4.Sınıf Türkçe Okuduğunu Anlama Konu Testi

17 Ekim 2021 0 Yazar: testimiz.com

4.Sınıf Türkçe Okuduğunu Anlama

4.Sınıf Türkçe Okuduğunu Anlama

Başla

TEBRİKLER.

4.Sınıf Türkçe Okuduğunu Anlama

Testini Başarıyla Tamamladınız.

Toplam Soru Sayısı: %%TOTAL%%

Sizin Doğru Sayınız: %%SCORE%%

Başarı Yüzdeniz:  %%PERCENTAGE%%

Öğretmen Görüşü: %%RATING%%


Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
Son
Geri dön

 

 

 

       4.Sınıf Türkçe Okuduğunu Anlama Konu Testi Hakkında:

      İnteraktif Okuduğunu Anlama testini çözmek için Başla düğmesine basınız. Karşınıza testi çözmek için yeni bir sayfa çıkacaktır. Yön oklarını kullanarak önceki ya da sonraki sorulara geçebilirsiniz. Ancak Okuduğunu Anlama testi için liste bölümünden istediğiniz soruyu da seçip çözebilirsiniz.

      Bu metin kısacası bir tanıtım yazısıdır. Çünkü Okuduğunu Anlama test çalışmasını tanıtmak için hazırlanmıştır. Ancak teknik bir metindir. Bununla birlikte Okuduğunu Anlama testinde yer alan sorular aşağıda verilmiştir. Ancak testi çevrimiçi çözmek için başlat düğmesine basmalısınız.

      Test Soruları:

 

Baba ve iki çocuğu ormanda gezintiye çıkmışlardı. Bir süre yürüdükten sonra çocuklardan biri : 

 

“Baba çok yoruldum beni kucağına alır mısın  ” dedi.

Baba : “ Üzgünüm seni kucağıma alamam, ben de çok yoruldum” dedi.

Çocuk ağlamaya başladı.  Baba tek söz söylemeden durdu ve bir çubuk parçası buldu.  Baba:

“Oğlum al, sana güzel bir at buldum.  ” dedi.

Küçük çocuk çok mutlu oldu, atına binerek eve doğru yürümeye başladılar. Baba kızına döndü :

“İşte hayat bu kızım.  Bazen çok yorulduğunda kendini hayata bağlayacak bir şey ararsın” dedi.

Baba ve çocukları nerede gezintiye çıkmışlar?

Çocuk neden ağlamaya başladı?
Baba çocuk ağlayınca ne yaptı?
Metnin ana karakterleri kimlerdir?
Metinde aşağıdaki duygulardan hangisine yer verilmiştir?
           Günlerden bir gün bir köpek dağa tırmandı.  Dağda bir tapınak vardı.  Tapınağın içinde bin ayna vardı.  Köpek içeri girince bin tane köpek gördü.  Korkarak tüylerini kabarttı, hırıltılar çıkarmaya başladı.  Bin  köpek  de aynısını yaptı.  Köpek korktu ve tapınaktan kaçtı. 

 

Bir süre  sonra  bir başka  köpek  dağa tırmandı ve tapınağa girdi.  O da tapınakta bin köpek gördü.  Bu duruma çok sevindi.  Kuyruğunu salladı, neşeyle zıpladı. Diğer köpekler de aynısı yaptı.  O köpek tapınaktan ayrılırken çok mutluydu.

Siz nasıl olursanız, diğer insanların da öyle olduğunu düşünürsünüz.  Her zaman güler yüzlü olalım, çevremize gülümseyelim.  

Dağda ne vardı?

Tapınağın için kaç tane ayna vardı?
Tapınağın içine giren ilk köpek neden korkup kaçtı?
Ya da Tapınağın içine giren ikinci köpek neden mutlu ayrıldı?
Metnin ana düşüncesi nelerdir?

 

      Okuduğunu Anlama Testi:

      Test çözmek aynı zamanda etkili bir öğrenme yöntemidir. İnteraktif Okuduğunu Anlama testi özellikle eğitim programları doğrultusunda hazırlanmıştır. Üstelik güncel ve özenli bir çalışmadır. Okuduğunu Anlama çalışması oluşturulurken genellikle MEB kazanımları dikkate alınmıştır. Başka bir deyişle ders kitabı içeriklerinden yararlanılmıştır. Ancak Okuduğunu Anlama testi kazanım temelli sorulardan oluşmaktadır. Bununla birlikte Okuduğunu Anlama testinde kısa konu anlatımlarına da yer verilmiştir. Böylelikle öğrenme sürecinin devamlılığı planlanmıştır. Diğer yandan Okuduğunu Anlama testi hazırlanırken sınıf içi uygulamalardan da yararlanılmıştır. Böylelikle çalışma verimliliği artmaktadır.

testimiz.com

      Test ve Çalışma Yapısı:

      Test yazmak uzmanlık ister. Konu ya da ünite testleri 10, 12, 15 veya 20 çoktan seçmeli sorudan oluşturulmuştur. Sorular sınıf seviyesine göre 3 ya da 4 seçenekten meydana gelmektedir. Genellikle 1,2 ve 3.sınıflarda 3 seçenekli sorular tercih edilmiştir. Diğer yandan 4.sınıflarda ve ikinci kademede özellikle 4 seçenekli sorular kullanılmıştır. Bu nedenle Okuduğunu Anlama testi için seçenek sayısı zorluk seviyesini belirlemektedir. Ancak Okuduğunu Anlama testi için her sorunun bir cevap hakkı vardır. Ancak istediğiniz zaman cevap seçeneğini değiştirebilirsiniz.

      İnteraktif Test:

       İnteraktif veya online test çalışması sanal etkileşimli bir çalışmadır. Okuduğunu Anlama testi aynı zamanda öğrenci başarısını artırmayı amaçlamaktadır. Genellikle interaktif testler dinamik bir yapıya sahiptir. Yani tekrar tekrar çözme imkanı verir. Diğer yandan Okuduğunu Anlama testinde soru ve seçenekler her tekrarda yer değiştirecektir. Yani Okuduğunu Anlama testini her tekrarda yeni bir çalışma karşınıza çıkacaktır. Ancak bağlantı verilen bazı çalışmalarda bu özellik yoktur. Ayrıca Okuduğunu Anlama testini akıllı tahtalarda kullanabilirsiniz. Çünkü akıllı tahtalarla yüzde yüz uyumludur. Okuduğunu Anlama testini tablet ya da telefonlardan da rahatlıkla çözebilirsiniz. Yani Okuduğunu Anlama testi mobil uyumludur. Diğer yandan cihazınıza mobil uygulamayı indirip yükleyebilirsiniz.

      Uygulama ve Değerlendirme:

      Etkileşimli Okuduğunu Anlama testini çözerken özellikle alttaki yön oklarını kullanarak önceki ve sonraki soruya geçebilirsiniz. Aynı zamanda dilerseniz listeden seçerek istediğiniz soruyu görebilirsiniz. Ayrıca Okuduğunu Anlama testini değerlendirmeden liste bölümünden doğru-yanlış cevapları görebilirsiniz. Ancak sonuçları al butonuna basınca karşınıza Okuduğunu Anlama testini değerlendirme ekranı çıkacaktır. Böylece ekranda Okuduğunu Anlama testi değerlendirme raporu ve öğretmen görüşü yer alacaktır. Bu görüşleri dikkate almanız özellikle öğrenmenize katkı sağlayacaktır. Bununla birlikte alt ekranda Okuduğunu Anlama testi ile ilgili cevapları kontrol edebilirsiniz.

testimiz.com.tr

      Telif Hakkı:

      Çalışmaların intihal denetimine özellikle önem verilmektedir. İnteraktif Okuduğunu Anlama testi genellikle intihal denetimi yapılarak hazırlanmıştır. Özellikle Okuduğunu Anlama testinin özgün olmasına özen gösterilmiştir. Diğer yandan Okuduğunu Anlama testinin telif hakkı testimiz.com sitesine aittir. Başka bir deyişle Okuduğunu Anlama testi ticari bir amaçla kullanılamaz. Ancak bireysel öğrenme amacı taşımaktadır. Başarılar…