8.Sınıf İklim ve Hava Hareketleri Test

6 Eylül 2023 1 By testimiz.com

8.Sınıf İklim ve Hava Hareketleri

Test Çöz

 

“Great Lakes (Grit Leyks) Bölgesi’nin tarihinde ilk kez yaşanan aşırı soğuk hava 5 gölün donmasına neden oldu. Bir yük gemisi bu göllerden biri olan Erie (Eri) Gölü’nde suyun donması sonucu sıkışıp kaldı.” Bu olay hangi mevsimde görülebilir?
Bir yerde uzun bir süre gözlemlenen sıcaklık, nem, hava basıncı, rüzgâr, yağış, yağış şekli gibi olayların ortalamasına ne denir?
Sıcaklığın yükselmesi ile hava moleküllerinin hareketi artar. Artan hareketle moleküller birbirinden uzaklaşır. Bu nedenle aşağıdakilerden hangisi oluşur?
Yüksek hava basıncı aşağıdaki durumların hangisinde görülür?
“Nem, yeryüzündeki canlıların terlemesi ve suların buharlaşması ile havaya katılan su buharı miktarıdır.” Buna göre nem ile ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
“Rüzgâr bazen yavaş, bazen de şiddetli ve zarar verici şekilde esebilir. Farklı şiddette esen rüzgârlar fırtına, kasırga, tayfun ve hortum gibi yeni adlar alır. Yüksek hızlara ulaşabilen bu tür rüzgârlar yaşamı ve çevreyi olumsuz etkileyebilir.” Rüzgarın oluşumunda aşağıdakilerden hangisi etkilidir?
“Sıcak havanın etkisiyle yeryüzünde buharlaşan su, yükseklere doğru çıktıkça soğuk hava ile karşılaşarak yoğuşur ve küçük su damlacıkları hâline gelir. Gökyüzünde birleşip büyüyen bu su damlacıkları ağırlaşarak yeryüzüne iner.” Yukarıdaki anlatıma göre aşağıdakilerden hangisi oluşur?
Yerle temas eden hava içindeki su buharının yoğuşması veya donarak kristalleşmesi sonucu aşağıdakilerden hangisi oluşur?
“Kar” nasıl oluşur?
Soğuk ilkbahar ve sonbahar gecelerinde havadaki su buharı yeryüzündeki toprak ve bitkiler üzerinde kristaller oluşturur. Buna ne ad verilir?
Atmosferde meydana gelen hava olaylarının oluşumunu, gelişimini ve değişimini nedenleri ile inceleyen, bu hava olaylarının canlılar ve Dünya açısından doğuracağı sonuçları araştıran bilim dalına ne denir?
Aşağıdakilerden hangisine “klimatolog” denir?
Ya da Aşağıdakilerden hangisi iklimin özelliklerinden birisi değildir?
Hava durumu ile ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
Aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

21 Haziran tarihinde gerçekleşen olaydan hangisi yanlış verilmiştir?

– Kuzey Yarım Kürede Yaz başlangıcıdır.

– En uzun gündüz yaşanır.

– Kuzey Kutup Dairesi’nde 24 saat gündüz yaşanır.

Kuzey Kutup Çemberi tamamen aydınlıktır.

– Güneş ışınları en büyük açıyla düşer.

– Öğle vakti, yıl içinde en kısa gölge oluşur.

Yukarıda verilen bilgiler aşağıdaki tarihlerin hangisinde gerçekleşir?

– Güney Yarım Kürede Kış başlangıcıdır.

– En uzun gece yaşanır.

– Güney Kutup Dairesi’nde 24 saat gece yaşanır.

Güney Kutup Çemberi tamamen karanlıktır.

– Güneş ışınları en küçük açıyla düşer.

Öğle vakti, yıl içinde en uzun gölge oluşur.

Yukarıda verilen bilgiler aşağıdaki tarihlerin hangisinde gerçekleşir?

21 Aralık tarihi ile ilgili aşağıdaki bilgilerden hangisi yanlıştır?
– Güney Yarım Küre Yaz başlangıcıdır. – En uzun gündüz yaşanır. – Güney Kutup Dairesi’nde 24 saat gündüz yaşanır. – Güney Kutup Çemberi tamamen aydınlıktır. – Güneş ışınları en büyük açıyla düşer. – Öğle vakti, yıl içinde en kısa gölge oluşur. Yukarıda verilen bilgiler aşağıdaki tarihlerin hangisinde gerçekleşir?

       8.Sınıf İklim ve Hava Hareketleri Test:

      Bu metin özetle teknik bir metindir. Özellikle 1.Ünite İklim ve Hava Hareketleri testini tanıtmak için hazırlanmıştır. Bu çalışma sanal ortamda yapılan interaktif ya da online bir çalışmadır. 1.Ünite İklim ve Hava Hareketleri konu testini çözmek için Başlat bağlantısını tıklayınız. Önceki yada sonraki soruyu görmek için alttaki yön tuşlarını kullanmalısınız. Ancak 1.Ünite İklim ve Hava Hareketleri testinde liste bağlantısından istediğiniz soruyu görebilirsiniz. Listede cevapladığınız sorular renkli görünecektir. 1.Ünite İklim ve Hava Hareketleri testinde yapmadığınız soruları buradan görebilirsiniz. Ayrıca 1.Ünite İklim ve Hava Hareketleri testini değerlendirmeden liste bölümünden doğru-yanlış cevapları görebilirsiniz. Ancak sonuçları al butonuna basınca karşınıza 1.Ünite İklim ve Hava Hareketleri testini değerlendirme ekranı çıkacaktır. Böylece ekranda 1.Ünite İklim ve Hava Hareketleri testi değerlendirme raporu ve öğretmen görüşü yer alacaktır. Bu görüşleri dikkate almanız özellikle öğrenmenize katkı sağlayacaktır. Bununla birlikte alt ekranda 1.Ünite İklim ve Hava Hareketleri testi ile ilgili cevapları kontrol edebilirsiniz.

      İnteraktif 1.Ünite İklim ve Hava Hareketleri Testi:

Test çözmek aynı zamanda etkili bir öğrenme yöntemidir. 1.Ünite İklim ve Hava Hareketleri testi özellikle bireysel öğrenmeyi sağlamak için hazırlanmıştır. İnteraktif 1.Ünite İklim ve Hava Hareketleri testi özellikle eğitim programları doğrultusunda hazırlanmıştır. Bu nedenle özenli ve kaliteli bir çalışmadır. 1.Ünite İklim ve Hava Hareketleri test çalışması oluşturulurken MEB kazanımları dikkate alınmıştır. Ayrıca 1.Ünite İklim ve Hava Hareketleri testi güncel bir çalışmadır. Özellikle sınıf içi çalışmalardan yararlanılmıştır. Testler genellikle ders kitabı içeriklerinden oluşturulmuştur. Böylelikle test başarısı artırılmıştır.

testimiz.com

      Test ve Çalışma Yapısı:

      Test yazmak uzmanlık ister. 1.Ünite İklim ve Hava Hareketleri Testi alanında uzman öğretmenler tarafından hazırlanmıştır. Konu ya da ünite testleri 10, 12, 15 veya 20 çoktan seçmeli sorudan oluşturulmuştur. Ancak testimiz sınıf seviyesine göre 3 ya da 4 seçenekten meydana gelmektedir. Genellikle 1,2 ve 3.sınıflarda 3 seçenekli sorular tercih edilmiştir. Diğer yandan 4.sınıflarda ve ikinci kademede özellikle 4 seçenekli sorular kullanılmıştır. Bu nedenle 1.Ünite İklim ve Hava Hareketleri testi için seçenek sayısı zorluk seviyesini belirlemektedir. Lakin 1.Ünite İklim ve Hava Hareketleri testi için her sorunun bir cevap hakkı vardır. Ancak istediğiniz zaman cevap seçeneğini değiştirebilirsiniz.

      İnteraktif Test Çalışması:

       İnteraktif veya online test çalışması sanal etkileşimli bir çalışmadır. 1.Ünite İklim ve Hava Hareketleri testi aynı zamanda öğrenci başarısını artırmayı amaçlamaktadır. Genellikle interaktif testler dinamik bir yapıya sahiptir. Yani tekrar tekrar çözme imkanı verir. Diğer yandan 1.Ünite İklim ve Hava Hareketleri testinde soru ve seçenekler her tekrarda yer değiştirecektir. Yani 1.Ünite İklim ve Hava Hareketleri testini her tekrarda yeni bir çalışma karşınıza çıkacaktır. Ayrıca 1.Ünite İklim ve Hava Hareketleri testini akıllı tahtalarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Çünkü akıllı tahtalarla yüzde yüz uyumludur. 1.Ünite İklim ve Hava Hareketleri testini tablet ya da telefonlardan da rahatlıkla çözebilirsiniz. Yani 1.Ünite İklim ve Hava Hareketleri testi mobil uyumludur. Diğer yandan cihazınıza mobil uygulamayı indirip yükleyebilirsiniz.

 

testimiz.com.tr

      Telif Hakkı:

      Çalışmaların intihal denetimine özellikle önem verilmektedir. İnteraktif 1.Ünite İklim ve Hava Hareketleri testi genellikle intihal denetimi yapılarak hazırlanmıştır. Özellikle 1.Ünite İklim ve Hava Hareketleri testinin özgün olmasına özen gösterilmiştir. Diğer yandan 1.Ünite İklim ve Hava Hareketleri testinin telif hakkı testimiz.com sitesine aittir. Başka bir deyişle 1.Ünite İklim ve Hava Hareketleri testi ticari bir amaçla kullanılamaz. Ancak bireysel öğrenme amacı taşımaktadır. Başarılar…