7.Sınıf Uzay Araştırmaları Test

11 Eylül 2023 6 By testimiz.com

7.Sınıf Uzay Araştırmaları Test

Test Çöz

 

Güneş sistemindeki gezegenlerden bazılarının çekiminde kalıp onların çevresinde dolanan gök cisimlerine ne ad verilir?
Uzaya ilk ayak basan astronot aşağıdakilerden hangisidir?
-Galileo’nun (Galileo) teleskobuyla gökyüzüne baktığı günden bugüne çok daha güçlü teleskoplarla ve farklı metotlarla uzay araştırmaları yapılmaktadır. Her geçen gün uzayın gizemlerini açığa çıkaracak ipuçları elde edilmektedir. Bugün uzaya bakmak ve uzayı incelemek için çok gelişmiş teknolojiler kullanılmaktadır.- İlk teleskopu hangi bilim adamı icat etmiştir?
Yaptığı gözlemler sonucu gezegenlerin Dünya’nın çevresinde değil Güneş’in çevresinde döndüğünü ispatlayan ünlü gök bilimci hangisidir?
Uzaktaki gök cisimlerini daha büyük görmemizi sağlayan alete ne ad verilecek?
Aşağıda verilen bilgilerden hangisi doğru değildir?
Aşağıda verilen bilgilerden hangisi doğru değildir?
-Uzay teknolojisindeki çalışmalar sonucunda çeşitli teleskop ve uzay araçları üretilmiştir. Yeryüzünden yapılan gözlemler artık uzaydan da yapılmaya başlamıştır- Aşağıdakilerden hangisi yeniden kullanılabilen ve büyük uyduları taşıyabilen uzay aracıdır? 
Ömrünü tamamlayan yapay uydular, işe yaramayan roket parçaları ve yakıt tanklarının .oluşturduğu hurda yığını aşağıdakilerden hangisine sebep olmaktadır? 
-Uzay araştırmalarına günlük hayatta ihtiyaç duyulmadığı düşünülebilir ama pek çok alanda uzay çalışmalarının sonuçlarından faydalanılır. Uzay çalışmalarında geliştirilen pek çok teknoloji bugün günlük yaşamın vazgeçilmezleri. arasındadır.- aşağıdakilerden hangisi bu buluşlardan birisi değildir? 
Aşağıda verilen bilgilerden hangisi doğru değildir?
Aşağıda verilen bilgilerden hangisi yanlıştır?