Testi Tamamladınız.

Değerlendirme Raporu ve Öğretmen Görüşü;

Toplam Soru Sayısı: %%TOTAL%%

Sizin Doğru Sayınız: %%SCORE%%

Başarı Yüzdeniz: %%PERCENTAGE%%

Öğretmen Görüşü: %%RATING%%


Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
I-Çizgili Kaslar: Kırmızı renklidir. Kemiklere tendonla bağlanır. İsteğimizle çalışır. Hızlı çalışır, çabuk yorulur. Çiftler şeklinde bulunur. Birbirine zıt olarak çalışır. Kaslardan biri kasılırken diğeri gevşer. II- Düz Kaslar: İç organlarımızda bulunur. İsteğimiz dışında çalışır. Beyaz renklidir. Yorulmazlar, sürekli ve yavaş çalışır. III- Kalp Kası: Yapısı çizgili kas, çalışması da düz kasa benzer. Kırmızı renklidir. Hızlı kasılır, yorulmaz, isteğimiz dışında çalışır. Kaslar çiftler halindedir. Yukarıdaki anlatımların hangisi ya da hangileri doğrudur?

A
I-II
B
I-II-III
C
II-III
D
I-III
Soru 2
  • Kemiklerimizin gelişmesi için kalsiyum ve fosfor mineralleri ile D vitamini gereklidir. Süt,kalsiyum ve fosfor kaynağıdır. D vitamini ise kemik dokusunda kalsiyumun birikmesini sağlar. Kalsiyumun bağırsaklardan emilebilmesi için D vitamini gereklidir. Balık, süt, yumurta D vitamini bakımından zengindir. Güneş, vücudumuzda D vitamininin sentezlenmesini sağlar. Bu nedenle her gün güneş ışığı almalıyız. • Vücut duruşumuzu kontrol etmeliyiz. Sandalyede, sırada, kanepede otururken dik oturmalıyız. • Yerden herhangi bir şey alırken dizlerimizi bükerek eğilmeliyiz. Ağırlığımızı belimize vermemeliyiz. • Ağır yük taşımamalıyız. Okul çantalarımızı günlük ders programımızı dikkate alarak hazırlamalıyız. • Düzenli olarak egzersiz yapmalıyız. Böylece hem kaslarımız gelişir hem de eklemlerimiz esnekliğini kaybetmez. • Kaza ya da darbe sonucu kemiklerimiz zarar gördüğünde en yakın sağlık kuruluşuna gitmeliyiz. Yukarıda destek ve hareket sistemimiz sağlığı ile ilgili verilen bilgilerden kaç tanesi doğrudur?

 

A
6
B
5
C
3
D
4
Soru 3
Aşağıdakilerden hangisi düzensiz şekilli kemiklerden oluşmuştur?

A
Omurga
B
Leğen kemiği
C
Kafatası
D
Kaburga
Soru 4
“Çok az hareket edebilir. Göğüs kafesi ve omurgadaki eklemler bu guruba girer.”Yukarıdaki anlatım hangi eklem çeşidine aittir?

A
Oynamaz eklem
B
Düzensiz eklem
C
Yarı oynar eklem
D
Oynar eklem
Soru 5
Uyluk, kaval, baldır, dirsek, ön kol, pazı kemiklerinin çeşidi hangisidir?

A
Düzensiz kemik
B
Yassı kemik
C
Kısa kemik
D
Uzun kemik
Soru 6
Kafatası, kaburga, leğen, kürek kemiklerinin yapısı nasıldır?

A
Yassı
B
Kısa
C
Uzun
D
Düzensiz
Soru 7
El ve ayak bilek kemikleri, omurlar, ve parmak kemiklerinin çeşidi hangisidir?

A
Kısa kemik
B
Düzensiz kemik
C
Yassı kemik
D
Uzun kemik
Soru 8
“Hareket yeteneği fazladır. Kemikler arasında boşluk ve eklem sıvısı vardır. Eklem sıvısı ve eklem kıkırdağı kemiklerin aşınmasını önler. Kol, bacak, parmak, bilek, omuz ve çenede bulunur.” Yukarıdaki anlatım hangi eklem çeşidine aittir?

A
Oynamaz eklem
B
Yarı oynar eklem
C
Düzensiz eklem
D
Oynar eklem
Soru 9
“Hareketsiz eklemlerdir. Testere dişleri gibi birbirine bağlanmışlardır. Kafatası, kalça ve kuyruk sokumunda bulunan eklemdir.”Yukarıdaki anlatım hangi eklem çeşidine aittir?

A
Oynamaz eklem
B
Oynar eklem
C
Yarı oynar eklem
D
Düzensiz eklem
Soru 10
İskeletimizin hareket etmesini sağlayan yapılara kas denir. Kaslarımız hareketin yanı sıra, vücudumuza destek sağlar ve şekil verir. Kaslarımız özelliklerine ve vücutta bulundukları yere göre üç gruba yarılır. Aşağıdakilerden hangisi bu gruplardan birisi değildir?

A
Kalp kası
B
Kısa kaslar
C
Düz kaslar
D
Çizgili kaslar
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Değerlendir.
10 tamamladınız.
Soru Seç
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
Son
Geri dön