5.Sınıf Cümle Oluşturma Test

29 Kasım 2022 3 By testimiz.com

5.Sınıf Cümle Oluşturma Test

Cümle Oluşturma

TEBRİKLER.

Cümle Oluşturma

Testini Başarıyla Tamamladınız.

Toplam Soru Sayısı: %%TOTAL%%

Sizin Doğru Sayınız: %%SCORE%%

Başarı Yüzdeniz:  %%PERCENTAGE%%

Öğretmen Görüşü: %%RATING%%


Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
“Babam, odanın kapısını açtı sessizce” Cümlesinin kurallı olması için hangi sözcüğün yeri değiştirilmeli?
A
kapısını
B
babam
C
odanın
D
sessizce
Soru 2
Aşağıdakilerden hangisi kurallı bir cümle değildir?
A
Son derste kitap okuma çalışması yaptık.
B
İyi dostu olan aynaya bakmaz.
C
Ödevlerin bitince git biraz parka.
D
Köpekten korktuğu için ağaca çıkmış.
Soru 3
Aşağıdaki sözcüklerle kurallı bir cümle oluşturursak hangisi en sonda yer alır?
A
gazetesini
B
babam
C
her sabah
D
okuyor
Soru 4
gölgelendirdiği – çimenlerin – yerleşmiş – yemyeşil – ağacın – bir – üzerine” sözcükleriyle anlamlı ve kurallı bir cümle oluşturursak hangi sözcük sonda yer alır?
A
çimenlerin
B
yerleşmiş
C
yemyeşil
D
gölgelendirdiği
Soru 5
“Onu bu kadar neşeli görmemişti kimse.” Cümlesinde kuralı bozan sözcük hangisidir?
A
neşeli
B
kimse
C
kadar
D
onu
Soru 6
Aşağıdaki sözcüklerle kurallı bir cümle oluşturursak hangisi en başta yer alır?
A
yolcular
B
durakta
C
bekliyor
D
otobüs
Soru 7
“Ona bugün söylediklerimi unuttu çoktan” Cümlesinin kurallı olması için hangi sözcüğün yeri değiştirilmeli?
A
söylediklerimi
B
çoktan
C
ona
D
bugün
Soru 8
bu – mahalledeki – parkı – severmiş – çok – herkes” sözcükleriyle anlamlı ve kurallı bir cümle oluşturursak hangi sözcük sonda yer alır?
A
parkı
B
herkes
C
mahalledeki
D
severmiş
Soru 9
parkın – dönmüş – görünce – üzülmüş – çocuk – çöplüğe – halini – çok” sözcükleriyle anlamlı ve kurallı bir cümle oluşturursak hangi sözcük başta yer alır?
A
çöplüğe
B
çocuk
C
parkın
D
görünce
Soru 10
Aşağıdakilerden hangisi kurallı bir cümledir?
A
Sabah erkenden çıktım bu yola.
B
Geç kalınca merakımız arttı iyice.
C
Her zaman böyle bir fırsat geçmeyebilir elimize.
D
Kar yağınca en fazla çocuklar sevinir.
Soru 11
“İlkbaharda havalar ısındı iyice.” Cümlesinde kuralı bozan sözcük hangisidir?
A
havalar
B
ilkbaharda
C
ısındı
D
iyice
Soru 12
izleyerek – dinlenmiş – eğlenip – çevresindeki – güzellikleri” sözcükleriyle anlamlı ve kurallı bir cümle oluşturursak hangi sözcük başta yer alır?
A
güzellikleri
B
izleyerek
C
çevresindeki
D
dinlenmiş
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
12 tamamladınız.
Liste
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
1112Son
Geri dön

İndir

 

      5.Sınıf Cümle Oluşturma Test Hakkında:

      Not: Cümle Oluşturma testimizi hemen çözmek için Başla düğmesine basınız.

      Bu metin özellikle Cümle Oluşturma test çalışmasını tanıtmak için hazırlanmıştır. Yani teknik bir metindir. Bunun yanında Cümle Oluşturma testinde yer alan sorular aşağıda verilmiştir. Ancak soru seçeneklerini görmek için testi başlatmalısınız.

          Cümle Oluşturma Testi:

      Öncelikle Cümle Oluşturma testi eğitim programları doğrultusunda hazırlanmıştır. Aynı zamanda güncel bir çalışmadır. Cümle Oluşturma çalışması oluşturulurken özellikle MEB kazanımları dikkate alınmıştır. Başka bir deyişle  ders kitaplarında yer alan içerikler kullanılmıştır. Genellikle Cümle Oluşturma testi kazanım temelli sorulardan oluşmaktadır. Bunun yanında Cümle Oluşturma çalışmasında kısa konu anlatımlarına da yer verilmiştir. Böylelikle öğrenme sürecinin devamlılığı hedeflenmiştir. Diğer yandan Cümle Oluşturma testi hazırlanırken sınıf içi uygulamalardan da yararlanılmıştır. Bu nedenle verimliliği artmaktadır.

testimiz.com

      Test ve Çalışma Yapısı:

      Konu veya ünite testleri 10, 12, 15 ya da 20 çoktan seçmeli sorudan oluşmaktadır. Genellikle sorular sınıf seviyesine göre 3 ya da 4 seçenekten meydana gelmektedir. Örneğin 1,2 ve 3.sınıflarda 3 seçenekli sorular tercih edilmiştir. Diğer yandan 4.sınıflarda ve ikinci kademede özellikle 4 seçenekli sorular kullanılmıştır. Bu nedenle Cümle Oluşturma testi için seçenek sayısı zorluk seviyesini belirlemektedir. Yani Cümle Oluşturma testi için her sorunun bir cevap hakkı vardır. Ancak istediğiniz zaman cevap seçeneğini değiştirebilirsiniz.

      İnteraktif Test Hakkında:

            Cümle Oluşturma testi öncelikle öğrenci başarısını artırmayı amaçlamaktadır. Genellikle dinamik bir yapıya sahiptir. Başka bir değişle tekrar tekrar çözme imkanı vardır. Çünkü Cümle Oluşturma testinde soru ve seçenekler her tekrarda yer değiştirecektir. Böylelikle ezber önlenmekte ve kalıcı öğrenme sağlanmaktadır. Kısacası Cümle Oluşturma testini her tekrarda yeni bir çalışma karşınıza çıkacaktır. Diğer yandan bağlantı verilen bazı çalışmalarda bu özellik yoktur. Ayrıca Cümle Oluşturma testini akıllı tahtalarda kullanabilirsiniz. Lakin akıllı tahtalarla yüzde yüz uyumludur. Cümle Oluşturma testini tablet ya da telefonlardan da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Çünkü Cümle Oluşturma testi mobil uyumludur. Diğer yandan ana sayfadan mobil uygulamayı indirip yükleyebilirsiniz.

      Test Değerlendirme:

      Etkileşimli Cümle Oluşturma testini çözerken özellikle alttaki okları kullanarak önceki ve sonraki soruya geçebilirsiniz. Ancak dilerseniz listeden seçerek istediğiniz soruyu görebilirsiniz. Ayrıca Cümle Oluşturma testini değerlendirmeden liste bölümünden doğru-yanlış cevapları görebilirsiniz. Ancak sonuçları al butonuna basınca karşınıza Cümle Oluşturma testini değerlendirme ekranı çıkacaktır. Böylece ekranda Cümle Oluşturma testi değerlendirme raporu ve öğretmen görüşü yer alacaktır. Bununla birlikte alt ekranda Cümle Oluşturma testi ile ilgili cevapları kontrol edebilirsiniz.

testimiz.com.tr

      Telif Hakkı:

      İnteraktif Cümle Oluşturma testi genellikle intihal denetimi yapılarak hazırlanmıştır. Özellikle Cümle Oluşturma testinin özgün olmasına özen gösterilmiştir. Diğer yandan Cümle Oluşturma testinin telif hakkı testimiz.com sitesine aittir. Başka bir deyişle Cümle Oluşturma testi ticari bir amaçla kullanılamaz. Ancak bireysel öğrenme amacı taşımaktadır. Başarılar…