8.Sınıf Türkçe Fiilimsiler Testimiz

29 Eylül 2021 0 By testimiz.com

8. Sınıf türkçe fiilimsiler

TEBRİKLER.

8. Sınıf türkçe fiilimsiler

Testini Başarıyla Tamamladınız.

Toplam Soru Sayısı: %%TOTAL%%

Sizin Doğru Sayınız: %%SCORE%%

Başarı Yüzdeniz:  %%PERCENTAGE%%

Öğretmen Görüşü: %%RATING%%


Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
Her gün doğa baharın uyanışıyla şenlenir. Kuşlar ötüşür, ağaçlar şenlenir, gökyüzü keyiflenir. Yorgunluğu unutuverir insan. Biz gökyüzüne bakarken dalgalar durulur. Gün uzayarak üzüntüleri unutturur. Bu parçada kaç fiilimsi vardır?
A
3
B
2
C
4
D
1
Soru 2
Aşağıdaki cümlelerin hangisinde fiilimsi yüklem görevinde kullanılmıştır?
A
Yeni bir hayata başlayacaksın artık.
B
Ayıbın büyüğü, aynısı sende varken başkasını ayıplamandır.
C
İstediğiniz bazı şeylere sahip olamamak, mutluluğun bir parçasıdır.
D
Hatırladıkça göz yaşlarımı tutamıyorum.
Soru 3
1. Herkes etrafına toplanmış, heyecanla anlatılacakları bekliyordu. 2. Kısa bir durgunluğun ardından hafif bir ses tonuyla anlatmaya başladı. 3. Anlattıkça herkes gülmekten yerlere yatıyordu. 4. Sonunda herkes yorgun ve bitkin düşmüştü. Yukarıdaki cümlelerden hangisinde fiilimsi yoktur?
A
2
B
1
C
4
D
3
Soru 4
El elin eşeğini türkü -çağırarak- arar. Bu atasözündeki belirtilen fiilimsinin özdeşi, aşağıdaki cümlelerin hangisinde kullanılmıştır?
A
Dallarda yine çiçekler açacak.
B
Gelirken arkadaşıma uğradım.
C
Bir zamanlar mektuplaşma vardı.
D
Anlaşma metni çoktan hazırlanmış.
Soru 5
Aşağıdaki cümlelerin hangisinde farklı türde bir fiilimsi kullanılmıştır?
A
Satıcı "Batan geminin malları bunlar!" diye avazı çıktığı kadar bağırarak dolaşıyordu.
B
Gelen, gideni aratır derler.
C
Bu dönem okunacak kitapların listesi yapıldı
D
Kırılanları yerden yavaş yavaş topladı.
Soru 6
''Aya çıkan insanla iletişim kurabilecek sistemleri geliştirmeyi başardık. Buna rağmen kaç kere anne kızıyla, baba oğluyla, siyah beyazla, işçi işverenle konuşamıyor.'' Yukarıdaki paragrafta kaç tane fiilimsi vardır?
A
2
B
4
C
1
D
3
Soru 7
Sen bilmezsin, çaresizlik nasıl boğar insanı. Yaşamak bir yerde nasıl çekilmezdir. Tutunacak bir dal aramaktan, koşmaktan, özlemekten El yorulur, ayak yorulur, yürek yorulur. Yukarıdaki dörtlükte kaç tane fiilimsi vardır?
A
3
B
4
C
6
D
5
Soru 8
Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yüklem ek fiille çekimlenmiş bir fiilimsidir?
A
Bizim çocuktan başka dikkat eden olmadı.
B
Yumuşak bir sesle arkadaşını ikna etmeye çalıştı.
C
Şehre gidip ekmeğini kazanacaktı.
D
Konuşmak, erkekler için üzüntüden kurtulmaktır.
Soru 9
Hayatta elde edeceğim şeylerin büyüklüğünü, hayallerinin büyüklüğü belirler. Bu cümlede kullanılan fiilimsinin özdeşi, aşağıdaki cümlelerin hangisinde vardır?
A
Seninle görüşeli biraz rahatladım.
B
Olaylara beklenmedik tepkiler veriyordu.
C
Bu hayata, yaşamak için geldik.
D
Ellerini kaldırıp dua etti.
Soru 10
Aşağıdaki cümlelerin hangisinde ayraçla belirtilen sözcük fiilimsi değildir?
A
Yazın sıcağında (çalışmak) gibisi yok.
B
Çakmakla, ateşi (tutuşturmaya) çalışıyordu.
C
Yapılan (görüşmeler) sonucunda düşünmek için zaman istedi.
D
Annesi ; (bakkaldan) bir ekmek al da gel, dedi.
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
10 tamamladınız.
Liste
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
Son
Geri dön

8.Sınıf Türkçe Fiilimsiler

”Aya çıkan insanla iletişim kurabilecek sistemleri geliştirmeyi başardık. Buna rağmen kaç kere anne kızıyla, baba oğluyla, siyah beyazla, işçi işverenle konuşamıyor.” Yukarıdaki paragrafta kaç tane fiilimsi vardır?
Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yüklem ek fiille çekimlenmiş bir fiilimsidir?
Sen bilmezsin, çaresizlik nasıl boğar insanı. Yaşamak bir yerde nasıl çekilmezdir. Tutunacak bir dal aramaktan, koşmaktan, özlemekten El yorulur, ayak yorulur, yürek yorulur. Yukarıdaki dörtlükte kaç tane fiilimsi vardır?
Ya da Aşağıdaki cümlelerin hangisinde fiilimsi yüklem görevinde kullanılmıştır?
Aşağıdaki cümlelerin hangisinde farklı türde bir fiilimsi kullanılmıştır?
1. Herkes etrafına toplanmış, heyecanla anlatılacakları bekliyordu. 2. Kısa bir durgunluğun ardından hafif bir ses tonuyla anlatmaya başladı. 3. Anlattıkça herkes gülmekten yerlere yatıyordu. 4. Sonunda herkes yorgun ve bitkin düşmüştü. Yukarıdaki cümlelerden hangisinde fiilimsi yoktur?
Hayatta elde edeceğim şeylerin büyüklüğünü, hayallerinin büyüklüğü belirler. Bu cümlede kullanılan fiilimsinin özdeşi, aşağıdaki cümlelerin hangisinde vardır?
Aşağıdaki cümlelerin hangisinde ayraçla belirtilen sözcük fiilimsi değildir?
El elin eşeğini türkü -çağırarak- arar. Bu atasözündeki belirtilen fiilimsinin özdeşi, aşağıdaki cümlelerin hangisinde kullanılmıştır?
Her gün doğa baharın uyanışıyla şenlenir. Kuşlar ötüşür, ağaçlar şenlenir, gökyüzü keyiflenir. Yorgunluğu unutuverir insan. Biz gökyüzüne bakarken dalgalar durulur. Gün uzayarak üzüntüleri unutturur. Bu parçada kaç fiilimsi vardır?

 

       8.Sınıf Türkçe Fiilimsiler Konu Testi:

      Bu metin özetle teknik bir metindir. Özellikle Fiilimsiler testini tanıtmak için hazırlanmıştır. Bu çalışma sanal ortamda yapılan interaktif ya da online bir çalışmadır. Fiilimsiler konu testini çözmek için Başlat bağlantısını tıklayınız. Önceki yada sonraki soruyu görmek için alttaki yön tuşlarını kullanmalısınız. Ancak Fiilimsiler testinde liste bağlantısından istediğiniz soruyu görebilirsiniz. Listede cevapladığınız sorular renkli görünecektir. Fiilimsiler testinde yapmadığınız soruları buradan görebilirsiniz. Ayrıca Fiilimsiler testini değerlendirmeden liste bölümünden doğru-yanlış cevapları görebilirsiniz. Ancak sonuçları al butonuna basınca karşınıza Fiilimsiler testini değerlendirme ekranı çıkacaktır. Böylece ekranda Fiilimsiler testi değerlendirme raporu ve öğretmen görüşü yer alacaktır. Bu görüşleri dikkate almanız özellikle öğrenmenize katkı sağlayacaktır. Bununla birlikte alt ekranda Fiilimsiler testi ile ilgili cevapları kontrol edebilirsiniz.

      İnteraktif Fiilimsiler Testi:

Test çözmek aynı zamanda etkili bir öğrenme yöntemidir. Fiilimsiler testi özellikle bireysel öğrenmeyi sağlamak için hazırlanmıştır. İnteraktif Fiilimsiler testi özellikle eğitim programları doğrultusunda hazırlanmıştır. Bu nedenle özenli ve kaliteli bir çalışmadır. Fiilimsiler test çalışması oluşturulurken MEB kazanımları dikkate alınmıştır. Ayrıca Fiilimsiler testi güncel bir çalışmadır. Özellikle sınıf içi çalışmalardan yararlanılmıştır. Testler genellikle ders kitabı içeriklerinden oluşturulmuştur. Böylelikle test başarısı artırılmıştır.

testimiz.com

      Test ve Çalışma Yapısı:

      Test yazmak uzmanlık ister. Fiilimsiler Testi alanında uzman öğretmenler tarafından hazırlanmıştır. Konu ya da ünite testleri 10, 12, 15 veya 20 çoktan seçmeli sorudan oluşturulmuştur. Ancak testimiz sınıf seviyesine göre 3 ya da 4 seçenekten meydana gelmektedir. Genellikle 1,2 ve 3.sınıflarda 3 seçenekli sorular tercih edilmiştir. Diğer yandan 4.sınıflarda ve ikinci kademede özellikle 4 seçenekli sorular kullanılmıştır. Bu nedenle Fiilimsiler testi için seçenek sayısı zorluk seviyesini belirlemektedir. Lakin Fiilimsiler testi için her sorunun bir cevap hakkı vardır. Ancak istediğiniz zaman cevap seçeneğini değiştirebilirsiniz.

      İnteraktif Test Çalışması:

       İnteraktif veya online test çalışması sanal etkileşimli bir çalışmadır. Fiilimsiler testi aynı zamanda öğrenci başarısını artırmayı amaçlamaktadır. Genellikle interaktif testler dinamik bir yapıya sahiptir. Yani tekrar tekrar çözme imkanı verir. Diğer yandan Fiilimsiler testinde soru ve seçenekler her tekrarda yer değiştirecektir. Yani Fiilimsiler testini her tekrarda yeni bir çalışma karşınıza çıkacaktır. Ayrıca Fiilimsiler testini akıllı tahtalarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Çünkü akıllı tahtalarla yüzde yüz uyumludur. Fiilimsiler testini tablet ya da telefonlardan da rahatlıkla çözebilirsiniz. Yani Fiilimsiler testi mobil uyumludur. Diğer yandan cihazınıza mobil uygulamayı indirip yükleyebilirsiniz.

testimiz.com.tr

      Telif Hakkı:

      Çalışmaların intihal denetimine özellikle önem verilmektedir. İnteraktif Fiilimsiler testi genellikle intihal denetimi yapılarak hazırlanmıştır. Özellikle Fiilimsiler testinin özgün olmasına özen gösterilmiştir. Diğer yandan Fiilimsiler testinin telif hakkı testimiz.com sitesine aittir. Başka bir deyişle Fiilimsiler testi ticari bir amaçla kullanılamaz. Ancak bireysel öğrenme amacı taşımaktadır. Başarılar…