8.Sınıf Metin Türleri Testimiz

TEBRİKLER.

Testi Başarıyla Tamamladınız.

Toplam Soru Sayısı: %%TOTAL%%

Sizin Doğru Sayınız: %%SCORE%%

Başarı Yüzdeniz: %%PERCENTAGE%%

Öğretmen Görüşü: %%RATING%%


Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1

Osmanlı aile ve konak hayatını bütün ayrıntıları ile anlatan Samiha Ayverdi’nin “İbrahim Efendi Konağı” adlı romanı, dönemine göre akıcı bir üslupla ve güzel bir Türkçe ile yazılmıştır. Yazar bu eserde okuyucularını Osmanlının son akşamına götürür. Dönemin Türkçesinin bütün zenginliğini yansıtan bu roman, son dönem Osmanlı tarihini renkli sahnelerle canlandırıyor.

Bu parça aşağıdaki metin türlerinin hangisinden alınmıştır?

 

A
Biyografi
B
Anı
C
Makale
D
Eleştiri
Soru 2

Ey benim namlı, şerefli, sadık emirlerim! İyi bilirsiniz ki üstünde durduğumuz şu memleket ve maliki olduğumuz devlet, nice zorlu savaşlar sonunda ecdadımız tarafından kazanılmış ve sonunda bize nasip olmuştur. Bugün sizlere derim ki: “Canını feda etmeyen âşık, vuslata nail olamaz.”

Bu parça aşağıdaki metin türlerinin hangisinden alınmış olabilir?

 

A
Deneme
B
Hikâye
C
Söylev
D
Söyleş
Soru 3

İtfaiye görevlileri merdivenle Cem’i ve kedisini kurtardılar. Cem, itfaiye merdiveninin ucundaki kutuya hayran kaldı. Onu lunaparktaki çarpışan arabalara benzetti. Ama bu, uçan bir arabaydı. Cem’in korkusu gitmişti. Uçan bir arabadan aşağıyı seyretmek çok güzeldi. Aşağıdaki kalabalığı gördü. Herkes kendisine bakıyordu.

Bu metinle ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

 

A
Olay yazısından alınmıştır.
B
Üçüncü kişi ağzından anlatılmıştır.
C
Zaman belirsizdir.
D
Kişileştirme yapılmıştır.
Soru 4

Aşağıdaki cümlelerden hangisi bir şiirden alınmış olabilir?

 

A
Okyanus diplerinde sıcak su kaynakları vardır.
B
Meltem, gideceğimizi duyunca çok heyecanlandı.
C
Gecenin ırmağında yüzüyor zambaklar.
D
Arkadaşına isim takmak hoş bir şey değildir
Soru 5

Birçok yaylaya ev sahipliği yapan Giresun, tarihî mekânları ile de ziyaretçilerinin ilgisini çekiyor. Karadeniz’in tek adası olan Giresun Adası, kıyının biraz ilerisinde. Adaya gidip Karadeniz Bölgesi’ne bir de karşıdan bakmalısınız. Anıt mezar, tarihî saray kalıntıları, mağaralar, surlar ve taş kabartmaları barındıran Giresun Kalesi de görülmeye değer yerlerin başında geliyor. Giresun Müzesi, Bedrama Kalesi, tarihî Hacı Mikdat Camisi, koruma altına alınmış Giresun evleri insanı tarihin farklı dönemlerine götürüyor.

Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir?

 

A
Gezi yazısı
B
Deneme
C
Söyleşi
D
Anı
Soru 6

Aşağıdaki metinlerden hangisi bir hikâyeden alınmıştır?

 

A
Keloğlan ve zavallı anacığı, geçim sıkıntısı içinde yaşıyorlarmış. Bir kuru ekmek, bir parça peynirle günlerce idare ederlermiş. Tarlaları çok verimsizmiş. Üstelik senelerin birinde öyle bir kıtlık olmuş ki bağ bahçeleri hep kurumuş, mısır tarlaları bodur kalmış.
B
İpek Yolu’nun önemli duraklarından biri olan Bursa, tarih boyunca oluşturduğu çarşı kültürünü bugün hâlâ yaşatan şehirlerimizden. Pek çok yangınla harap olsa da her seferinde hayata yeniden dönen Kapalı Çarşı, Ulu Cami’nin kuzeyinden başlayıp Koza Han’a kadar uzanıyor.
C
Tilki ile kedi sohbet ediyorlarmış. Tilki durmadan ne kadar hilekâr ve kurnaz olduğunu anlatıyormuş. Söylediğine göre düşmanları onu alt edemezmiş çünkü pek çok oyun ve hile bilirmiş. Kedi biraz da utanarak “Ben fazla oyun bilmem ki!” demiş.
D
Birinci dönem bitmek üzereydi. Elif her günkü gibi okuldan eve dönüyordu. Eve yaklaşmıştı, ana caddeden ayrıldı ama eve gideceği yol kapalıydı. Bu yüzden kimsenin geçmediği ıssız ve kestirme bir yoldan gitmek zorunda kaldı. Yolda bir teyze yavaş yavaş yürüyordu, Elif ona doğru biraz yaklaştı.
Soru 7

İnsan 5 yaşına gelmeden anlıyor açlığın öldürdüğünü, soğuğun dondurduğunu, ateşin yaktığını. Sevgisizliğin insanın canını acıttığını... Duyguları, nesneleri, kişileri, çevresini tanıyor. Her şey ona çok büyük görünüyor: ev, masa, anne, baba...10’una gelmeden oyunla, sayılarla, harflerle tanışıyor. Dünyanın evde, okulda kendisine anlatılandan da büyük olduğunun farkına varıyor.

Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir?

 

A
Anı
B
Deneme
C
Söyleşi
D
Gezi yazısı
Soru 8

Kardeşinizi seviyor musunuz? Bu da soru mu diyorsunuz? Kardeşini kim sevmez ki? Peki, kardeşinizin hayatınızdaki yeri ile ilgili hiç düşündünüz mü? Bazen en yakınımızdaki değerlerin farkına varamayabiliyoruz. Kardeşiniz; aynı anne babayı, aynı çatıyı, aynı yemeği paylaştığınız ilk arkadaşınız. Onun değerini bilin. Hayat, sevinçleri ve sevgileri paylaştıkça güzel! Kardeşler de bu paylaşımları yapabildiğimiz en önemli kişiler.

Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir?

 

A
Makale
B
Söyleşi
C
Deneme
D
Anı
Soru 9

Aşağıdaki metinlerden hangisi yay ayraç içinde verilen türde yazılmamıştır?

 

A
Tıp, felsefe, matematik, astronomi, fizik, kimya ve müzik gibi çeşitli alanlarda seçkinleşmiş olan İbn-i Sina (980-1037), her şeyden önce bir hekimdir. Bu alandaki çalışmalarıyla tanınmıştır. Tıpla ilgili birçok eser kaleme almıştır. (Biyografi)
B
Adım Halil İnalcık. 7 Eylül 1916’da İstanbul’da doğdum. Babam Kırım göçmenlerinden Seyit Osman Nuri Bey, annem Ayşe Bahriye Hanım’dır. Çocukluğum hep savaş yıllarında geçti. 1924 yılında, ailemle birlikte Ankara’ya yerleştim ve ilkokulu buradaki Gazi İlkokulunda bitirdim. (Otobiyografi)
C
Konya İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen “Ekip 42 Projesi” kapsamında bir lisede düzenlenen etkinlikte, öğrenciler Cahit ZARİFOĞLU’nun “Ağaçkakanlar” adlı eserinin kendilerine katkılarını ve düşündürdüklerini aktardılar. Kaymakam Ömer Lütfi Yaran, bu etkinliğin önemine dikkat çekerek, “Kitap okumanın toplumların gelişiminde büyük etkisi var. Ülkemizin geleceği için kitap okunması şarttır.” dedi. (Haber Yazısı)
D
Okumak, okumak, okumak… Okudukça çözülür yumak. Okumak üzerine çok yazılar yazıldı, yazılıyor, yazılacak. İnsan unutmaya yatkın bir varlıktır. Bu yüzden sürekli vurgulamak gerekir okumanın önemini. “Öğrenmek için değil, yaşamak için okuyorum.” diyor Flaubert. Demek ki okumaktan maksat yaşamak. (Eleştiri)
Soru 10

Hayatla temel bağlarımızdan biri olan dil, bilindiği gibi insanlar arasındaki iletişimi sağlayan ve pek çok tanımı olan bir anlatım aracıdır. Bebekler, dil gelişimi ve öğrenimine donanımlı olarak doğarlar. Dünyaya geldikleri andan itibaren de insan sesini, insan sesleri içerisinde de annelerinin seslerini ayırt edebilirler. Yaradılış gereği, bir eksiklik olmadığı sürece, bütün çocukların fiziksel ve dilsel gelişiminde belli bir düzen vardır.

Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir?

 

A
Deneme
B
Makale
C
Hikâye
D
Eleştiri
Soru 11

Üçüncü sınıfta okuyordum. Bir bahar günüydü. Arkadaşlarımızın çiğdem toplamaya gittiğini duymuştuk. Biz de gitmeye karar verdik. Ormanda çiğdem çoktu. Bu yüzden ormana gitmemiz gerekirdi. Cumartesi günü gidebilirdik. Hasan’la sözleştik. Cumartesi erkenden kalktım. Kahvaltımı yaptım. Hasan’la buluştuk. Karabaş’ı da yanımıza aldık. Akşama kadar çiğdem topladık. Çiğdemleri topraktan çıkarıp onların yumrularını yemek çok güzeldi! Hasan’la geçirdiğimiz o eğlenceli günü hiç unutamıyorum.

Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir?

 

A
Anı
B
Deneme
C
Söyleşi
D
Gezi yazısı
Soru 12

Aşağıdaki metinlerden hangisi yay ayraç içinde verilen türde yazılmamıştır?

 

A
Genç köylü, yolculuğun ikinci günü, olduğu yerde rahat oturamamaya başladı. Yola çıktığı andan beri açtı. Köyden aldığı azıcık yufkayı kamyona biner binmez yemişti. Yanı başında kuru ve siyah bir ekmeği ağır ağır geveleyen diğer yolcuya yutkunarak bakıyor, gözlerini kapatarak kafasını kamyonun sarsılan tahtalarına dayıyordu. (Hikâye)
B
Şehmuz: Merhaba ağabey! Cevdet: Merhaba kardeşim. Hoş geldin. Şehmuz: Hoş bulduk abi. Ne o, arkadaşınla tanış- tırmayacak mısın? Hulusi: Şeey, ben Hulusi. Duvar ustasıyım. Şehmuz: (Elini uzatarak) Memnun oldum. Ben Şehmuz. Ben de şu gördüğün tartıyla geçinip gidiyorum işte. (Tiyatro)
C
Bir varmış bir yokmuş... Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde... Köylerden bir köyde, evlerden bir evde bir karı koca yaşıyormuş. Allah onlara dünyalık üstüne dünyalık vermiş de dünya eğlencesi bir çocuk vermemiş. (Efsane)
D
Günlerden bir gün Oğuz Kağan Tanrı’ya yalvarırken karanlık bastı. Gökten bir gök ışık indi. Güneşten ve aydan daha parlaktı. Bu ışığın içinde alnında kutup yıldızı gibi parlak bir ben bulunan çok güzel bir kız duruyordu. (Destan)
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
12 tamamladınız.
Soru Seç
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
1112Son
Geri dön