5.Sınıf Işığın Yansıması Konu Testi

31 Ocak 2021 0 Yazar: testimiz.com

5.Sınıf Işığın Yansıması Konu Testi

5. Sınıf Fen Bilimleri Işığın Yansıması

TEBRİKLER.

5. Sınıf Fen Bilimleri Işığın Yansıması

Testini Başarıyla Tamamladınız.

Toplam Soru Sayısı: %%TOTAL%%

Sizin Doğru Sayınız: %%SCORE%%

Başarı Yüzdeniz:  %%PERCENTAGE%%

Öğretmen Görüşü: %%RATING%%


Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
Aşağıdakilerden hangisi ışığın yansımasına örnek gösterilebilir?
A
Güneş’in yaydığı ışık
B
Ay’ın yaydığı ışık
C
Yıldızların parlaması
D
El fenerinin yaydığı ışık
Soru 2
Işığın geldiği yöne doğru geri dönmesi olayına ne ad verilir?
A
Soğurulma
B
Yankı
C
Yansıma
D
Dönme
Soru 3
Işığın yansımasından yararlanılarak aşağıdakilerden hangisi geliştirilmiştir?
A
Cam
B
El feneri
C
Uçan balon
D
Ayna
Soru 4
Gelen ışın ile yüzey arasında 40°'lik açı olduğuna göre, yansıma açısı nedir?
A
80
B
60
C
50
D
40
Soru 5
Işık kaynağı olmayan cisimler, ışık kaynağından aldıkları ışığı yansıtarak görülebilir. Işık kaynağı gibi görünen bu cisimlere ne ad verilir?
A
Aydınlatılmış cisim
B
Karanlık cisim
C
Işıklı cisim
D
Yalancı ışık
Soru 6
Işık olmasaydı göremezdik. Görmemizi sağlayan ışık olayı hangisidir?
A
Yankı
B
Yansıma
C
Soğurulma
D
Dalgalanma
Soru 7
Düzlem aynaya gelen ışın ile normal arasındaki açı, gelen ışın ile yüzey arasındaki açının 3 katıdır. Gelme açısı kaç derecedir?
A
60
B
45
C
30
D
75
Soru 8
Cisimlerin yüzeylerinin farklı özelliklere sahip olması onların ışığı farklı biçimlerde yansıtmalarına sebep olur. Düzlem aynaya gönderilen paralel ışık ışınları, ayna yüzeyinden birbirine paralel olarak yansır. Bu tür yansımalara ne ad verilir?
A
Dalgalı yansıma
B
Dağınık yansıma
C
Düzgün yansıma
D
Paralel yansıma
Soru 9
Işık bir doğru boyunca yayıldığı halde direk ışık ışını gelmeyen cisimleri de görebiliriz. Bunun nedeni aşağıdakilerden hangisidir?
A
Işığın yansıması
B
Işığın yankılanması
C
Işığın kırılması
D
Işığın dalgalanması
Soru 10
“Herhangi bir ışık kaynağından yayılan ışığı, ışık ışını adı verilen doğrusal bir çizgiyle gösterilir.  Işığın yayılma yönünü belirtmek için doğrusal ok çizilir.” Yukarıdaki anlatım aşağıdakilerden hangisini belirtmektedir?
A
Işığın soğurulması
B
Işığın yansıması
C
Işık ışını
D
Işığın kırılması
Soru 11
Bir göl kenarında gezerken gölün çevresindeki ağaçların görüntüsünü gölün içinde görmüşsünüzdür. Bu durumun nedeni aşağıdakilerden hangisidir?
A
ışığın soğurulması
B
Işığın kırılması
C
Işığın yansıması
D
Işığın yayılması
Soru 12
Bütün yüzeyler az ya da çok ışığı yansıtır. Ancak parlak yüzeyler mat yüzeylere göre ışığı daha çok yansıtır.  Işığın yansıması ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?
A
dağınık yansıma, yansıma kanunlarına uymaz.
B
Işık ışınları geliş açısı ile yansıma açısı birbirine eşittir.
C
Pürüzlü yüzeylerde dağınık yansıma görülür.
D
Düz aynalar ışığı düzgün yansıtır.
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
12 tamamladınız.
Liste
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
1112Son
Geri dön

       5.Sınıf Işığın Yansıması Testi Hakkında:

Işığın Yansıması uzaktan eğitim testini çözmek için Başla‘ya tıklayınız.

        1. 5.Sınıf Işığın Yansıması Konu Testi Nasıl Hazırlanmıştır?

Işığın Yansıması konu testi İnteraktif etkileşimli bir çalışmadır. Işığın Yansıması testi içerik geliştirme uzmanları tarafından özenle oluşturulmuştur. Aynı zamanda Işığın Yansıması testi MEB eğitim programlarına göre hazırlanmıştır. Çünkü Işığın Yansıması testi hazırlanırken program hedefleri dikkate alınmıştır. Işığın Yansıması kazanım testinde özellikle ders kitapları esas alınmıştır. Çünkü Işığın Yansıması çalışma testi öğrenme hedeflidir. Üstelik interaktif Işığın Yansıması testi hazırlanırken sınıf içi uygulamalardan da yararlanılmıştır. Özellikle sınıf içi uygulamalar Işığın Yansıması testinin başarısını artırmaktadır. Online Işığın Yansıması testi için öğrenci yada öğretmen görüşü önemlidir. Lütfen bizimle paylaşınız.

       2. 5.Sınıf Işığın Yansıması Kazanım Testinin Yapısal Özellikleri:

İnteraktif Işığın Yansıması test soruları çoktan seçmelidir. Ancak sınıf seviyesine göre 3 yada 4 seçenekli olabilir. Işığın Yansıması konu testi hazırlanırken 1.2. ve 3. sınıflarda 3 seçenek tercih edilmiştir. Çünkü seçenek sayısı Işığın Yansıması kazanım testinin zorluk seviyesini belirler. Işığın Yansıması çalışma testi için 4.sınıf ve ikinci kademede 4 seçenek tercih edilmiştir. Ancak Işığın Yansıması etkileşim testinde her sorunun özellikle bir cevap hakkı vardır. Aynı zamanda istediğiniz zaman tercihinizi değiştirebilirsiniz. Uzaktan eğitim Işığın Yansıması testini tekrar tekrar çözebilirsiniz. Özellikle her seferinde başka bir test göreceksiniz. Çünkü Işığın Yansıması sanal testinde soru ve seçeneklerin yerleri sürekli değişir. Ancak bazı bağlantılı testlerde bu özellik yoktur. Etkileşimli Işığın Yansıması testinde süre kısıtlaması yoktur. Ancak siz kendi sürenizi tutabilirsiniz.

       3. 5.Sınıf Işığın Yansıması Çalışma Testinin Genel Özellikleri:

Işığın Yansıması konu testi özellikle bireysel öğrenmeye katkı sağlamak için hazırlanmıştır. İlk olarak interatif Işığın Yansıması testi online çözülür. Çünkü Işığın Yansıması çalışma testi sanal etkileşimli bir çalışmadır. Ancak Işığın Yansıması konu testini yazarak çözmek isterseniz dokümanlar bölümünden indirebilirsiniz. Etkileşimli Işığın Yansıması test çalışması özellikle çevrecidir. Çünkü Işığın Yansıması kazanım testini online çözerken kağıt israfı olmaz. Ancak yazdırılan çalışmalarda da içerik sıkıştırılarak kağıt israfı önlemiştir. Böylece Işığın Yansıması testini çözerken atık oluşmaz.

       4. Etkileşimli Işığın Yansıması Testi Telif Hakkı:

Işığın Yansıması etkileşim testi ilk olarak genel eğitim amacı ile hazırlanmıştır. Ancak Işığın Yansıması testini sanal ortamda ücretsiz çözebilirsiniz. Özellikle Işığın Yansıması konu testi telif hakkı aksi ispatlanmadıkça testimiz.com sitesine aittir. Ancak testimiz.com Işığın Yansıması kazanım testi telif hakkını saklı tutar. Sonuç olarak Işığın Yansıması testinin kullanımı özel izne tabidir.