6.Sınıf Yatırım Ve Pazarlama Test

31 Ocak 2023 0 By testimiz.com

6.Sınıf Yatırım Ve Pazarlama Test

Test Çöz

İndir

 

Sanayi tesislerinin yapımı, makine, araç ve gereç temini, enerji, hammadde alımı ve taşınması, işçi ücretlerinin karşılanması ihtiyaç duyulan paraya ne denir?
Ülkemizde bitkisel yağ fabrikası kurmak isteyen bir yatırımcı zeytinin bol olduğu Ege kıyılarında ya da ayçiçeğinin bol olduğu Trakya’da yatırım yapabilir. Kâğıt ve mobilya ile ilgili yatırım yapmak için hangi bölgemize yatırım yapılabilir?
Et ve süt ile ilgili yatırım yapmak için ise hayvancılığın geliştiği Doğu Anadolu tercih edilebilir. Küçükbaş hayvancılığın yapıldığı yerlerde hangi sanayinin kurulmasına uygundur?
Deniz kıyılarında ve doğal güzelliklerin bulunduğu yerlerde konaklama alanında yatırımlar yapılabilir, ticari ve turistik işletmeler açılabilir. Aşağıdaki bölgelerin hangisinde daha çok bu alanda yatırım yapılabilir?
Ayçiçeği, zeytin, mısır, soya, susam, pamuk ve haşhaş gibi ürünler yağ sanayisinin ana hammaddesidir. Hangi bölgemizde yağ sanayi ile ilgili yatırım yapmak doğru olmaz?
Sanayi tesisleri hammaddeye yakın yerlerde kurulmuştur. Aşağıda verilen sanayi hammadde eşleştirmelerinden hangisi doğru değildir?
Şeker pancarı yaygın olarak yetiştirildiği için ülkemizin hemen her bölgesinde şeker fabrikaları vardır. Hangisi şeker fabrikalarının en yoğun olduğu bölgemizdir?
Sermayenin ve iş gücünün çok olması, teknolojinin ve ulaşımın gelişmiş olması, pazarlama imkânlarının kolay olması göz önüne alındığında konserve, lastik, plastik, tekstil, gemi, otomobil sanayisi en çok hangi ilimizde gelişmiştir?
Ulaşımın kolay olması, sermayenin, ham madde ve enerji potansiyelinin çok olması göz önüne alınırsa yağ, konserve, bisküvi, tekstil sanayisi, petrol rafinerisi gibi sanayi dallarının hangi ilimizde geliştiğini söyleyebiliriz?
Ulaşım, ham madde ve pazar imkânlarının gelişmiş olması hangisi ilimizde yağ, tekstil, otomobil, dokuma sanayisi geliştiğini söyleyebiliriz?
İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir ve İzmit’te otomotiv sanayi yoğunlaşmıştır. Eskişehir ve Adapazarı’nda lokomotif ve vagon fabrikaları; Ankara’da uçak fabrikası; Tuzla, Pendik, Gemlik ve İzmir’de tersaneler bulunmaktadır.  Bu sanayi dallarının gelişmesinde daha çok hangisi etkili olmuştur?
Aşağıdaki şehir sanayi eşleştirmelerinden hangisi doğru değildir?