8.Sınıf İnkılap Tarihi Mondros Ateşkes Antlaşması ve Uygulanması Konu Testi

18 Ekim 2021 0 Yazar: testimiz.com

8.Sınıf İnkılap Tarihi Mondros Ateşkes Antlaşması ve Uygulanması

8.Sınıf İnkılap Tarihi Mondros Ateşkes Antlaşması ve Uygulanması Test Çöz

Başla

TEBRİKLER.

8.Sınıf İnkılap Tarihi Mondros Ateşkes Antlaşması ve Uygulanması Test Çöz

Testini Başarıyla Tamamladınız.

Toplam Soru Sayısı: %%TOTAL%%

Sizin Doğru Sayınız: %%SCORE%%

Başarı Yüzdeniz:  %%PERCENTAGE%%

Öğretmen Görüşü: %%RATING%%


Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
1112Son
Geri dön

 

Osmanlı Devleti’nin içinde bulunduğu İttifak Devletleri, I. Dünya Savaşında yenildi. Osmanlı Devleti de İtilaf devletleriyle Mondros Ateşkes Antlaşmasını imzaladı( 30 Ekim 1918 ). Mondros Ateşkes Antlaşması’nın aşağıdaki maddelerinden hangisi, Anadolu’nun işgaline gerekçe olmuştur?  
Mondros Ateşkes Anlaşmasına göre doğudaki altı ilde karışıklık çıkarsa İtilaf Devletleri bu bölgeleri de işgal edebilecekler maddesi hangi gizli amaca yönelikti?  
Mondros Ateşkes Antlaşması’nın hangi maddesine göre Osmanlı Devleti fiilen sona ermiştir?  
Mondros Ateşkes Antlaşması’nın hangi maddesiyle Osmanlı toprakları işgale açık hale getirilmiştir?
Aşağıdakilerden hangisi Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra Osmanlı Devlet’ini içine düştüğü zor durumdan kurtarmak amacıyla yapılan çalışmalardan birisi değildir?  
İtilaf devletleri Mondros Ateşkes Antlaşmasıyla Osmanlı Devleti’nin ulaşım ve haberleşme araçlarına el koyarak aşağıdakilerden hangisini amaçlamışlardır?
Mondros ateşkes Anlaşması’nın – Sınırların korunması ve iç güvenliğin sağlanması için gerekli askerin dışında Osmanlı ordusu terhis edilecektir. Bütün savaş gemilerine, taşıt, araç, gereç, silah ve cephanelere el konulacaktır. – şeklindeki maddesi aşağıdakilerden hangisini amaçlamıştır?
Mondros ateşkes Anlaşması’nın – İtlaf Devletleri, güvenliklerini tehdit eden bir durum olursa herhangi bir stratejik noktayı işgal edebilecektir.– şeklindeki maddesi aşağıdakilerden hangisini amaçlamıştır?
İtilaf Devletleri Mondros Ateşkes Anlaşmasının 7. Maddesini gerekçe göstererek yurdumuzun çeşitli yerlerini işgal etmeye başladı. Bu işgalle ilgili aşağıdaki bilgilerden hangisi doğru değildir?
İtilaf Devletleri’nin Paris Barış Konferansı’ndan önce aralarında yaptıkları gizli anlaşmalar gereği Batı Anadolu’yu İtalyanlara vaat ettiği halde Paris Barış Konferansı’nda bu bölgeyi Yunanlılarla vermelerinin sebebi aşağıdakilerden hangisidir?      
İtilaf Devletleri’nin Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra -Türklerin Batı Anadolu’daki azınlıkları katletmek üzere.- şeklindeki yalan bir haberi dünyaya yaymalarının asıl amacı aşağıdakilerden hangisidir?    
Aşağıdakilerden hangisi, İzmir’in işgal edilmesinin sonuçlarından değildir?