8.Sınıf - Türkçe - Dersi 4.Tema ünitesi /Anlatım Biçimleri ve Düşünceyi Geliştirme Yöntemleri Testini Çöz

Anlatım Biçimleri ve Düşünceyi Geliştirme Yöntemleri

×

Daha Fazla Özellikten Yararlanmak İçin Üye Olmaya Ne Dersin ?


 • 1.Soru
  Sürtünme kuvveti, bir nesnenin başka bir nesne üzerindeki hareketini yavaşlatan ya da engelleyen bir kuvvettir. Sürtünme kuvveti ne kadar çoksa nesnelerin hareketi o kadar zor olur.
  Bu parçada yararlanılan düşünceyi geliştirme yolu aşağıdakilerden hangisidir? 
 • 2.Soru
  Bir kilogram demir mi, bir kilogram pamuk mu daha ağırdır? Bu soru akıllarda “demir” cevabını uyandırsa da aslında ikisinin de kütleleri aynıdır. Ancak, bir kilogram pamuk boşlukta çok daha fazla yer kaplar. Bu demektir ki demirin yoğunlu- ğu pamuktan daha fazladır.
  Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerin hangisinde verilenlerden yararlanılmıştır? 
 • 3.Soru
  Bazı kalp ameliyatları sırasında röntgen yani X-ışınlarıyla görüntüleme yöntemi kullanılıyor. Ancak kalp ve karaciğer gibi yumuşak dokulardan oluşan organların röntgen görüntüleri net olmuyor. Buna rağmen doktorlar bu gibi yumuşak doku ameliyatlarında organın durumunu izlemek amacıyla ameliyata zaman zaman ara verip organın röntgenini çekiyorlar.
  Bu parçanın anlatım biçimi aşağıdakilerin hangisinde doğru verilmiştir? 
 • 4.Soru
  Giyimliydi. Yalnız ayakları çıplaktı. Baş ucunda, tabanları kararmış yün çorapları, dökme lastikten yapılma ayakkabıları dururdu. Bileğine takılı safran sarısı tespihi, gür, koyu görünen bıyıkları sırt üstü yattığı yerden onu daha genç gösteriyordu. Buna karşın göz kapakları derinde, içine çökük dururdu.
  Bu parçada yararlanılan anlatım biçimi aşağı- dakilerden hangisidir? 
 • 5.Soru
  Karadeniz Ekonomik İşbirliği’ne üye ülkelerin birlikteliklerinin spor alanında da pekiştirilmesi amacıyla düzenlenen I. Karadeniz Oyunları, Trabzon merkezli olmak üzere Rize ve Giresun’da 18 yaş ve altı genç sporcular arasında yapılıyor. 12 ülkeden 2500’ü aşkın sporcu ve 500 teknik adam olmak üzere yaklaşık 3000 kişinin katılacağı oyunların tanıtımı geçtiğimiz ay içinde gerçekleştirildi.
  Bu parçanın anlatımında aşağıda verilenlerin hangilerinden yararlanılmıştır? 
 • 6.Soru
  İç Anadolu’da, büyük tarım arazilerinin olduğu bölgede yaşıyorum. Tarım, teknolojiye erken uyum sağlayan alanlardan biri. Çırçır, dizel motorlar, hibrit tohum bunlardan bazıları.
  Bu parçada yararlanılan düşünceyi geliştirme yolu aşağıdakilerden hangisidir?
 • 7.Soru
  Kardeşimle yatağımıza oturur, babaannemi de karşımıza alırdık. O “Bir varmış, bir yokmuş.” diye başlardı anlatmaya, hiç susmasın isterdik. Her masalın sonunda bizden “Bir tane daha, ne olur!” sesleri yükselirdi. Kel Oğlan’ı, Yaman Tilki’yi, Şeker Henry’i anlatmasını isterdik.
  Bu parçanın anlatım biçimi aşağıdakilerden hangisidir? 
 • 8.Soru
  Çalışmak insanı her zaman diri tutar. Tembellik yapıp çalışmayanlar hep hastalıkla uğraşırken çalışkan insanların sağlıkları koruduklarını hepimiz görürüz. Mesela dedem, diğer ihtiyarlara benzemezdi. Mecburiyeti yoktu ama yine de çalışırdı. Yaşından beklenmeyecek kadar dinçti. Yapacak bir iş bulamadığında yorulduğunu, çalışmanın kendisini diri tuttuğunu söylerdi.
  Bu parçada sözü edilen kişi, düşüncelerini kanıtlamak için aşağıdaki yollardan hangisine başvurmuştur? 
 • 9.Soru
  Hazindağ Yaylası’na Ayder üzerinden yaya olarak ulaşılabilir. Burası doğal ortama uyumlu ah- şap evleriyle Kaçkarlar’ın en güzel yaylalarından biridir. Kış boyunca kara ve soğuğa terk edilen evler, yaz mevsiminin gelmesiyle sakinlerini, bir ev sahibi edasıyla ağırlıyor. Kadınlar ve özellikle de kız çocukları geleneksel giysileriyle bu küçük yaylaya hayat katıyorlar.
  Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerden hangisi ağır basmaktadır? 
 • 10.Soru
  Konya Ovası’nın güneydoğu bölümü, kısa bir süre öncesine kadar köylülerin iyi verim aldığı cömert topraklara sahipti. Bu bölge artık bir çölü andırıyor. 2000’li yıllardan önce pek çok insanın ekmek kapısı olan bu topraklar artık terk edilmiş. Bu parça ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi söylenemez? 

Yandex.Metrica