5. Sınıf Doğal Sayılarla Çıkarma İşlemi Test

16 Eylül 2023 0 By testimiz.com

5.Sınıf Çıkarma İşlemi

Test Çöz

İndir

 

Bir çıkarma işleminde fark 564 ‘tür. Çıkana 223 eklediğimizde yeni fark kaç olur?
Veya Bir çıkarma işleminde eksilen, çıkan ve farkın toplamı 8000′ dir. Bu işlemde, çıkan 1000 olduğuna göre fark kaç olur?
Bir çıkarma işleminde çıkan 5622 , fark ise 4218 ‘dir. Eksilen kaç olur?
X – 3458 = 4638 işleminde X yerine hangi sayı gelir?
405 – 237 = ?  işleminde ? yerine yazılacak doğal sayı kaçtır?
Bir çıkarma işleminde eksilen 5468  ve fark 1253  ise çıkan kaçtır?
Toplamları 8665  olan üç terimli bir toplama işleminde terimlerden birisi 854  ve diğeri 2556  ise üçüncü terim kaçtır?
B >1336 – 845  eşitsizliğinde B yerine gelebilecek en küçük doğal sayı kaçtır?
544 – 234 < Y  eşitsizliğini sağlayan en küçük  ” Y ”  doğal sayısı kaçtır?
A+5= 42 ;  A+B=87  ise B-A işleminin sonucu aşağıdakilerden hangisidir?
Bir çıkarma işleminde fark 373, eksilenle çıkanın toplamı 867 olduğuna göre çıkan kaçtır?
Ya da Bir çıkarma işleminde eksilen 3135,  fark 622 ise çıkan kaçtır?
Bir çıkarma işleminde çıkan 4874, fark 6348 ise eksilen kaçtır?
Eksileni 5383, farkı 2465 olan bir çıkarma işleminde çıkan kaçtır?
M >2364 – 586 eşitsizliğinde M yerine gelebilecek en küçük doğal sayı kaçtır?

       5.Sınıf Matematik Çıkarma İşlemi Konu Testi Hakkında:

Çıkarma İşlemi testi özellikle etkileşimli bir çalışmadır. Yani bilgisayar ortamında çözmek için hazırlanmıştır. İnteraktif Çıkarma İşlemi testini çözmek için Başla butonuna basmalısınız. Ancak böylelikle soru ve cevapları görebilirsiniz. Çıkarma İşlemi testinde yön oklarını kullanarak önceki ve sonraki soruları açabilirsiniz. İsterseniz liste bölümünden istediğiniz soruyu da seçebilirsiniz. Özellikle Çıkarma İşlemi testi öğrenme hedeflidir. Yani test çözerken öğrenmenizi sağlamak için hazırlanmıştır.

      Test Yapısı ve Değerlendirme:

Çıkarma İşlemi testi özellikle dinamik bir yapıya sahiptir. Yani soru ve seçeneklerin yerleri sürekli değişmektedir. Böylelikle Çıkarma İşlemi testini tekrar tekrar çözebilirsiniz. Çünkü her tekrarda aynı konuda yeni bir test karşınıza çıkacaktır. Çıkarma İşlemi testinde genellikle kalıcı öğrenme hedeflenmiştir. Bu nedenle soru ve cevaplar yer değiştirerek ezber önlenmiştir. Örneğin Çıkarma İşlemi testini çözdünüz. Değerlendir butonuna bastınız. Karşınıza çıkan raporda başarı yüzdeniz görülecektir. Eğer eksikleriniz varsa tekrar çözmeniz sizin yararınıza olacaktır. Ayrıca Çıkarma İşlemi testini tekrar inceleyerek cevaplarınızı karşılaştırabilirsiniz. Çıkarma İşlemi testini çözerken her soruya birden fazla cevap verme hakkınız vardır. Yani istediğiniz sorudan başlayabildiğiniz gibi istediğiniz zaman cevabınızı da değiştirebilirsiniz. Ancak cevabınızı değiştirseniz bile değerlendirmeye alınacaktır. Çıkarma İşlemi testinde genellikle verdiğiniz her yanlış cevap puanınızı azaltacaktır. Bu nedenle doğru cevap vermeye özen gösteriniz.

      Çıkarma İşlemi Konu Testinin Hazırlanışı:

Testlerimiz özellikle MEB kazanımları doğrultusunda hazırlanmıştır. Bu nedenle Çıkarma İşlemi testi hazırlanırken ders kitaplarından yararlanılmıştır. Yani Çıkarma İşlemi testinde ders içerikleri kullanılmıştır. Diğer yandan sınıf içi uygulamalardan da yararlanılmıştır. Üstelik Çıkarma İşlemi testi alanında uzman öğretmenlerin katkısıyla oluşturulmuştur. Böylelikle Çıkarma İşlemi testinin başarılı olması hedeflenmiştir.

testimiz.com

      Telif Hakkı:

Çıkarma İşlemi testi özellikle özgün bir çalışmadır. Testlerimiz genellikle intihal denetimi yapıldıktan sonra yayınlanmaktadır. Ancak Çıkarma İşlemi testinin telif hakkı testimiz.com sitesine aittir. Bu nedenle ticari amaçla kullanılamaz. Çıkarma İşlemi genel eğitim amaçlıdır. Ancak başka amaçla kullanmak izne tabidir.