8.Sınıf Matematik Çarpanlar ve Katlar Test Çöz

7 Eylül 2020 0 Yazar: testimiz.com

8.Sınıf Çarpanlar ve Katlar

Başla

TEBRİKLER.

8.Sınıf Çarpanlar ve Katlar

Testini Başarıyla Tamamladınız.

Toplam Soru Sayısı: %%TOTAL%%

Sizin Doğru Sayınız: %%SCORE%%

Başarı Yüzdeniz:  %%PERCENTAGE%%

Öğretmen Görüşü: %%RATING%%


Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
1112131415
1617181920
Son
Geri dön

“Bir doğal sayı, birden fazla doğal sayının çarpımı şeklinde yazılabilir. Bu doğal sayıların her birine o sayının çarpanı denir. Bir doğal sayının çarpanı aynı zamanda sayının bölenidir.” Buna göre aşağıdakilerden hangisi 25 sayısının çarpanlarından birisi değildir?
Aşağıdakilerden hangisini çarpan diğerlerinden daha azdır?
1 ve kendisinden başka çarpanı olmayan 1’den büyük doğal sayılara ne denir?
Aşağıdakilerden hangisi 24’ün asal çarpanlarından birisidir?
Aşağıdakilerden hangileri 75’in asal çarpanlarıdır?
Aşağıdakilerden hangisi 124 ve 288’in asal çarpanıdır?
Kenar uzunlukları 3 m ve 2,5 m olan dikdörtgen şeklindeki bir balkonun tabanı kare şeklindeki karolarla kaplanmak isteniyor. Bütün olarak kullanılmak şartıyla bu balkonu en az sayıda karo ile kaplamak için kenar uzunluğu kaç santimetre olan karoların seçilmesi gerekir?
İki ya da daha fazla doğal sayının ortak bölenlerinin en büyüğüne bu sayıların en büyük ortak böleni denir. En büyük ortak bölen, kısaca EBOB şeklinde gösterilir.” 48 ile 80 sayılarının EBOB’u hangisidir?
20 ile 30’un EBOB’u hangisidir?
36 ve 54’ün EBOB’u hangisidir?
120 ve 450’nin EBOB’u hangisidir?
Aynı hastanede çalışan doktorlar 5 günde bir, hemşireler ise 8 günde bir nöbet tutmaktadır. Aynı gün nöbetçi olan bir doktor ile bir hemşirenin kaç gün sonra tekrar birlikte nöbet tutacaklar?
“İki ya da daha fazla doğal sayının ortak katlarının en küçüğüne, bu sayıların en küçük ortak katı denir. En küçük ortak kat, kısaca EKOK şeklinde gösterilir.” 12 ve 15’in EKOK’u hangisidir?
90 ve 120 sayılarının EKOK’u hangisidir?
Aralarında asal olan iki sayının EKOK’u 84’tür. Bu sayılardan biri 12 ise diğeri hangisidir?
24 erkek ve 18 kız öğrencinin katıldığı Çanakkale gezisinde öğrenciler bir otele yerleştirilecektir. Kız ve erkek öğrenciler ayrı odalarda kalmak koşuluyla ve her odada eşit sayıda öğrenci kalacak şekilde en az kaç oda tutulabiliri?
Baran, cevizlerini dörder dörder ve beşer beşer saydığında her seferinde 2 ceviz artıyor. Buna göre Baran’ın en az kaç cevizi vardır?
“İki doğal sayının 1’den başka ortak böleni yoksa bu sayılara aralarında asal sayılar denir. Aralarında asal olan sayıların EBOB’u 1’dir. Aralarında asal olan sayıların EKOK’u ise bu sayıların çarpımına eşittir.”Aşağıdaki sayı çiftlerinden hangisi aralarında asal değildir?
16 ve 25 sayıları ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?
Aşağıdakilerden hangisi asal sayı değildir?