4. Sınıf Okuma-Anlama Test

10 Eylül 2023 3 By testimiz.com

4. Sınıf Okuma-Anlama

Test Çöz

 

         Atmacanın biri yuvasında üç yavru büyütüyormuş. Bir gün et pişiren birilerini görmüş. “Dur şuradan et çalayım da yavrularıma götüreyim” demiş.  Sonra da “hırsızlık yaparsam yavrularıma bir şey olur mu” diye düşünmüş.

 

Hızla bilge baykuşun yanına gelip sormuş:“Bir yerden bi şey çalarsam bunun cezasını ne zaman görürüm” demiş.  Bilge baykuş: “Kırk gün sonra görürsün “demiş. Atmaca rahatlamış çünkü on iki gün sonra yavruları yuvadan uçacakmış. Kapmış eti ateşin üzerinden yavrularına götürmüş. Etin altına yapışan köz, bütün yuvayı yakmış. Bunun üzerine atmaca baykuşun yanına gelmiş ve sormuş:

“Hani suçumun cezası kırk gün sonra olacaktı “ demiş.

Baykuşta cevap vermiş: “Daha önce de bir hırsızlık yapmış mıydın?”

Atmaca : “Evet yapmıştım. ”  Baykuş:

“Bu kırk gün önce yaptığın hırsızlığın cezası, bu çaldığın etin cezasını kırk gün sonra göreceksin “ demiş.

Atmacanın kaç yavrusu varmış?

Atmaca soru sormak için kimin yanına gelmiş?
Atmacanın yuvası neden yanmış?
Okuduğumuz metnin konusu nedir?
Okuduğunuz metnin ana düşüncesi nedir?
      Yıllar önce üç kişiden oluşan fakir bir aile varmış. Bir gün kızının pahalı bir kağıtla kutuyu kapladığını gören baba,  kızına çok kızmış. Kız ağlarken, baba oradan uzaklaşmış.

 

Ertesi gün kız, babasının yanına gelmiş ve şöyle demiş: “Baba bu kutuyu senin için yaptım. ”  deyince babası yaptığı hareket için çok üzülmüş. Kızına sarılmış, ona teşekkür etmiş. Kutuyu açmış ama içinde bir şey göremeyince yine sinirlenmiş, bağırmış.

Kızı gözlerinde yaşlarla: “Baba o kutu boş değil ki ! Dün gece sabaha kadar uyumadım, içine öpücüklerimi üfledim ” demiş. Baba çok üzülmüş, kızından www.paperwritings.com özür dilemiş, defalarca kızını öpmüş.

Fakir aile kaç kişiden oluşuyormuş?

Kız kutuyu kime yapmış?
Kız kutunun içine ne koymuş?
Baba kızına önce neden kızıyor?
Okuduğumuz metnin ana duygusu nedir?

      4. Sınıf Okuma-Anlama Test Hakkında:

      Etkileşimli Okuma Anlama Testinin Hazırlanışı:

İnteraktif Okuma Anlama konu testi özellikle sanal bir çalışmadır. Ancak Okuma Anlama testi internet bağlantısı ile etkinleşir. Etkileşimli Okuma Anlama testi yalnız MEB kazanımları dikkate alınarak hazırlanmıştır. Çevrimiçi Okuma Anlama testi hazırlanırken genellikle ders kitapları esas alınmıştır. Aynı zamanda Okuma Anlama testi hazırlanırken sınıf içi uygulamalar da örnek alınmıştır. Çünkü Okuma Anlama testi bireysel başarıyı artırmayı hedeflemektedir. Kısacası Okuma Anlama kazanım testi öğrenme hedeflidir. Bunun yanında Okuma Anlama testi konusunda uzman öğretmenlerin katkı ve görüşleri alınmıştır. İnteraktif Okuma Anlama testi için öğrenci ya da öğretmen görüşü önemlidir. Son olarak Okuma Anlama testi sizin görüşleriniz doğrultusunda geliştirilecektir.

testimiz.com

      Online Okuma Anlama Test Çalışmasının Yapısı:

Testlerimiz programlar doğrultusunda sürekli yenilenmekte ya da güncellenmektedir. İnteraktif Okuma Anlama test soruları genellikle çoktan seçmelidir. Okuma Anlama konu testi hazırlanırken 1.2. ve 3.Sınıflar için genellikle 3 seçenek tercih edilmiştir. Çünkü Okuma Anlama testinin zorluk seviyesini seçenek sayısı belirler. Etkileşimli Okuma Anlama testi için 4.sınıf ya da ikinci kademede 4 seçenek tercih edilmiştir. Okuma Anlama testinde her sorunun özellikle bir cevap hakkı vardır. Aynı zamanda istediğiniz zaman cevap tercihinizi değiştirebilirsiniz. Okuma Anlama konu testi özellikle dinamik bir yapıya sahiptir. Yani Okuma Anlama testini tekrar tekrar çözebilirsiniz. Çünkü Okuma Anlama testini yenilediğinizde soru ve seçeneklerin yerleri değişmektedir. Böylelikle her tekrarda Okuma Anlama konusunda farklı bir test çözmüş gibi olacaksınız. Ancak bağlantı verilen testlerde bu özellik yoktur.

 

      İnteraktif Okuma Anlama Test Çalışmasının Genel Özellikleri:

Çevrimiçi Okuma Anlama testi özellikle bireysel başarıyı artırmak için hazırlanmıştır. Etkileşimli Okuma Anlama testi genellikle çevrim içidir. Ancak sanal ortamda etkileşimli olarak çözülmektedir. Çünkü Okuma Anlama çalışma testi interaktif bir çalışmadır. Ancak Okuma Anlama konu testini yazdırmak isterseniz dokümanlar bölümünden indirebilirsiniz. Testimiz indir bölümünde PDF olarak açılacaktır. İnteraktif Okuma Anlama testi özellikle ekonomik ve çevrecidir. Çünkü Okuma Anlama kazanım testini çevrimiçi çözerken kâğıt israfı olmaz. Ancak indirilen dokümanlarda da içerik sıkıştırılarak kâğıt israfı önlemiştir. Böylelikle Okuma Anlama testi atık oluşturmaz.

.

      Okuma Anlama Testi Telif Hakkı:

İlk olarak Okuma Anlama testi genel eğitim amacı ile hazırlanmıştır. İnteraktif Okuma Anlama testi genellikle özgün bir çalışmadır. Özellikle intihal denetimi yapılarak oluşturulmuştur. Telif hakkı ile ilgili bilgilendirmek kanuni gerekliliktir. Okuma Anlama testini internetten ücretsiz çözebilirsiniz. Ayrıca sitemizi uygulama olarak mobil cihazınıza ekleyebilirsiniz. Özellikle Okuma Anlama konu testi telif hakkı aksi ispatlanmadıkça testimiz.com sitesine aittir. Ancak testimiz.com Okuma Anlama kazanım testi telif hakkını saklı tutar. Sonuç olarak Okuma Anlama testinin kullanımı izne tabidir.