8.Sınıf Soru Cevap Testimiz

Testi Tamamladınız.

Değerlendirme Raporu ve Öğretmen Görüşü;

Toplam Soru Sayısı: %%TOTAL%%

Sizin Doğru Sayınız: %%SCORE%%

Başarı Yüzdeniz: %%PERCENTAGE%%

Öğretmen Görüşü: %%RATING%%


Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1

Geziye çıkan kişiler; gittikleri yerlere saygı duymaya, oraları anlamaya çalışsınlar seyahatlerinde. Oralarda yaşayan insanları kültürleriyle birlikte değerlendirsinler. Kalacak yer bulabilir miyim endişesine kapılmasınlar. Ayrıca çok param olsun diye beklemelerine de gerek yok. Ceplerindeki az bir miktar para ile yola düşebilirler. Bizim milletimiz oldukça misafirperverdir, onları ağırlamaktan mutlu olur. Yola çıkmak için bir arkadaş bulmayı da beklemesinler; seyyahlık, yalnız yapılan bir iştir.

Bu parça aşağıdaki sorulardan hangisinin cevabı olabilir?

 

A
Seyahat ederken nelere dikkat edersiniz?
B
Seyahate çıkmak için para gerekli midir?
C
Seyahat edilecek yerler hakkında nelere dikkat edilmelidir?
D
Seyahat edeceklere tavsiyeleriniz nelerdir?
Soru 2

Yazmaya şiirle başladım ben. Ortaokula gidiyordum. Zamanla, yazdıklarımı içinde topladığım bir şiir defterim oldu. Liseye başladığımda epeyce şiir birikmişti orada. Lisedeyken hikâye ve denemeler de yazmaya başladım. Edebî değer bakımından pek kıymetli sayılmazdı yazılarım ve şiirlerim. Ancak yazarlık serüvenimin temelini bunlar oluşturdu.

Bu parça aşağıdaki sorulardan hangisine cevap olarak söylenmiş olabilir?

 

A
Yazarlığa nasıl başladınız?
B
İlk yazdığınız şiiri hatırlıyor musunuz?
C
Yazmayla ilgili alışkanlıklarınız nelerdir?
D
İlk kitabınız yayımlandığında ne hissetmiştiniz?
Soru 3

Dünyanın hiçbir yerinde eşine rastlanmayacak pek çok esere ev sahipliği yapan Şanlıurfa Müzesinde insan boyutlarında yapılmış heykeller dikkat çekiyor. İlk çağlardan Selçuklu Dönemi’ne kadar 11.500 yıllık geçmişe uzanan 10 binden fazla eserin sergilendiği Müze, 24 bin metrekare kapalı alana kurulmuştur. İnsan ve hayvan figürlerinin işlendiği oyma taşların da bulunduğu Müzenin en önemli kısmı ise Göbeklitepe’ye ayrılmıştır.

Bu parçada aşağıdaki sorulardan hangisinin cevabı yoktur?

 

A
Şanlıurfa Müzesinde ne tür eserler vardır?
B
Sergilenen eserler hangi zaman dilimine aittir?
C
Göbeklitepe’de hangi eserler sergilenmektedir?
D
Müzenin büyüklüğü ne kadardır?
Soru 4

Aşağıdakilerden hangisi “Dergiyle ilgili unutamadığınız bir anınız var mı?” sorusunun cevabı olarak söylenmiştir?

 

A
Size ilk yazımın yayımlanmasıyla ilgili olayı anlatayım. Kimseye haber vermeden yazımı dergiye göndermiştim. Beğenilmezse diye çok korkuyordum. Derginin yeni sayısını alınca yazımın yayımlandığını gördüm. Ne kadar mutlu olduğumu anlatamam size.
B
O zamanlar dergi siyah beyazdı. Bilimsel yazıların yanı sıra şiirler ve hikâyeler de olurdu dergide. Özellikle hikâyeler ilgimi çekerdi. O dönemde derginin ikinci on yılını devirdiğini bilmiyordum. Bunu sonradan öğrendim.
C
Ben bu dergiye çok şey borçlu olan yazarlardan biriyim. İçimde deli ırmakların aktığı ama bir türlü yolunu bulamadığı yıllarda tanıdım dergiyi. O yıllarda yazılar yazardım ama kimselere gösteremezdim. Dergi beni bu korkudan kurtardı.
D
ilk yazılarım bu dergide yayımlandığı için derginin bende ayrı bir yeri vardır. Bir ara dergiden ayrıldım ama aradan on yıl geçtikten sonra dergide tekrar yazmaya başladım. O zamandan beri de başka bir yerde yazmadım.
Soru 5

Halk masalları, halk arasında anlatılmaya başlanmış, zamanla gelişmiş ve sonradan birtakım meraklı araş- tırmacılar tarafından yazıya geçirilmiş masallardır. Bu tür masallarda insan ilişkilerine değinildiği, çok değişik insan tiplerinin canlandırıldığı ve insanların başlarından geçen serüvenlerin anlatıldığı görülür. Bu masalların bir başka özelliği de evrensel nitelik taşıyan sorunları ele almalarıdır. Halk masallarında; çocukların karşılaş- tığı güçlükler, üvey anne kıskançlıkları, aile üyelerinin birbirlerine karşı özverileri, kardeşler içinde en küçük olanın başarısı, anne-baba-kardeş sevgisi gibi konulardan söz edilir.

Bu parçada aşağıdaki sorulardan hangisinin cevabı vardır?

 

A
Evrensel sorunların anlatıldığı masallar çocukların ilgisini çeker mi?
B
Halk masallarında olağanüstü olaylara yer verilir mi?
C
Halk masallarında işlenen başlıca konular nelerdir?
D
Halk masalları yazıya geçirilirken nelere dikkat edilmiştir?
Soru 6

Sergide Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun edebiyat, sanat, siyaset ve iş dünyasının önemli isimlerine yazdığı mektuplar yer alıyor. Bu mektuplar, sanatçının ya- şadığı döneme ışık tutacak nitelikte. Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun İstanbul Güzel Sanatlar Fakültesinde başlayıp Paris’te devam eden eğitim hayatını, resim tutkusunu, Anadolu’daki yurt gezilerini kısacası yaşamından birçok kesiti yansıtan mektuplar, bu sergiyle ilk kez gün yüzüne çıkmış oluyor. Sergi, sanatçının hem kendi yazdığı hem de kendisine yazılan mektupların kitaplaştırıldığı bir zamanda açıldı.

Bu parçada ‘‘Bedri Rahmi Eyüboğlu’’ ile ilgili aşağıdaki sorulardan hangisinin cevabı yoktur?

 

A
Nerelerde eğitim görmüştür?
B
Yaptığı resimler nerede sergilenmektedir?
C
Sergide yer alan mektupların içeriğinde neler vardır?
D
Yaşamında kimlerle mektuplaşmıştır?
Soru 7

Yazmaya başlamadan önce yazacaklarınızı zihninizde tasarlar mısınız yoksa masa başına oturduktan sonra kendinizi akışa mı bırakırsınız?

Aşağıdakilerden hangisi bu soruya verilmiş bir cevap olabilir?

 

A
Yarım kalan yazının başına tekrar oturduğumda önceki yazdıklarımı okur, üzerinde bazı düzeltmeler yaparım. Böylece yazının ve hikâyenin havasına yeniden girmiş olurum.
B
Yazdığım kitapların içeriğiyle ya da ne durumda olduğuyla ilgili paylaşımlar bana pek yaramıyor nedense. Hakkında bilgi verdiğim kitapları bitiremiyorum. Bir ara Ahmet Hamdi Tanpınar üzerine bir kitap hazırladığımı, bunun da üçte ikisini tamamladığımı söylemiştim. Aradan yıllar geçti hâlâ bitmedi o kitap.
C
Hangi tür yazı olursa olsun onun kafamda dolaştığı bir süre mutlaka olur. Konuyu ana hatlarıyla tasarladıktan sonra yavaş yavaş yazmaya başlarım. Gerisi zaten çorap söküğü gibi gelir.
D
Yazı dolu günüm pek olmaz. Belli bir süre yazdıktan sonra mutlaka ara vermek isterim. Her şeyin akışında gittiği, kendimden çok memnun olduğum durumlarda bile kafamı toplamak için yazmaya ara veririm.
Soru 8

Alışılagelmiş düzen içinde başlayan kitaplar çocukları rahatlatır, onların kendilerini güvende hissetmelerini sağlar. Bu tür kitaplar beni de rahatlatıyor. Aynı yerden yola çıkıp yazınca kendimi güvende hissediyorum ve bu güven sayesinde zihnim berraklaşıyor, keşfedilmemiş diyarlara yelken açacak cesareti bulabiliyorum.

Yazar, bu metinle aşağıdaki sorulardan hangisine cevap vermiştir?

 

A
Yazacağınız hikâyeyi seçerken neye dikkat ediyorsunuz?
B
Kitaplarınızın birbirine benzemesinden rahatsız olmuyor musunuz?
C
Özellikle çocukları rahatlatmayı amaçlayan hikâyeler tasarlamanızın sebebi nedir?
D
Her kitabınıza aynı şekilde başlamanızın nedeni nedir?
Soru 9

ʽʽSıkı Arkadaşlar ve Spagetti Canavarı’’ adlı kitabınızda yakasını aksiliklerden kurtaramayan iki erkek kardeşin gündelik yaşamını anlatmışsınız. Aslında bu kitapta söz konusu olan, kendi çocukluk anılarınız. Bu anıları yazarken güldürü unsuruna geniş yer vermişsiniz. Buna göre geçmişte yaşadığınız her şey, gerçekten kitapta anlatıldığı kadar komik miydi yoksa mizah, deneyimlerle ortaya çıkan bir durum mu?

Aşağıdakilerden hangisi, bu soruya cevap olarak söylenmiştir?

 

A
Ben çocuk kitaplarında mizahın vazgeçilmez bir unsur olduğuna inanıyorum. Çocukları eğlendirmek, eğlendirirken de okumayı sevdirmek çok önemli. Bunu gerçekleştirebiliyorsam ne mutlu bana!
B
Çocukluğumda her şeyin bu kadar gülünç olması mümkün değil tabi ki. Ancak ben komik yanları keş- fettiğimi ve bunu tecrübelerimle bütünleştirdiğimi düşünüyorum. Mizah biraz da tecrübe işi.
C
Kitaptaki tüm kişiler gerçekte de vardı. Ben bu ger- çek kişileri biraz daha abartılı şekilde anlattım. Buna rağmen anlattıklarımın gerçek çocukluk anılarım olduğunu hiçbir zaman iddia etmedim.
D
Özellikle çocuk okurun metinlerimi takip edebilmesini önemsiyorum elbette ki. Bunun için onların dikkatini ve ilgisini çekebilecek olay ve kahramanlar kullanmak daha mantıklı geliyor bana.
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Değerlendir.
9 tamamladınız.
Soru Seç
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
6789
Son
Geri dön