3.Sınıf Atatürk’ün Kişilik Özellikleri Test

31 Mayıs 2023 0 By testimiz.com

3.Sınıf Atatürk’ün Kişilik Özellikleri Test

Test Çöz

 

Aşağıdakilerden hangisi Atatürk’ün kişilik özelliklerinden birisi olamaz?
Mustafa Kemal’in sahip olduğu hangi özellikler, onun Kurtuluş Savaşı’nda millî birliği sağlayan bir lider olmasına etki etmiştir?
Yurdumuz düşmanlar tarafından işgal edildiğinde, Mustafa Kemal endişelenmemişti. Düşmanı yurdumuzdan çıkaracağına inanmış, Türk milletini de inandırmıştı. Bu, onun hangi özelliğidir?
-Mustafa Kemal’in lider olarak Millî Mücadele’de başarılı olmasının nedenlerinden birisi, Anadolu’daki komutanlarla iş birliği yapmasıdır. – hangi kişilik özelliğine örnek gösterilebilir?
Mustafa Kemal’in hangi özelliği Millî Mücadele’nin lideri ve galibi yapmıştır?
-Mustafa Kemal, çok küçük yaşlarda babasını kaybetmişti. Ancak o zorluklara rağmen eğitimine devam etti. Kurmay subay olarak orduya katılmıştı. Atatürk’ün zorluklar karşısında pes etmeyen biri olduğunu görüyoruz.- yukarıdaki anlatımda onun hangi yönü vurgulanmamıştır?
-Mustafa Kemal, Çanakkale Savaşı’nda düşmanın nereye çıkarma yapacağını tahmin etmiştir. Buna göre tedbirler almış ve burada büyük başarılar kazanmıştır.- Bu durum onun hangi özelliğini gösterir?
-Mustafa Kemal, 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkarak Kurtuluş Savaşı’nı başlatmıştı. Türk milletini de bu kurtuluş mücadelesine inandırmış ve aynı amaç etrafında toplayabilmişti.- Bu durum onun hangi özelliğini gösterir?
– Atatürk Millî Mücadele sırasında Erzurum, Sivas ve Ankara’da toplantılar yapmıştı. Bu toplantılar sırasında Türk milletinin görüşlerini de dinlemiş ve iş birliği içinde kararlar almıştır.- Bu durum hangisine önem verdiğini gösterir?
Atatürk Tüm ömrü boyunca vatanı ve milleti için çalıştı. “Büyük işleri büyük milletler yapar.” Sözü ile hangi özeliğini belirtmiştir?
Aşağıdakilerden hangisi Atatürk’ün kişilik özelliklerinden birisi olamaz?
Atatürk’le ilgili aşağıdakilerden hangisini söylemek doğru olmaz?