5.Sınıf Tam Gölge Konu Testi

31 Ocak 2021 0 Yazar: testimiz.com

5.Sınıf Tam Gölge Konu Testi

 

5. Sınıf Fen Bilimleri Tam Gölge

TEBRİKLER.

5. Sınıf Fen Bilimleri Tam Gölge

Testini Başarıyla Tamamladınız.

Toplam Soru Sayısı: %%TOTAL%%

Sizin Doğru Sayınız: %%SCORE%%

Başarı Yüzdeniz:  %%PERCENTAGE%%

Öğretmen Görüşü: %%RATING%%


Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
“Güneş, Ay ve Dünya aynı doğrultuda bulunur. Ay, Dünya ile Güneş arasına girer ve Güneş’ten gelen ışığı engeller ve Ay’ın tam gölgesi Dünya üzerine düşer. Dünya üzerinde Ay’ın tam gölgesinin düştüğü yerler ışık alamaz ve bu yerlerden Güneş bir süre görülemez.” Tam gölge oluşumuna örnek olarak gösterilebilecek bu doğa olayının adı nedir?
A
Ay gölgelemesi
B
Güneş tutulması
C
Tam gölge oluşumu
D
Ay tutulması
Soru 2
“Işık kaynağı ve ekran sabitken, cisim ışık kaynağına yaklaştırıldığında tam gölge ……….., cisim ekrana yaklaştırıldığında tam gölge ………..” yukarıdaki anlatımda boş bırakılan yerlere sırasıyla hangisi gelmelidir?
A
küçülür-büyür
B
büyür-büyür
C
büyür-küçülür
D
küçülür-küçülür
Soru 3
“Işık kaynağı ve cisim sabitken, ekran cisme yaklaştırıldığında tam gölge küçülürken ekran cisimden uzaklaştırıldığında tam gölge …………………..” ifadesi aşağıdakilerden hangisi ile tamamlanabilir?
A
değişmez
B
eşitlenir
C
küçülür
D
büyür
Soru 4
Aşağıdaki maddelerden hangisi yarı gölge oluşturur?
A
Taş
B
Buzlu cam
C
Tahta
D
Su
Soru 5
Aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?
A
Tam gölgenin oluşması ışığın doğrusal yayıldığını gösterir.
B
Işık geçen bölgeler aydınlık olurken, ışığı geçirmeyen bölgeler karanlıkta kalır.
C
Cisimlerin şekli değiştikçe gölgesinin şekli değişmez.
D
Öğle vakti Güneş gölgemizi oluşturması tam gölgedir.
Soru 6
Aşağıdakilerden hangisi tam gölge oluşumuna örnek olarak verilebilir?
A
Yıldız kayması
B
Güneş tutulması
C
Ay’ın yansıması
D
Denizlerdeki gel-git olayı
Soru 7
“Işık kaynağının, cismin veya ekranın yerinin değişmesi tam gölgenin büyüklüğünü ve şeklini değiştirebilir. Cisim ve ekran sabitken ışık kaynağı cisme yaklaştırıldığında tam gölge ………….. Işık kaynağı cisimden uzaklaştırıldığında tam gölge …………..” yukarıdaki anlatımda boş bırakılan yerlere sırasıyla hangisi gelmelidir?
A
değişmez-küçülür
B
büyür-değişmez
C
büyür-küçülür
D
küçülür-büyür
Soru 8
Aşağıdaki maddelerden hangisi gölge oluşturmaz?
A
Hava
B
Karton
C
Buzlu cam
D
Tahta
Soru 9
“Güneş, Dünya ve Ay aynı doğrultuda bulunur. Dünya, Güneş ile ay arasına girer ve Güneş’ten gelen ışığı engeller. Dünya’nın tam gölgesi Ay üzerine düşer.” Yukarıdaki anlatımda aşağıdaki doğa olaylarından hangisi belirtilmiştir?
A
Güneş tutulması
B
Ay tutulması
C
Gel-git olayı
D
Yıldız kayması
Soru 10
Işık bazı maddeleri geçemez. Bu tür maddelere opak madde denir. Işık, opak cisimlerle karşılaştığında, cisimlerin arkasında ışık almayan karanlık bir alan oluşur. Işığın saydam olmayan maddelerden geçememesi sonucu oluşan karanlık bölgeye ne denir?
A
Tam gölge
B
Boş bölge
C
Arka bölge
D
Karanlık bölge
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
10 tamamladınız.
Liste
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
Son
Geri dön

       5.Sınıf Tam Gölge Testi Hakkında:

       Tam Gölge uzaktan eğitim testini çözmek için Başla‘ya tıklayınız.

        1. 5.Sınıf Tam Gölge Konu Testi Nasıl Hazırlanmıştır?

Tam Gölge konu testi İnteraktif etkileşimli bir çalışmadır. Tam Gölge testi içerik geliştirme uzmanları tarafından özenle oluşturulmuştur. Aynı zamanda Tam Gölge testi MEB eğitim programlarına göre hazırlanmıştır. Çünkü Tam Gölge testi hazırlanırken program hedefleri dikkate alınmıştır. Tam Gölge kazanım testinde özellikle ders kitapları esas alınmıştır. Çünkü Tam Gölge çalışma testi öğrenme hedeflidir. Üstelik interaktif Tam Gölge testi hazırlanırken sınıf içi uygulamalardan da yararlanılmıştır. Özellikle sınıf içi uygulamalar Tam Gölge testinin başarısını artırmaktadır. Online Tam Gölge testi için öğrenci yada öğretmen görüşü önemlidir. Lütfen bizimle paylaşınız.

       2. 5.Sınıf Tam Gölge Kazanım Testinin Yapısal Özellikleri:

İnteraktif Tam Gölge test soruları çoktan seçmelidir. Ancak sınıf seviyesine göre 3 yada 4 seçenekli olabilir. Tam Gölge konu testi hazırlanırken 1.2. ve 3. sınıflarda 3 seçenek tercih edilmiştir. Çünkü seçenek sayısı Tam Gölge kazanım testinin zorluk seviyesini belirler. Tam Gölge çalışma testi için 4.sınıf ve ikinci kademede 4 seçenek tercih edilmiştir. Ancak Tam Gölge etkileşim testinde her sorunun özellikle bir cevap hakkı vardır. Aynı zamanda istediğiniz zaman tercihinizi değiştirebilirsiniz. Uzaktan eğitim Tam Gölge testini tekrar tekrar çözebilirsiniz. Özellikle her seferinde başka bir test göreceksiniz. Çünkü Tam Gölge sanal testinde soru ve seçeneklerin yerleri sürekli değişir. Ancak bazı bağlantılı testlerde bu özellik yoktur. Etkileşimli Tam Gölge testinde süre kısıtlaması yoktur. Ancak siz kendi sürenizi tutabilirsiniz.

       3. 5.Sınıf Tam Gölge Çalışma Testinin Genel Özellikleri:

Tam Gölge konu testi özellikle bireysel öğrenmeye katkı sağlamak için hazırlanmıştır. İlk olarak interatif Tam Gölge testi online çözülür. Çünkü Tam Gölge çalışma testi sanal etkileşimli bir çalışmadır. Ancak Tam Gölge konu testini yazarak çözmek isterseniz dokümanlar bölümünden indirebilirsiniz. Etkileşimli Tam Gölge test çalışması özellikle çevrecidir. Çünkü Tam Gölge kazanım testini online çözerken kağıt israfı olmaz. Ancak yazdırılan çalışmalarda da içerik sıkıştırılarak kağıt israfı önlemiştir. Böylece Tam Gölge testini çözerken atık oluşmaz.

       4. Etkileşimli Tam Gölge Testi Telif Hakkı:

Tam Gölge etkileşim testi ilk olarak genel eğitim amacı ile hazırlanmıştır. Ancak Tam Gölge testini sanal ortamda ücretsiz çözebilirsiniz. Özellikle Tam Gölge konu testi telif hakkı aksi ispatlanmadıkça testimiz.com sitesine aittir. Ancak testimiz.com Tam Gölge kazanım testi telif hakkını saklı tutar. Sonuç olarak Tam Gölge testinin kullanımı özel izne tabidir.