik bir metindir. Bunun yanında Komşularımız testinde yer alan sorular aşağıda verilmiştir. Ancak soru seçeneklerini görmek için testi başlatmalısınız.

      Teste Yer Alan Sorular:

 

Aşağıdaki ülkelerden hangisi ülkemizin komşularından birisi değildir?
Ya da Aşağıdaki ülkelerden hangisi ülkemizin batısında bulunan komşularından birisidir?
Ülkemizin hangi komşusu ile Kapıkule ve Hamzabeyli Sınır Kapıları vardır?
Yunanistan ile ülkemiz arasında aşağıdaki sınır kapısı vardır?
Türkiye’nin doğu komşularından biridir. Başkenti Tiflis olan ülkenin nüfusu 4 milyona yakındır. Bu ülke ile aramızdaki en işlek geçiş noktası Artvin ilimizdeki Sarp Sınır Kapısı’dır. Yukarıda anlatılan ülke hangisidir?
Türkiye’nin doğu komşularından biridir. Azerbaycan’a bağlı bir özerk bir cumhuriyettir. Nüfusu 500 bin kadardır. Bu ülke ile tek kapımız Iğdır ilimizdeki Dilucu Sınır Kapısı’dır. Türkiye ile arasındaki ilişkiler dostluk ve kardeşlik duyguları içinde gelişerek devam etmektedir. Yukarıda anlatılan ülke hangisidir?
Aşağıdakilerden hangisi Türkiye’nin doğu komşularından birisi değildir?
Doğu komşumuz olan bu ülkenin başkenti Tahran’dır. Yüz ölçümü Türkiye’nin iki katı kadardır. Yukarıda anlatılan ülke hangisidir?
Güney komşumuzdur. Başkenti Bağdat’tır. Nüfusu 37 milyon olan bu ülke ile aramızda güçlü tarihî ve kültürel bağlar vardır. Yukarıda anlatılan ülke hangisidir?
Aşağıdaki ülkelerden hangisi ile en uzun kara sınırımız vardır?
Aşağıdaki ülkelerden hangisi ile çeşitli siyasi sorunlar nedeni ile komşuluk ilişkilerimiz daha azdır?
En fazla sınır kapımızın bulunduğu komşumuzdur. Bu kapılar; Gaziantep ilimizdeki Karkamış, Hatay ilimizdeki Cilvegözü ve Yayladağı, Kilis ilimizdeki Öncüpınar ve Çobanbey, Mardin ilimizdeki Nusaybin ve Şenyurt ile Şanlıurfa ilimizdeki Ceylanpınar, Mürşitpınar ve Akçakale Sınır Kapılarıdır. Yukarıda hangi komşu ülke ile ilgili bilgiler verilmiştir?

 

      Komşularımız Testi:

      Öncelikle Komşularımız testi eğitim programları doğrultusunda hazırlanmıştır. Aynı zamanda güncel bir çalışmadır. Komşularımız çalışması oluşturulurken özellikle MEB kazanımları dikkate alınmıştır. Başka bir deyişle  ders kitaplarında yer alan içerikler kullanılmıştır. Genellikle Komşularımız testi kazanım temelli sorulardan oluşmaktadır. Bunun yanında Komşularımız çalışmasında kısa konu anlatımlarına da yer verilmiştir. Böylelikle öğrenme sürecinin devamlılığı hedeflenmiştir. Diğer yandan Komşularımız testi hazırlanırken sınıf içi uygulamalardan da yararlanılmıştır. Bu nedenle verimliliği artmaktadır.

testimiz.com

      Test ve Çalışma Yapısı:

      Konu veya ünite testleri 10, 12, 15 ya da 20 çoktan seçmeli sorudan oluşmaktadır. Genellikle sorular sınıf seviyesine göre 3 ya da 4 seçenekten meydana gelmektedir. Örneğin 1,2 ve 3.sınıflarda 3 seçenekli sorular tercih edilmiştir. Diğer yandan 4.sınıflarda ve ikinci kademede özellikle 4 seçenekli sorular kullanılmıştır. Bu nedenle Komşularımız testi için seçenek sayısı zorluk seviyesini belirlemektedir. Yani Komşularımız testi için her sorunun bir cevap hakkı vardır. Ancak istediğiniz zaman cevap seçeneğini değiştirebilirsiniz.

      İnteraktif Test Hakkında:

            Komşularımız testi öncelikle öğrenci başarısını artırmayı amaçlamaktadır. Genellikle dinamik bir yapıya sahiptir. Başka bir değişle tekrar tekrar çözme imkanı vardır. Çünkü Komşularımız testinde soru ve seçenekler her tekrarda yer değiştirecektir. Böylelikle ezber önlenmekte ve kalıcı öğrenme sağlanmaktadır. Kısacası Komşularımız testini her tekrarda yeni bir çalışma karşınıza çıkacaktır. Diğer yandan bağlantı verilen bazı çalışmalarda bu özellik yoktur. Ayrıca Komşularımız testini akıllı tahtalarda kullanabilirsiniz. Lakin akıllı tahtalarla yüzde yüz uyumludur. Komşularımız testini tablet ya da telefonlardan da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Çünkü Komşularımız testi mobil uyumludur. Diğer yandan ana sayfadan mobil uygulamayı indirip yükleyebilirsiniz.

      Test Değerlendirme:

      Etkileşimli Komşularımız testini çözerken özellikle alttaki okları kullanarak önceki ve sonraki soruya geçebilirsiniz. Ancak dilerseniz listeden seçerek istediğiniz soruyu görebilirsiniz. Ayrıca Komşularımız testini değerlendirmeden liste bölümünden doğru-yanlış cevapları görebilirsiniz. Ancak sonuçları al butonuna basınca karşınıza Komşularımız testini değerlendirme ekranı çıkacaktır. Böylece ekranda Komşularımız testi değerlendirme raporu ve öğretmen görüşü yer alacaktır. Bununla birlikte alt ekranda Komşularımız testi ile ilgili cevapları kontrol edebilirsiniz.

testimiz.com.tr

      Telif Hakkı:

      İnteraktif Komşularımız testi genellikle intihal denetimi yapılarak hazırlanmıştır. Özellikle Komşularımız testinin özgün olmasına özen gösterilmiştir. Diğer yandan Komşularımız testinin telif hakkı testimiz.com sitesine aittir. Başka bir deyişle Komşularımız testi ticari bir amaçla kullanılamaz. Ancak bireysel öğrenme amacı taşımaktadır. Başarılar…