Testi Tamamladınız.

Değerlendirme Raporu ve Öğretmen Görüşü;

Toplam Soru Sayısı: %%TOTAL%%

Sizin Doğru Sayınız: %%SCORE%%

Başarı Yüzdeniz: %%PERCENTAGE%%

Öğretmen Görüşü: %%RATING%%


Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
“1903 yılında Wright Kardeşler ilk yolculuğu gerçekleştirdi. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte değişmiş ve gelişmiştir. Günümüzdeki iki katlı ve yaklaşık bin yolcu taşımaktadır.” Yukarıda icadı anlatılan teknolojik ürün hangisidir?

A
Otobüs
B
Vapur
C
Uçak
D
Tren
Soru 2
“Martin Cooper 1973 tarihinde icat ettiği bu makine ile ilk görüşmeyi yapmıştır. Günümüzdeki geliştirilmiş, boyutları küçültülmüş ve özellikleri artırılarak insanlara çok büyük kolaylık sağlamaktadır.” Yukarıda icadı anlatılan teknolojik ürün hangisidir?

A
Tuşlu telefon
B
Telsiz
C
Ankesörlü telefon
D
Cep telefonu
Soru 3
“1843 yılında Samuel Morse, iletişim alanında kullanılmak üzere nokta ve çizgilerden oluşan Mors Alfabesini icat etti.” Bu icat hangi makinede kullanılmıştır?  

 

A
Gramofon
B
Telsiz
C
Telgraf
D
Telefon
Soru 4
1902 yılında Marconi kablo olmadan iki bağlantı noktası arasında iletişim kurarak aşağıdaki ürünlerden hangisini icat etmiştir?

A
Telefon
B
Televizyon
C
Telgraf
D
Radyo
Soru 5
Raylar üzerinde bir ya da birkaç lokomotif tarafından çekilen veya itilen ve vagonlardan oluşan ulaşım aracıdır. Raylar üzerinde giden ilk lokomotif 1804 yılında Richard Trevithick tarafından icat edilmiştir. Dünyada ilk kez 1800'lü yılların başında, İngiltere'de kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde daha hızlı ve daha konforlu seyahat imkanı sağlamaktadır. “Bu icat aşağıdakilerden hangisidir?

A
Uçak
B
Tren
C
Teleferik
D
Vapur
Soru 6
“Alexander Graham Bell 1876 yılında icat etmiştir. Teknolojinin gelişmesiyle beraber günümüzde daha gelişmiş modelleri üretilmektedir.” Yukarıdaki anlatım hangi teknolojik ürün ile ilgilidir?

A
Bilgisayar
B
Tablet
C
Telefon
D
Telsiz
Soru 7
1925 yılında, John Logie Baird tarafından İngiltere'nin Hastings kasabasında icat edilmiştir. Günümüzde daha büyük ekranlı, daha ince, daha gelişmiş bir şekilde üretilmektedir.” Bu ürün aşağıdakilerden hangisidir?

A
Tablet
B
Radyo
C
Bilgisayar
D
Televizyon
Soru 8
1592 yılında Galileo uzaktaki cisimleri 30 kat büyüten bir icat yaptı. Günümüzde gözlem evlerinde çok uzak gök cisimlerini incelemek için çok büyük ve çok daha gelişmiş olanları kullanılmaktadır.” Bu icat aşağıdakilerden hangisidir?

A
Teleskop
B
Diyafon
C
Dürbün
D
Çanak Anten
Soru 9
1879 yılında Thomas Edison ilk icat etti. Günümüzdeki daha uzun süre ışık yaymaktadırlar.” Yukarıda icadı anlatılan teknolojik ürün hangisidir?

A
El feneri
B
Ampul
C
Floransan
D
Kandil
Soru 10
“Braille alfabesi veya Körler Alfabesi, 1821 yılında Louis Braille tarafından geliştirilmiş görme engelli insanların okuyup yazması için kullanılan bir alfabe yöntemidir.” Yukarıdaki açıklamaya göre icatların kaynağı nedir?

A
Eğitim ve sağlık
B
Teknolojik gelişmeler
C
Meraklı insanlar
D
İnsan ihtiyaçları
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Değerlendir.
10 tamamladınız.
Soru Seç
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
Son
Geri dön