3.Sınıf Geometrik Cisimlerin Benzerlik ve Farklılıkları Test

9 Haziran 2023 0 By testimiz.com

3.Sınıf Geometrik Cisimlerin Benzerlik ve Farklılıkları Test

Test Çöz

 

Tüm yüzler eş karesel bölge olan geometrik cisme küp denir. Aşağıdaki geometrik cisimlerden hangisi ile küpün yüzey benzerliği vardır?
Tüm yüzleri kare olan küp özel bir prizmadır. Aşağıdakilerden hangisinin bütün yüzeyi aynı geometrik şekilden oluşmuştur?  
Küpün 12 ayrıtı vardır ve tüm ayrıt uzunlukları eşittir. Aşağıdaki geometrik şekillerden hangisinin ayrıt sayısı küpten farklıdır?  
Alt ve üst yüzeyler eş karesel bölgelerden; yan yüzler eş dikdörtgensel bölgelerden oluşan prizmalara kare prizma denir. Kare prizma ile aşağıdaki geometrik cisimlerden hangisinin benzerliği yoktur?  
Süt veya meyve suyu kutusu kare prizmalara örnek olabilir. Aşağıdakilerden hangisi ile kare prizma arasında bir benzerlik yoktur?
Tüm yüzeyler dikdörtgensel bölge şeklinde olan geometrik cisimlere dikdörtgen prizması denir. Dikdörtgen prizmanın aşağıdakilerden hangisiyle yüzey benzerliği vardır?  
Dikdörtgen prizması, üç farklı dikdörtgensel bölgenin ikişer tanesinin bir araya getirilmesiyle oluşur. Aşağıdaki geometrik cisimlerden hangisinin dikdörtgensel yüzeyi yoktur?  
Alt ve üst yüzeyler eş üçgensel bölgelerden, yan yüzeyler ise dikdörtgensel bölgelerden oluşan prizmalara üçgen prizma denir. Aşağıdakilerden hangisi ile yüzey benzerliği yoktur?  
Alt ve üst yüzeyler eş daire; yan yüzeyler eğri yüzey olan geometrik cisimlere silindir denir. Silindir ile aşağıdaki cisimlerden hangisi arasında benzerlik vardır?  
Tabanı daire olan piramide koni denir. Koninin açınımında bir daire dilim ve bir daire vardır. Aşağıdakilerden hangisi koni ile silindirin benzer özelliğidir?
Huniler, parti şapkaları koni cismine örnek olabilir. Yukarıdaki nesneler aşağıdaki geometrik cisimlerden hangisine örnek gösterilebilir?  
Açınımı, ayrıtı ve köşesi olmayan geometrik cisimlere küre denir. Aşağıdakilerden hangisi küreye benzemez?