6.Sınıf Fen Bilimleri Solunum Sistemi Konu Testi

21 Ekim 2021 0 Yazar: testimiz.com

6.Sınıf Fen Bilimleri Solunum Sistemi

6.Sınıf Solunum Sistemi

Teste başlamadan önce bu çalışmayı yapmanız öğrenmenizi sağlayacaktır.

Etkileşimli Konu Anlatımı

Başla

TEBRİKLER.

6.Sınıf Solunum Sistemi

Testini Başarıyla Tamamladınız.

Toplam Soru Sayısı: %%TOTAL%%

Sizin Doğru Sayınız: %%SCORE%%

Başarı Yüzdeniz:  %%PERCENTAGE%%

Öğretmen Görüşü: %%RATING%%


Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
1112Son
Geri dön

 

“Bütün canlılar, vücut yapılarına uygun şekilde nefes alır. Vücudunuz milyarlarca hücreden oluşur. Bu hücrelerin her biri, havadaki oksijene ihtiyaç duyar. Bu durumda vücut dışındaki havanın, hücrelere ulaştırılması gerekir. Ayrıca bu hücrelerde oluşan atık, karbondioksit gazının dışarı atılması gerekir. Bu görevi akciğerler, soluk borusu, bronşlar, bronşçuklar ve alveolden oluşan sistem gerçekleştirir. Diyafram ve kaburgalar arasındaki kaslar da bu görevde yardımcı olur.” Yukarıdaki anlatım vücudumuzdaki sistemlerden hangisi ile ilgilidir?
Havadaki gerekli gazları hücrelere ulaştırmak ve atık gazları vücut dışına atmak için bir araya gelmiş sisteme ne  denir?
Aşağıdakilerden hangisi solunum sistemi organlarından birisi değildir?
Aşağıdakilerden hangisinde solunuma yardımcı organlar birlikte verilmiştir?
“Vücuda hava giriş çıkışının yapıldığı yerdir. Buradaki kıllar havayla gelen toz parçalarını tutar. Buradan geçerken havanın sıcaklığı vücut sıcaklığına uyumlu hâle getirilir.” Yukarıda görevi ve çalışması anlatılan solunum organı hangisidir?
” Havanın akciğerlere iletilmesini sağlar. Halka şeklinde kıkırdaklardan oluşur. İç kısmı kaygan ve yapışkan sıvı üreten bir zarla kaplıdır. Bu zar toz ve mikropları tutar. Burada tutulan yabancı maddeler vücuttan dışarı balgam olarak atılır.” Yukarıdaki anlatım solunum siteminin hangi organı ile ilgilidir?
“Yutaktan geçen havayı soluk borusuna iletir. Ayrıca burada ses telleri bulunur. Buradan geçen havanın ses tellerini titreştirmesi sonucunda ses oluşur.” Yukarıdaki anlatım aşağıdaki organlardan hangisine aittir?
“Hücrelerde oluşan atık karbondioksit gazı kan yoluyla akciğerlere gelir. Akciğerlerde dışarıdan gelen oksijen burada karbondioksit ile yer değiştirir. Oksijenle zenginleşen kan, tekrar hücrelere gitmek üzere akciğerden ayrılır.” Yukarıdaki anlatım aşağıdakilerden hangisine aittir?
Soluk borusu akciğere doğru iki kola ayrılır. Bu kollara ne ad verilir?
Soluk borusu akciğerlerin içine girdikten sonra birçok dala ayrılır. Gittikçe incelen bu dallara ne ad verilir?
Alveollerle ilgili aşağıdaki bilgilerden hangisi yanlıştır?
Diyaframın çalışması ile ilgili aşağıdaki bilgilerden hangisi yanlıştır?