3.Sınıf Türemiş Sözcükler Test

6 Haziran 2023 0 By testimiz.com

3.Sınıf Türemiş Sözcükler Test

Test Çöz

       3.Sınıf Türkçe Türemiş Sözcükler Konu Testi Hakkında:

      Not: Türemiş Sözcükler testimizi hemen çözmek için Başla düğmesine basınız.

      Bu metin özellikle Türemiş Sözcükler test çalışmasını tanıtmak için hazırlanmıştır. Yani teknik bir metindir. Bunun yanında Türemiş Sözcükler testinde yer alan sorular aşağıda verilmiştir. Ancak soru seçeneklerini görmek için testi başlatmalısınız.

      Teste Yer Alan Sorular:

“Mobilya………  yeni bir salon takımı yaptı.” Cümlesinde noktalı yere aşağıdaki eklerden hangisi gelmelidir?
Aşağıdaki cümlelerin hangisinde “cam” sözcüğü ek alarak yeni bir anlam kazanmıştır?
Veya Aşağıdakilerden hangisi aldığı ekle yeni bir anlam kazanmamıştır?
Aşağıdakilerin hangisinde “-cı” eki eklendiğinde sözcük, kökündeki varlığı satan kişi anlamı kazanır?
Ya da Aşağıdakilerden hangisi aldığı ek ile yeni bir sözcük olmamıştır?
Aşağıdaki cümlelerin hangisinde koyu yazılı sözcük ek alarak anlam değiştirmiştir?
Ancak Aşağıdaki cümlelerin hangisinde koyu yazılı sözcük ek alarak anlam değiştirmiştir?
Aşağıdakilerden hangisinin sonuna -cı eki getirilerek meslek adı oluşturmaz?
Veya Aşağıdakilerden hangisi “-ci” eki alırsa bir meslek adı olur?
“ Öğren” sözcüğüne aşağıdaki eklerden hangisi getirilirse, anlamlı bir sözcük oluşur?
Aşağıdakilerden hangisi isimden türemiş bir sözcük değildir?
Ya da Aşağıdaki sözcüklerden hangisi farklı bir ekle türemiştir?

      Türemiş Sözcükler Testi:

      Öncelikle Türemiş Sözcükler testi eğitim programları doğrultusunda hazırlanmıştır. Aynı zamanda güncel bir çalışmadır. Türemiş Sözcükler çalışması oluşturulurken özellikle MEB kazanımları dikkate alınmıştır. Başka bir deyişle  ders kitaplarında yer alan içerikler kullanılmıştır. Genellikle Türemiş Sözcükler testi kazanım temelli sorulardan oluşmaktadır. Bunun yanında Türemiş Sözcükler çalışmasında kısa konu anlatımlarına da yer verilmiştir. Böylelikle öğrenme sürecinin devamlılığı hedeflenmiştir. Diğer yandan Türemiş Sözcükler testi hazırlanırken sınıf içi uygulamalardan da yararlanılmıştır. Bu nedenle verimliliği artmaktadır.

testimiz.com

      Test ve Çalışma Yapısı:

      Konu veya ünite testleri 10, 12, 15 ya da 20 çoktan seçmeli sorudan oluşmaktadır. Genellikle sorular sınıf seviyesine göre 3 ya da 4 seçenekten meydana gelmektedir. Örneğin 1,2 ve 3.sınıflarda 3 seçenekli sorular tercih edilmiştir. Diğer yandan 4.sınıflarda ve ikinci kademede özellikle 4 seçenekli sorular kullanılmıştır. Bu nedenle Türemiş Sözcükler testi için seçenek sayısı zorluk seviyesini belirlemektedir. Yani Türemiş Sözcükler testi için her sorunun bir cevap hakkı vardır. Ancak istediğiniz zaman cevap seçeneğini değiştirebilirsiniz.

      İnteraktif Test Hakkında:

            Türemiş Sözcükler testi öncelikle öğrenci başarısını artırmayı amaçlamaktadır. Genellikle dinamik bir yapıya sahiptir. Başka bir değişle tekrar tekrar çözme imkanı vardır. Çünkü Türemiş Sözcükler testinde soru ve seçenekler her tekrarda yer değiştirecektir. Böylelikle ezber önlenmekte ve kalıcı öğrenme sağlanmaktadır. Kısacası Türemiş Sözcükler testini her tekrarda yeni bir çalışma karşınıza çıkacaktır. Diğer yandan bağlantı verilen bazı çalışmalarda bu özellik yoktur. Ayrıca Türemiş Sözcükler testini akıllı tahtalarda kullanabilirsiniz. Lakin akıllı tahtalarla yüzde yüz uyumludur. Türemiş Sözcükler testini tablet ya da telefonlardan da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Çünkü Türemiş Sözcükler testi mobil uyumludur. Diğer yandan ana sayfadan mobil uygulamayı indirip yükleyebilirsiniz.

      Test Değerlendirme:

      Etkileşimli Türemiş Sözcükler testini çözerken özellikle alttaki okları kullanarak önceki ve sonraki soruya geçebilirsiniz. Ancak dilerseniz listeden seçerek istediğiniz soruyu görebilirsiniz. Ayrıca Türemiş Sözcükler testini değerlendirmeden liste bölümünden doğru-yanlış cevapları görebilirsiniz. Ancak sonuçları al butonuna basınca karşınıza Türemiş Sözcükler testini değerlendirme ekranı çıkacaktır. Böylece ekranda Türemiş Sözcükler testi değerlendirme raporu ve öğretmen görüşü yer alacaktır. Bununla birlikte alt ekranda Türemiş Sözcükler testi ile ilgili cevapları kontrol edebilirsiniz.

testimiz.com.tr

      Telif Hakkı:

      İnteraktif Türemiş Sözcükler testi genellikle intihal denetimi yapılarak hazırlanmıştır. Özellikle Türemiş Sözcükler testinin özgün olmasına özen gösterilmiştir. Diğer yandan Türemiş Sözcükler testinin telif hakkı testimiz.com sitesine aittir. Başka bir deyişle Türemiş Sözcükler testi ticari bir amaçla kullanılamaz. Ancak bireysel öğrenme amacı taşımaktadır. Başarılar…