8.Sınıf Türkçe Sözcükler Arası Anlam İlişkileri Test Çöz

12 Ekim 2021 0 Yazar: testimiz.com

8. Sınıf Türkçe Sözcükler Arası Anlam İlişkileri Testi

Başla

TEBRİKLER.

8. Sınıf Türkçe Sözcükler Arası Anlam İlişkileri Testi

Testini Başarıyla Tamamladınız.

Toplam Soru Sayısı: %%TOTAL%%

Sizin Doğru Sayınız: %%SCORE%%

Başarı Yüzdeniz:  %%PERCENTAGE%%

Öğretmen Görüşü: %%RATING%%


Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
1112Son
Geri dön

8.Sınıf Türkçe Sözcükler Arası Anlam İlişkileri

Yazılışları okunuşları aynı, anlamları tamamen farklı olan sözcüklere eş sesli sözcükler denir. Aşağıda verilen sözcüklerden hangisi eş sesli değildir?
Yazılışları ve okunuşları farklı, anlamları aynı olan sözcüklere eş anlamlı sözcükler denir. Aşağıda verilen sözcüklerden hangisinin eş anlamlısı (anlamdaşı) yoktur?
Anlamları birbirinin tamamen zıddı olan, karşıt kavramları ifade eden sözcüklere zıt anlamlı sözcükler denir.Aşağıdaki cümlelerin hangisinde karşıt anlamlı sözcükler bir arada kullanılmamıştır? 
Aşağıda verilen cümlelerin hangisinde sesteş bir sözcük kullanılmamıştır? 
Aşağıda verilen cümlelerin hangisinde zıt anlamlı sözcükler kullanılmamıştır? 
Ya da Aşağıda verilen cümlelerin hangisinde zıt anlamlı sözcükler birlikte kullanılmıştır? 
Aşağıda verilen cümlelerin hangisinde karşıt anlamlı sözcükler birlikte kullanılmıştır? 
Veya Aşağıdaki cümlelerin hangisinde eş sesli sözcükler birlikte kullanılmamıştır? 
– Derenin suyu çok berrak akıyordu..

– Bu dağların zirvesine çıkmak çok zor.

– Bu okullar toplumun eğitim seviyesini yükseltti.

– Hepimizin tek gayesi, iyilik yapmak olmalıdır.

Aşağıda verilenlerden hangisi, bu cümlelerdeki altı çizili sözcüklerden herhangi birinin eş anlamlısı olarak kullanılamaz?

Aşağıda verilen cümlelerin hangisinde “İnce” sözcüğü “Bizi çok kibar bir tavırla karşıladı.” cümlesindeki “kibar” sözcüğünün eş anlamlısı olarak kullanılmıştır? 
Ancak Aşağıda verilen cümlelerin hangisinde “Perde” sözcüğü mecaz anlamda kullanılmıştır?
Aşağıda verilen cümlelerin hangisinde terim anlamlı bir sözcük kullanılmıştır?

       8.Sınıf Türkçe Sözcükler Arası Anlam İlişkileri Konu Testi:

      Bu metin özetle teknik bir metindir. Özellikle Sözcükler Arası Anlam İlişkileri testini tanıtmak için hazırlanmıştır. Bu çalışma sanal ortamda yapılan interaktif ya da online bir çalışmadır. Sözcükler Arası Anlam İlişkileri konu testini çözmek için Başlat bağlantısını tıklayınız. Önceki yada sonraki soruyu görmek için alttaki yön tuşlarını kullanmalısınız. Ancak Sözcükler Arası Anlam İlişkileri testinde liste bağlantısından istediğiniz soruyu görebilirsiniz. Listede cevapladığınız sorular renkli görünecektir. Sözcükler Arası Anlam İlişkileri testinde yapmadığınız soruları buradan görebilirsiniz. Ayrıca Sözcükler Arası Anlam İlişkileri testini değerlendirmeden liste bölümünden doğru-yanlış cevapları görebilirsiniz. Ancak sonuçları al butonuna basınca karşınıza Sözcükler Arası Anlam İlişkileri testini değerlendirme ekranı çıkacaktır. Böylece ekranda Sözcükler Arası Anlam İlişkileri testi değerlendirme raporu ve öğretmen görüşü yer alacaktır. Bu görüşleri dikkate almanız özellikle öğrenmenize katkı sağlayacaktır. Bununla birlikte alt ekranda Sözcükler Arası Anlam İlişkileri testi ile ilgili cevapları kontrol edebilirsiniz.

      İnteraktif Sözcükler Arası Anlam İlişkileri Testi:

Test çözmek aynı zamanda etkili bir öğrenme yöntemidir. Sözcükler Arası Anlam İlişkileri testi özellikle bireysel öğrenmeyi sağlamak için hazırlanmıştır. İnteraktif Sözcükler Arası Anlam İlişkileri testi özellikle eğitim programları doğrultusunda hazırlanmıştır. Bu nedenle özenli ve kaliteli bir çalışmadır. Sözcükler Arası Anlam İlişkileri test çalışması oluşturulurken MEB kazanımları dikkate alınmıştır. Ayrıca Sözcükler Arası Anlam İlişkileri testi güncel bir çalışmadır. Özellikle sınıf içi çalışmalardan yararlanılmıştır. Testler genellikle ders kitabı içeriklerinden oluşturulmuştur. Böylelikle test başarısı artırılmıştır.

testimiz.com

      Test ve Çalışma Yapısı:

      Test yazmak uzmanlık ister. Sözcükler Arası Anlam İlişkileri Testi alanında uzman öğretmenler tarafından hazırlanmıştır. Konu ya da ünite testleri 10, 12, 15 veya 20 çoktan seçmeli sorudan oluşturulmuştur. Ancak testimiz sınıf seviyesine göre 3 ya da 4 seçenekten meydana gelmektedir. Genellikle 1,2 ve 3.sınıflarda 3 seçenekli sorular tercih edilmiştir. Diğer yandan 4.sınıflarda ve ikinci kademede özellikle 4 seçenekli sorular kullanılmıştır. Bu nedenle Sözcükler Arası Anlam İlişkileri testi için seçenek sayısı zorluk seviyesini belirlemektedir. Lakin Sözcükler Arası Anlam İlişkileri testi için her sorunun bir cevap hakkı vardır. Ancak istediğiniz zaman cevap seçeneğini değiştirebilirsiniz.

      İnteraktif Test Çalışması:

       İnteraktif veya online test çalışması sanal etkileşimli bir çalışmadır. Sözcükler Arası Anlam İlişkileri testi aynı zamanda öğrenci başarısını artırmayı amaçlamaktadır. Genellikle interaktif testler dinamik bir yapıya sahiptir. Yani tekrar tekrar çözme imkanı verir. Diğer yandan Sözcükler Arası Anlam İlişkileri testinde soru ve seçenekler her tekrarda yer değiştirecektir. Yani Sözcükler Arası Anlam İlişkileri testini her tekrarda yeni bir çalışma karşınıza çıkacaktır. Ayrıca Sözcükler Arası Anlam İlişkileri testini akıllı tahtalarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Çünkü akıllı tahtalarla yüzde yüz uyumludur. Sözcükler Arası Anlam İlişkileri testini tablet ya da telefonlardan da rahatlıkla çözebilirsiniz. Yani Sözcükler Arası Anlam İlişkileri testi mobil uyumludur. Diğer yandan cihazınıza mobil uygulamayı indirip yükleyebilirsiniz.

testimiz.com.tr

      Telif Hakkı:

      Çalışmaların intihal denetimine özellikle önem verilmektedir. İnteraktif Sözcükler Arası Anlam İlişkileri testi genellikle intihal denetimi yapılarak hazırlanmıştır. Özellikle Sözcükler Arası Anlam İlişkileri testinin özgün olmasına özen gösterilmiştir. Diğer yandan Sözcükler Arası Anlam İlişkileri testinin telif hakkı testimiz.com sitesine aittir. Başka bir deyişle Sözcükler Arası Anlam İlişkileri testi ticari bir amaçla kullanılamaz. Ancak bireysel öğrenme amacı taşımaktadır. Başarılar…