5.Sınıf Betimleme ve Tanımlama Testimiz

Testi Tamamladınız.

Değerlendirme Raporu ve Öğretmen Görüşü;

Toplam Soru Sayısı: %%TOTAL%%

Sizin Doğru Sayınız: %%SCORE%%

Başarı Yüzdeniz: %%PERCENTAGE%%

Öğretmen Görüşü: %%RATING%%


Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
“Köyün üzerini örten kara bulutlar gitmiş, yerini masmavi gökyüzüne bırakmıştı. Yılan gibi kıvrıla kıvrıla akan derenin suları coşmuş, coşku türküleri söyleyerek akıp gidiyordu... Vadi rengârenk tomurcuk ve çiçeklere bürünmüştü.” Yukarıdaki anlatımda hangi mevsim betimlenmiştir?

A
Yaz
B
İlkbahar
C
Kış
D
Sonbahar
Soru 2
“İki uzun dişiyle cevizleri kolayca kırıp yiyor, minicik bedenine göre kuyruğu biraz uzun, küçücük ayaklarıyla daldan dala geziyor. ”Yukarıdaki metinde betimlemesi yapılan varlık hangisidir?

A
fare
B
kedi
C
kuş
D
sincap
Soru 3
“Ezgilerin oturma odasında dikdörtgen şeklinde bir şömine vardı. Şöminenin iki yanında uzun lambalar abajurlar sürekli yanıyordu. Abajurların arkasındaki mavi çizgili duvarda beş tane çerçeve asılıydı. Çerçevelerin sağ yanında büyük bir manzara resmi vardı.Manzaranın önünde uzun bir çalışma masası bulunuyordu.” Yukarıdaki yazıda hangi betimleme yapılmıştır?

A
Kişi betimlemesi
B
Kitap betimlemesi
C
Yer betimlemesi
D
Nesne betimlemesi
Soru 4
“Uzun sarı saçlı, mavi gözlüydü. Elleri küçük, parmakları uzundu. Boyuna göre zayıf sayılırdı. Saçlarını hep çift bukle şeklinde bağlardı. Bu ona sevimli bir görüntü katıyordu.” Yukarıdaki yazıda hangi betimleme yapılmıştır?

A
Yer betimlemesi
B
Kitap betimlemesi
C
Kişi betimlemesi
D
Nesne betimlemesi
Soru 5
“Kanatlarının altına havanın yaptığı basınç yardımıyla yükselip ilerleyebilen motorlu taşıttır.”Yukarıdaki anlatımda hangi aracın tanımı yapılmıştır?

A
gemi
B
tren
C
otomobil
D
uçak
Soru 6
“Evimiz iki katlıdır. Yeşillikler içinde büyük bir bahçenin içinde yer alır. Evimizin dış yüzeyi bem beyazdır. Pencereleri küçük ve sevimlidir. Büyük bir balkonu vardır. Yazın hep bu balkonda kahvaltı ederiz.” Yukarıdaki betimlemede aşağıdakilerden hangisine yer verilmemiştir?

A
Baca
B
Pencere
C
Bahçe
D
Balkon
Soru 7
Bir kişiyi,bir hayvanı,bir eşyayı ya da herhangi bir varlığı karşımızdaki kişinin gözünde canlanacak şekilde anlatmaya ne denir?

A
canlandırma
B
betimleme
C
kişiselleştirme
D
tanımlama
Soru 8
“Tepeyi aşınca karşıma yemyeşil, gür bir orman çıktı. Çok şaşırdım. Böyle bir değişikliği hiç beklemiyordum. Ağaçlar rüzgarda hafif hafif sallanıyor sanki yeşil bir deniz gibi dalgalanıyordu. Ormana yaklaştıkça ağaç dalları kol kola girmiş, halay çeken insanlar gibi göründü gözüme.”Yukarıdaki metinde aşağıdakilerden hangisinin betimlemesi yapılmıştır?

A
Ağaçlar
B
Deniz
C
Tepe
D
Orman
Soru 9
“Suyu toplama, sulama ve elektrik üretme amacıyla akarsu üzerine yapılan bent olarak tanımlayabiliriz. ”Yukarıdaki anlatımda tanımı yapılan aşağıdakilerden hangisidir?

A
kanal
B
dere
C
baraj
D
göl
Soru 10
“Pencerenin perdesini açınca gördüğüm manzara karşısında oldukça şaşırdım. Her yer göz alabildiğince beyaza bürünmüştü. Bembeyaz bir pamuk tarlasındaymış gibi hissettim kendimi.”Yukarıdaki metinde aşağıdakilerden hangisinin betimlemesi yapılmıştır?

A
pencere
B
pamuk
C
kar
D
manzara
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Değerlendir.
10 tamamladınız.
Soru Seç
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
Son
Geri dön